Az alkotmánybíróság szerdán alkotmányellenesnek találta a szolgálati nyugdíjakról szóló törvény több cikkelyét is, így azt visszaküldi a parlamentnek.
2023. augusztus 02., 14:072023. augusztus 02., 14:07
2023. augusztus 02., 16:092023. augusztus 02., 16:09
A taláros testület a legfelsőbb bíróság beadványának helyt adva, egyhangúlag döntött úgy, hogy a törvény egyes cikkelyei nem alkotmányosak.
Szerdán hozott döntésében a taláros testület a legfelsőbb bíróság óvásának helyt adva azokat az előírásokat minősítette alaptörvénybe ütközőknek, amelyek a bírák és ügyészek különnyugdíját korlátoznák, mivel szerinte ezek sértik az igazságszolgáltatás függetlenségének alkotmányos elvét.
A döntésről kiadott közlemény szerint a jogbiztonság alkotmányos követelménye is sérül, ha – a már nyugállományba vonult bírák és ügyészek esetében – utólag módosítják a szolgálati nyugdíj kiszámításának módját.
A testület szerint
Az alkotmánybíróság másfelől elismerte, hogy elvileg megadóztatható a szolgálati nyugdíjnak az a része, amely nem a járulékbefizetésen alapul (vagyis amit az állami költségvetésből fedeznek), de az adó nem lehet „büntető” jellegű, és egységesnek kell lennie valamennyi szolgálati nyugdíj esetében.
A bíróság azt is megállapította, hogy az adózás nem lehet büntető jellegű. A döntés eredményeként a törvény visszakerül a Parlament elé, hogy összhangba kerüljön a Bíróság döntésével” – mondta Marian Enache, az alkotmánybíróság elnöke.
Elfogadta a bukaresti képviselőház hétfőn a nem járulékalapú, úgynevezett speciális nyugdíjak reformjáról szóló törvénytervezetet, amely ötéves türelmi idő után növelné a szolgálati nyugdíjakra jogosultak esetében a nyugdíjkorhatárt.
A parlament június végén fogadta el a bírói és ügyészi nyugdíjakat érintő változtatásokat, amelyek értelmében az ügyészek és bírák 2028-ig a korábbiakkal azonos feltételek mellett, azaz életkortól függetlenül, 25 év szolgálati idő esetén nyugdíjba mehetnek, és az utolsó szolgálati hónapjuk bruttó fizetésének és juttatásainak 80 százalékát kitevő nyugdíjat kapnak. Konkrétabban, a módosítás ötéves türelmi időt állapít meg a különleges nyugdíjasok számára.
Döntés született arról is, hogy a nettó 4000 lej feletti különleges nyugdíjaknak csak 15%-át adóztatják meg.
Románia a nemzeti helyreállítási tervben (PNRR) vállalt kötelezettséget a katonák, rendőrök, hírszerzők, pilóták, törvényhozók, pénzügyőrök, bírák és ügyészek speciális nyugdíjának reformjára, ennek teljesítése nélkül pedig nem hívhatja le a számára elkülönített uniós pénzforrásokat.
Románia jelenleg 5309 korkedvezménnyel nyugállományba vonult egykori bírónak és ügyésznek fizet szolgálati nyugdíjat, amelynek átlagértéke havi 21 583 lej.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) úgy véli, hogy a szolgálati nyugdíjakat szabályozó törvény tervezett módosításai alapjaiban sértik az igazságszolgáltatás függetlenségét, valamint a bírák és ügyészek jogállását.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
szóljon hozzá!