Képünk illusztráció
Fotó: Ccr.ro
Az alkotmánybíróság egyöntetű döntéssel elutasította szerdai ülésén a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) beadványát és alkotmányosnak ítélte a visszaélés-bejelentésekről szóló törvényt – értesült az Agerpres hírügynökség. Az ítéletet nem sokkal később megerősítette a taláros testület.
2022. július 13., 13:092022. július 13., 13:09
2022. július 13., 15:072022. július 13., 15:07
A kormány által kezdeményezett törvény az úgynevezett visszaélés-bejelentő rendszerről és a bejelentő személyek védelméről szóló uniós irányelvet ülteti át a hazai jogrendbe. Az USR arra hivatkozva támadta meg a jogszabályt az alkotmánybíróságon, hogy az a parlament által elfogadott formában jelentősen gyengíti a közintézményeknél észlelt jogellenes tevékenységet feltárni kívánó személyek védelmét.
Azt is felrótták, hogy a jogszabály szerzett jogot von meg a visszaéléseket bejelentő közalkalmazottaktól azáltal, hogy csökkenti a jelenleg hatályos törvényben rögzített védelmüket. Az USR úgy véli ugyanakkor, hogy a törvény elfogadásakor sérült a kétkamarás parlament alkotmányos elve is, a képviselőház ugyanis számos olyan módosítást épített be a szövegbe, amelyeket a tervezetet első házként tárgyaló szenátusnak nem volt alkalma megvitatni.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!