Ciolacu szerint a cél, hogy Románia ismét jelentős regionális tényezővé váljon a katonai felszerelések gyártása szempontjából
Fotó: Pinti Attila
Románia 920 millió dolláros hitel felvételéről kötött megállapodást az Amerikai Egyesült Államokkal védelmi képességei, valamint hadiipara korszerűsítése és fejlesztése érdekében – közölte szerdán a bukaresti kormány sajtóirodája.
2024. szeptember 26., 09:012024. szeptember 26., 09:01
A dokumentumot román részről Marcel Boloș pénzügyminiszter, amerikai részről pedig Michael Miller, a Pentagon alá tartozó Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynökség (DSCA) igazgatója írta alá a bukaresti kormány épületében. Az eseményen jelen lévő Marcel Ciolacu miniszterelnök úgy értékelte: a hitelmegállapodás megkötése
Romániának közvetlen érdeke, hogy korszerű haditechnikát gyártó hadiipara legyen – ez volt az egyik következtetése a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtöki ülésének, amelynek a napirendjén a biztonsági kihívásokra adott válaszlépések is szerepeltek.
„A következő időszakban arra összpontosítunk, hogy új hazai termelő kapacitásokat fejlesszünk ki, munkahelyeket teremtsünk a románok számára és Románia ismét jelentős regionális tényezővé váljon a katonai felszerelések gyártása szempontjából. Ugyanakkor hozzáférünk a legkorszerűbb haditechnikához, ami
– idézte a román miniszterelnököt a kormány sajtóirodája.
Mint ismeretes, a DSCA tavaly novemberben hagyta jóvá páncélozott harckocsik eladását Romániának 2,53 milliárd dollár értékben. Az MTI által idézett amerikai indoklás szerint a harckocsik eladása „javítani fogja Románia képességét, hogy el tudja hárítani a jelenlegi és jövőbeli fenyegetéseket azáltal, hogy olyan hiteles haderőt biztosít, amely képes elrettenteni az ellenfeleket, és képes részt venni a NATO műveleteiben”.
Korábban az amerikai Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynökség önjáró tüzérségi rakétarendszerek (HIMARS) beszerzését is jóváhagyta Románia számára. A másfél milliárd dolláros megállapodás részeként a bákói Aerostar román hadiipari vállalatnál alakítottak ki regionális karbantartási központot a HIMARS rakétarendszerek számára.
A dél-koreai székhelyű Hanwha Aerospace, az ázsiai ország legnagyobb katonai eszközöket gyártó cége jövő év elején megkezdi egy páncélozott járműveket előállító gyár építését Romániában.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
szóljon hozzá!