Fotó: CSM/Facebook
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) támogatja az ország több törvényszékének és bíróságának közgyűlése által megfogalmazott álláspontot, és úgy véli, hogy a szolgálati nyugdíjakat szabályozó törvény tervezett módosításai alapjaiban sértik az igazságszolgáltatás függetlenségét, valamint a bírák és ügyészek jogállását.
2023. június 20., 19:222023. június 20., 19:22
2023. június 20., 19:442023. június 20., 19:44
Mint arról beszámoltunk, kedden Románia számos törvényszéke és bírósága – köztük a bukaresti táblabíróság, a törvényszék, a törvényszéki ügyészség és a bírósági ügyészségek – rendkívüli közgyűlést hívott össze, és tevékenységük felfüggesztéséről döntöttek az igazságszolgáltatásban dolgozók szolgálati nyugdíjával kapcsolatos tervezett módosítások miatt. A CSM keddi közleményében leszögezték, tudatában vannak a nyugdíjreform szükségességének, de egyetértenek a közgyűlések álláspontjával is, miszerint a tervezett módosítások
A testület szerint a kormány és a parlament által kezdeményezett törvénymódosítások miatt kialakult helyzet „rendkívüli súlyosságú”. Rámutattak, a CSM elnöke, a legfelsőbb bíróság elnöke és a legfőbb ügyész egyeztetett a kormány és a parlament képviselőivel a kilátásba helyezett módosítások hatásairól, hangsúlyozva, hogy a rendszer amúgy is akut személyzethiánnyal küzd a bírák és ügyészek jogállásával kapcsolatos állandó bizonytalanság miatt.
Hangsúlyozták, a CSM nem ellenzi a szolgálati nyugdíjak rendszerének reformját, sőt készen áll az együttműködésre a legmegfelelőbb és leghatékonyabb jogalkotási megoldások megtalálása érdekében, ezeknek azonban tiszteletben kell tartaniuk az igazságszolgáltatás függetlenségét és az alkotmánybíróság joggyakorlatát. „A CSM elnöke a következő napokban további megbeszéléseket folytat a témában a kormány és a parlament illetékeseivel” – áll még a közleményben.
Az igazságszolgáltatási fórumok döntése értelmében szerdától a perek nagy részét halasztják, csak bizonyos ügyek tárgyalását tűzik napirendre. Ezek közé tartoznak a bűnvádi eljárások során elrendelt kényszerintézkedések, a házkutatások, a kiskorúakkal kapcsolatos ügyek, a gyermekelhelyezések vagy a távoltartási végzések.
Országszerte felfüggesztették tevékenységüket az igazságszolgáltatás dolgozói szolgálati nyugdíjuknak a kormány által tervezett módosítása miatt. A miniszterelnök a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács vezetőségével tárgyal.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
szóljon hozzá!