Ciolacu szerint a cél, hogy Románia ismét jelentős regionális tényezővé váljon a katonai felszerelések gyártása szempontjából
Fotó: Pinti Attila
Románia 920 millió dolláros hitel felvételéről kötött megállapodást az Amerikai Egyesült Államokkal védelmi képességei, valamint hadiipara korszerűsítése és fejlesztése érdekében – közölte szerdán a bukaresti kormány sajtóirodája.
2024. szeptember 26., 09:012024. szeptember 26., 09:01
A dokumentumot román részről Marcel Boloș pénzügyminiszter, amerikai részről pedig Michael Miller, a Pentagon alá tartozó Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynökség (DSCA) igazgatója írta alá a bukaresti kormány épületében. Az eseményen jelen lévő Marcel Ciolacu miniszterelnök úgy értékelte: a hitelmegállapodás megkötése
Romániának közvetlen érdeke, hogy korszerű haditechnikát gyártó hadiipara legyen – ez volt az egyik következtetése a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtöki ülésének, amelynek a napirendjén a biztonsági kihívásokra adott válaszlépések is szerepeltek.
„A következő időszakban arra összpontosítunk, hogy új hazai termelő kapacitásokat fejlesszünk ki, munkahelyeket teremtsünk a románok számára és Románia ismét jelentős regionális tényezővé váljon a katonai felszerelések gyártása szempontjából. Ugyanakkor hozzáférünk a legkorszerűbb haditechnikához, ami
– idézte a román miniszterelnököt a kormány sajtóirodája.
Mint ismeretes, a DSCA tavaly novemberben hagyta jóvá páncélozott harckocsik eladását Romániának 2,53 milliárd dollár értékben. Az MTI által idézett amerikai indoklás szerint a harckocsik eladása „javítani fogja Románia képességét, hogy el tudja hárítani a jelenlegi és jövőbeli fenyegetéseket azáltal, hogy olyan hiteles haderőt biztosít, amely képes elrettenteni az ellenfeleket, és képes részt venni a NATO műveleteiben”.
Korábban az amerikai Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynökség önjáró tüzérségi rakétarendszerek (HIMARS) beszerzését is jóváhagyta Románia számára. A másfél milliárd dolláros megállapodás részeként a bákói Aerostar román hadiipari vállalatnál alakítottak ki regionális karbantartási központot a HIMARS rakétarendszerek számára.
A dél-koreai székhelyű Hanwha Aerospace, az ázsiai ország legnagyobb katonai eszközöket gyártó cége jövő év elején megkezdi egy páncélozott járműveket előállító gyár építését Romániában.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
Az idei első félévben 2311 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában.
Rekordszámú jelentkező közül választja ki a román rendőrség azt a 991 fiatalt, aki civilként jelentkezett rendőri munkára. Az előzetes rosták után 7 jelentkező maradt egy helyre.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
szóljon hozzá!