Fotó: Képernyőmentés - videófelvétel
Hamarosan indul az Elsősegélypont. Légy életmentő! elnevezésű országos program, amelynek keretében 300 defibrillátort helyeznek el forgalmas közterületeken jelentette be szombaton Marosvásárhelyen Raed Arafat belügyi államtitkár.
2022. augusztus 27., 17:132022. augusztus 27., 17:13
2022. augusztus 27., 19:592022. augusztus 27., 19:59
A katasztrófavédelmi főosztály vezetője emlékeztetett arra, hogy a programot beindítását korábbra tervezték, de közbeszólt a világjárvány. Most azonban elkezdik a defibrillátorok elhelyezését különböző városok közterületein, ahol az emberek egy diszpécser irányításával használhatják ezeket az orvosi eszközöket.
A többfunkciós készülékhez hozzátartozik egy automata defibrillátor, egy pulzoximéter a vér oxigéntelítettségének és a pulzusnak a mérésére, egy EKG-készülék és egy oxigént biztosító készülék – írja az Agerpres.
Szintén a betáplált IT-rendszeren keresztül a készüléket használó személlyel kapcsolatba léphet egy mentőorvos, aki irányíthatja az életmentést.
A készüléket bármely, minimális szakképzésben részesült személy képes használni, de a felszerelés vagy a diszpécserszolgálat által szolgáltatott iránymutatás alapján azok is, akik egyáltalán nem estek át képzésen.
Defibrillátorral felszerelt motorkerékpárokat adott át Raed Arafat
Szombattól a marosvásárhelyi rohammentő-szolgálat (SMURD) felszerelése két motorkerékpárral bővült. A zsúfolt városközpontokban történő gyors beavatkozásokhoz használt járműveket Raed Arafat adta át.
A katasztrófavédelmi államtitkár az eseményen elmondta, hogy a Lidl támogatásának köszönhetően jelenleg a SMURD összesen 22 motorkerékpárral rendelkezik az ország nagyvárosaiban, többek között Bukarestben, Konstancán, Temesváron, Kolozsváron és Iaşi-ban. Hozzátette, hogy reményei szerint további települések rohammentő-szolgálatai is használhatnak majd kétkerekű járműveket.
Arafat szerint a motorkerékpárok legnagyobb előnye a gyorsaságuk, ami rendkívül fontos, hiszen az emberéletek megmentésekor minden perc és másodperc számít. Ezeket a speciális járműveket félautomata defibrillátorral szerelték fel, így a SMURD munkatársa el tudja végezni az újraélesztést, amíg a SMURD-autó vagy a mentősök a helyszínre érkeznek.
Az államtitkár elmondta, hogy a motorkerékpárokat vezető rohammentősök előzetes képzésben részesültek. Beszámolt arról is, hogy az eddigi tapasztalatok szerint motorbiciklivel percekkel a mentőszolgálat előtt eljutnak a baleset helyszínére a SMURD munkatársai.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!