Meglepetés nélkül. Marcel Ciolacu a szavazatok 25 százalékának begyűjtésével megnyerte az államfőválasztás első fordulóját
Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
A várakozásoknak megfelelően Marcel Ciolacu miniszterelnök nyerte a romániai államfőválasztás első fordulóját, benyűjtve a szavazatok 25 százalékát az exit poll adatok szerint. Rendkívül szoros a küzdelem ugyanakkor a döntő fordulót érő második helyért, amelyre Elena Lasconi, Călin Georgescu (független), George Simion, de akár Nicolae Ciucă is odaérhet a közvélemény-kutatások eredményei alapján.
2024. november 24., 21:052024. november 24., 21:05
2024. november 24., 22:432024. november 24., 22:43
A 21 órás belföldi urnazáráskor közzétett, a 19 órás állapotot tükröző exit poll eredmények alapján Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltje végzett az első helyen a vasárnap rendezett első fordulóban 25 százalékkal. (Az exit poll adatok a szavazópolgároknak a választás napján, közvetlenül a szavazófülkéből való kilépése után adott válaszait tükrözik). Erről árulkodik az Avangarde – CIRA, valamint a CURS felmérése egyaránt.
Hatalmas meglepetésre harmadik helyen mérik Călin Georgescu független államfőjelöltet, aki megszerezhette a szavazatok 16 százalékát az exit poll adatok szerint. A szuverenista eszméket valló politikus támogatottságát a kampány idején közölt felmérések egyike sem mérte ekkorának, nem szerepelt a legtámogatottabb hat jelölt között. Georgescut a 2020-as parlamenti választásokat követően az akkor frissen képviselethez jutott, szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kormányfőnek javasolt.
George Simion, a szintén ellenzéki AUR elnöke és jelöltje 14-15 százalékkal a harmadik helyen áll, míg Nicolae Ciucă, a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke-államfőjelöltje ugyancsak 13-14 százalékon.
Habár hónapokkal ezelőtt még ő volt a potenciális államfőjelöltek közül a legnépszerűbb, a függetlenként indult Mircea Geoană nem volt képes megszorongatni fajsúlyosabb ellenfeleit, a NATO volt főtitkárhelyettese mindössze a szavazatok 5-6 százalékát szerezhette meg. Kelemen Hunor, az RMDSZ államfőjelöltje támogatottságát 4, míg Cristian Diaconescu független jelölt, volt külügyminiszterét 2 százalékon mérik.
Az államfőválasztás első fordulójának hivatalos eredményének alakulását a szavazatszámlálás alapján az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján lehet követni: https://prezenta.roaep.ro/prezidentiale24112024/pv/romania/results
Fotó: László Ildikó
Egyébként vasárnap 21 órakor bezártak az elnökválasztásra berendezett szavazóhelyiségek Romániában. A 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok legkésőbb 23 óra 59 percig még leadhatják a voksukat. Az országban 18 968 szavazókörzetet alakítottak ki az elnökválasztás első fordulójára, ebből csaknem 1300-at Bukarestben. A választói névjegyzékben 18 008 480 választópolgár szerepel.
Öt évvel ezelőtt, a 2019-es elnökválasztás első fordulójában 51,38 százalékos volt a részvételi arány, azaz 9 359 673 személy szavazott.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!