Fotó: CSM/Facebook
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) támogatja az ország több törvényszékének és bíróságának közgyűlése által megfogalmazott álláspontot, és úgy véli, hogy a szolgálati nyugdíjakat szabályozó törvény tervezett módosításai alapjaiban sértik az igazságszolgáltatás függetlenségét, valamint a bírák és ügyészek jogállását.
2023. június 20., 19:222023. június 20., 19:22
2023. június 20., 19:442023. június 20., 19:44
Mint arról beszámoltunk, kedden Románia számos törvényszéke és bírósága – köztük a bukaresti táblabíróság, a törvényszék, a törvényszéki ügyészség és a bírósági ügyészségek – rendkívüli közgyűlést hívott össze, és tevékenységük felfüggesztéséről döntöttek az igazságszolgáltatásban dolgozók szolgálati nyugdíjával kapcsolatos tervezett módosítások miatt. A CSM keddi közleményében leszögezték, tudatában vannak a nyugdíjreform szükségességének, de egyetértenek a közgyűlések álláspontjával is, miszerint a tervezett módosítások
A testület szerint a kormány és a parlament által kezdeményezett törvénymódosítások miatt kialakult helyzet „rendkívüli súlyosságú”. Rámutattak, a CSM elnöke, a legfelsőbb bíróság elnöke és a legfőbb ügyész egyeztetett a kormány és a parlament képviselőivel a kilátásba helyezett módosítások hatásairól, hangsúlyozva, hogy a rendszer amúgy is akut személyzethiánnyal küzd a bírák és ügyészek jogállásával kapcsolatos állandó bizonytalanság miatt.
Hangsúlyozták, a CSM nem ellenzi a szolgálati nyugdíjak rendszerének reformját, sőt készen áll az együttműködésre a legmegfelelőbb és leghatékonyabb jogalkotási megoldások megtalálása érdekében, ezeknek azonban tiszteletben kell tartaniuk az igazságszolgáltatás függetlenségét és az alkotmánybíróság joggyakorlatát. „A CSM elnöke a következő napokban további megbeszéléseket folytat a témában a kormány és a parlament illetékeseivel” – áll még a közleményben.
Az igazságszolgáltatási fórumok döntése értelmében szerdától a perek nagy részét halasztják, csak bizonyos ügyek tárgyalását tűzik napirendre. Ezek közé tartoznak a bűnvádi eljárások során elrendelt kényszerintézkedések, a házkutatások, a kiskorúakkal kapcsolatos ügyek, a gyermekelhelyezések vagy a távoltartási végzések.
Országszerte felfüggesztették tevékenységüket az igazságszolgáltatás dolgozói szolgálati nyugdíjuknak a kormány által tervezett módosítása miatt. A miniszterelnök a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács vezetőségével tárgyal.
Hallgatólagosan elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) törvénytervezetét.
Kizárták a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) frakciójából Ringo Dămureanu képviselőt – tájékoztatta hétfőn a képviselőház házbizottságát Alin Coleşa frakcióvezető.
A szenátus jogi bizottsága hétfőn zárt ajtós ülésen egyhangúlag hagyta jóvá az Eugen Pîrvulescu szenátor elektronikus adathordozóinak átvizsgálására vonatkozó indítványt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közül az egyiknek ellenzékbe kellene kerülnie a választások után – jelentette ki hétfőn Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Az elmúlt nap során 11 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak; ketten életüket vesztették – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
A bal-jobb politikai tengelyen a romániai fiatalok középen helyezkednek el, de sokan elfogadhatónak tartják a diktatúrát is – derül ki az IPSOS friss felméréséből.
Országszerte 110 házkutatást tartanak hétfőn a rendőrök és a legfőbb ügyészség munkatársai az úgynevezett Jupiter művelet keretében.
Romániát nem húzzák be semmiféle háborúba, az ország fejlődéséhez alapvető a béke és a stabilitás – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltje vasárnap Bukarestben.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu miniszterelnök vasárnap mutatta be programját, amelyben a következő öt évre 155 milliárd eurós állami beruházási tervet javasol.
Nicolae Ciucă,a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke leszögezte: soha többé nem fog koalícióra lépni a Szociáldemokrata párttal (PSD).
szóljon hozzá!