Renate Weber
Fotó: Twitter
Alkotmányossági óvást emelt a bukaresti nép ügyvédje (ombudsman) pénteken az előre hozott parlamenti választásokról szóló, hétfőn hatályba lépett sürgősségi kormányrendelet ellen.
2020. február 21., 15:412020. február 21., 15:41
2020. február 21., 15:492020. február 21., 15:49
A választási rendszer burkolt módosítását kifogásoló RMDSZ és az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) is az alapjogi biztos közbelépését sürgette a héten, mivel Romániában nincs más intézmény, amely normakontrollt kérhet egy sürgősségi kormányrendelet ügyében. Renate Weber ombudsman keresetében rámutatott: az alkotmány szerint a kormány nem hozhat sürgősségi rendeletet a választójog terén, a választási rendszert csak a parlament módosíthatja, de – a Velencei Bizottság ajánlása és a román alkotmánybíróság korábbi döntései értelmében – nem kevesebb, mint egy évvel a voksolás előtt.
A közlemény leszögezi, azért is alkotmányellenes a kormányrendelet, mert olyan módosításokat vezet be, amelyek kihatással vannak a választói jogokra, márpedig az alaptörvény tiltja, hogy ilyen jellegű módosításokat rendelettel léptessenek életbe. Ugyanakkor a rendelet szövege értelmében a parlamenti és a helyhatósági választások egyazon dátumon történő megszervezésének lehetősége kizárólag a 2020-as évre vonatkozik, márpedig – állítja a nép ügyvédje – a törvényeknek a jövőben esetlegesen előforduló minden ilyen helyzetet szabályozniuk kell, nem szorítkozhatnak egy bizonyos esetre.
Az RMDSZ és a PSD is egyebek mellett azt kifogásolta, hogy – a választások előrehozásával kapcsolatos szervezési tennivalók pontosítása mellett – a Ludovic Orban vezette liberális kormány a választási jogosultságot is kiterjesztette oly módon, hogy a szavazók akár egy másik megye parlamenti képviseletébe is beleszólhatnak, ha a szavazás napján nem saját választókerületükben tartózkodnak.
Az ombudsman alkotmányossági óvásában úgy értékelte, hogy a választópolgárok csak akkor adhatnák le bárhol voksukat, ha a szavazólapok minden megyében azonosak lennének, vagyis Románia áttérne a megyei pártlistákról az országos pártlistás rendszerre. Egy ilyen módosításról azonban csak a parlament dönthetne sarkalatos törvényben, több mint egy évvel a voksolás előtt. A sürgősségi kormányrendeleteket utólag a parlament is megvitatja, és törvényt hoz tartalmuk megerősítéséről, módosításáról vagy elvetéséről. Az előre hozott választásokkal kapcsolatos sürgősségi rendeletet közben szerdán a szenátus már elutasította.
Az RMDSZ és a PSD által kifogásolt sürgősségi kormányrendelet hatályon kívül helyezése akkor következhet be, ha a képviselőház is megszavazza, az államfő pedig kihirdeti az elvetéséről szóló törvényt, vagy ha az alkotmánybíróság helyt ad az ombudsman óvásának.
Nagyon is igazak a romániai választásokba való orosz beavatkozási kísérletekről szóló hírek – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János elemző.
Tíz diákból hét állítja, hogy iskolai bántalmazás áldozata volt. A leggyakrabban említett ok, hogy az elkövető pénzt vagy értéktárgyakat akar szerezni. Az az elkövető, aki egy friss tanulmány szerint az esetek 94 százalékában egykor maga is áldozat volt.
Sorin Moldovan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője kedden kijelentette, hogy 2030-ban érkeznek Romániába az első amerikai F-35-ös vadászgépek, amelyek beszerzéséről aznap fogadott el törvénytervezetet a képviselőház.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház azt a tervezetet, amely értelmében a más országban akkreditált felsőoktatási intézményben tanulmányait végző egyetemisták és doktoranduszok is járulékfizetés nélkül jogosultak egészségbiztosításra.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kedden bejelentette, hogy a párt képviselője, Claudiu Năsui pert nyert az elnöki hivatal ellen, ezért az intézmény köteles nyilvánosságra hozni Klaus Iohannis államfő „luxusutazásainak” költségeit.
Romániában csaknem egymillió fogyatékkal élő embert tartanak számon – jelentette ki Monica Solomie, a fogyatékkal élő személyek országos hatóságának (ANPDPD) igazgatóhelyettese egy keddi szakkonferencián.
A Román Hírszerző Szolgálattól (SRI) kapott válasz alapján úgy tűnik, hogy nem bukkantak Romániával szemben ellenséges külső szereplők által irányított propaganda vagy dezinformáció nyomaira – tájékoztatott kedden Ioan Chirteș, a Román Hírszerző Szolgálat ellenőrzésével foglalkozó parlamenti bizottság elnöke.
Gondatlanságból elkövetett emberölés gyanújával indított nyomozást a rendőrség, miután meghalt egy 16 éves fiú a Târgu Jiu-i megyei sürgősségi kórházban.
szóljon hozzá!