Dilemma. Az alkotmánybíróság vitatja meg a Georgescu indulása ellen benyújtott óvásokat
Fotó: Videófelvétel
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte a román alkotmánybíróságnak a Călin Georgescu elnökválasztási indulása ellen pénteken benyújtott két óvást. A taláros testület bejelentette, hogy szombaton tárgyal a két fellebbezésről.
2025. március 08., 09:082025. március 08., 09:08
„Eddig két, az elnökválasztási eljárásra vonatkozó dosszié van a kezünkben, és holnap (szombaton – a szerk.) lesz a bírósági ülés, amelynek időpontját később közöljük, valamint egyéb részleteket is” – közölte az alkotmánybíróság Georgescu kapcsán.
Az egyik óvást a bukaresti politikatudományi és közigazgatási egyetem (SNSPA) rektora, Remus Pricopie nyújtotta be Georgescu jelöltségének bejegyzése ellen.
A fellebbezés szerinte szilárd alkotmányos és jogi érvekre épül, amelyek
Călin Georgescu a kampánybeszédeiben is „hősnek” nevezte a szélsőjobboldali és antiszemita Vasgárda egykori vezérét, Corneliu Zelea Codreanut, a háborús bűnösök nyilvános dicsőítése és a náci tisztelgés pedig „közvetlen támadás a demokrácia ellen”.
Bogdan Ionescu ügyvéd szintén óvásg nyújtott be a Központi Választási Irodához Călin Georgescu indulása ellen.
Elmondása szerint kérést intézett a Központi Választási Irodához, amelyben azt kérte, hogy ne vegyék nyilvántartásba Georgescu jelöltségét.
„Véleményem szerint, és teljes mértékben vállalom az alábbi kijelentéseket, Călin Georgescu úr nem felel meg ezeknek a jogosultsági feltételeknek, mivel olyan személy, akinek a diskurzusa, és nem csak a diskurzusa, mélységesen antiszemita, mélységesen homofób, Antonescu-párti (a második világháború idején Romániát vezető szélsőjobboldali Ion Antonescu marsall, akit háborús bűnösként végeztek ki – szerk. megj.) ideológiát sugároz,
– mondta az ügyvéd.
Georgescu elmondta, hogy pénteken 324 ezer aláírást nyújtott be jelöltségének támogatására, és „a román nép iránti tiszteletből indul, amely megértette, hogy meg kell védeni a demokráciát és a véleménynyilvánítás szabadságát”.
A két szélsőjobboldali párt, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a Fiatal Emberek Pártja (POT) által támogatott jelölt
Georgescu megfenyegette a román politikai osztályt, miután az alkotmánybíróság törölte a tavalyi elnökválasztás első fordulóját, amelyet ő nyert meg.
Mint fogalmazott,
Mint ismeretes, az alkotmánybíróság december 6-án éppen Georgescu miatt érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményét, és úgy döntött, hogy elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot. Határozatát a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE), a belügyminisztérium és a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) jelentései alapján hozta meg a testület.
Benyújtotta pénteken jelölési iratcsomóját a Központi Választási Irodához (BEC) Călin Georgescu, aki függetlenként indulna a májusi elnökválasztáson.
A dokumentumokból az derült ki, hogy a föggetlenként induló Georgescu megszegte a kampányfinanszírozást szabályozó törvényeket, hiszen 0 lej kampányköltséget jelentett be az Állandó Választási Hatóságnak (AEP), miközben TikTok-kampánya egymillió euróba került.
Georgescu egyébként jelenleg bűnügyi felügyelet alatt áll, mivel súlyos bűncselekmények gyanúja miatt büntetőeljárás zajlik ellene.
Mint arról beszámoltunk, nem hagyhatja el az országot, tájékoztatnia kell a hatóságokat az esetleges lakcímváltozásáról, nem tehet közzé a közösségi oldalakon legionárius, fasiszta, antiszemita, rasszista, idegengyűlölő tartalmakat, jelentkeznie kell az ügyészségen vagy a nyomozási bírónál, ahányszor hívják és nem birtokolhat fegyvert.
A legfőbb ügyészség hat bűncselekmény miatt indított büntetőeljárást a volt államfőjelölt ellen.
A vádhatóság közleménye szerint
gyanúsítják.
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
szóljon hozzá!