Dilemma. Az alkotmánybíróság vitatja meg a Georgescu indulása ellen benyújtott óvásokat
Fotó: Videófelvétel
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte a román alkotmánybíróságnak a Călin Georgescu elnökválasztási indulása ellen pénteken benyújtott két óvást. A taláros testület bejelentette, hogy szombaton tárgyal a két fellebbezésről.
2025. március 08., 09:082025. március 08., 09:08
„Eddig két, az elnökválasztási eljárásra vonatkozó dosszié van a kezünkben, és holnap (szombaton – a szerk.) lesz a bírósági ülés, amelynek időpontját később közöljük, valamint egyéb részleteket is” – közölte az alkotmánybíróság Georgescu kapcsán.
Az egyik óvást a bukaresti politikatudományi és közigazgatási egyetem (SNSPA) rektora, Remus Pricopie nyújtotta be Georgescu jelöltségének bejegyzése ellen.
A fellebbezés szerinte szilárd alkotmányos és jogi érvekre épül, amelyek
Călin Georgescu a kampánybeszédeiben is „hősnek” nevezte a szélsőjobboldali és antiszemita Vasgárda egykori vezérét, Corneliu Zelea Codreanut, a háborús bűnösök nyilvános dicsőítése és a náci tisztelgés pedig „közvetlen támadás a demokrácia ellen”.
Bogdan Ionescu ügyvéd szintén óvásg nyújtott be a Központi Választási Irodához Călin Georgescu indulása ellen.
Elmondása szerint kérést intézett a Központi Választási Irodához, amelyben azt kérte, hogy ne vegyék nyilvántartásba Georgescu jelöltségét.
„Véleményem szerint, és teljes mértékben vállalom az alábbi kijelentéseket, Călin Georgescu úr nem felel meg ezeknek a jogosultsági feltételeknek, mivel olyan személy, akinek a diskurzusa, és nem csak a diskurzusa, mélységesen antiszemita, mélységesen homofób, Antonescu-párti (a második világháború idején Romániát vezető szélsőjobboldali Ion Antonescu marsall, akit háborús bűnösként végeztek ki – szerk. megj.) ideológiát sugároz,
– mondta az ügyvéd.
Georgescu elmondta, hogy pénteken 324 ezer aláírást nyújtott be jelöltségének támogatására, és „a román nép iránti tiszteletből indul, amely megértette, hogy meg kell védeni a demokráciát és a véleménynyilvánítás szabadságát”.
A két szélsőjobboldali párt, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a Fiatal Emberek Pártja (POT) által támogatott jelölt
Georgescu megfenyegette a román politikai osztályt, miután az alkotmánybíróság törölte a tavalyi elnökválasztás első fordulóját, amelyet ő nyert meg.
Mint fogalmazott,
Mint ismeretes, az alkotmánybíróság december 6-án éppen Georgescu miatt érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményét, és úgy döntött, hogy elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot. Határozatát a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE), a belügyminisztérium és a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) jelentései alapján hozta meg a testület.
Benyújtotta pénteken jelölési iratcsomóját a Központi Választási Irodához (BEC) Călin Georgescu, aki függetlenként indulna a májusi elnökválasztáson.
A dokumentumokból az derült ki, hogy a föggetlenként induló Georgescu megszegte a kampányfinanszírozást szabályozó törvényeket, hiszen 0 lej kampányköltséget jelentett be az Állandó Választási Hatóságnak (AEP), miközben TikTok-kampánya egymillió euróba került.
Georgescu egyébként jelenleg bűnügyi felügyelet alatt áll, mivel súlyos bűncselekmények gyanúja miatt büntetőeljárás zajlik ellene.
Mint arról beszámoltunk, nem hagyhatja el az országot, tájékoztatnia kell a hatóságokat az esetleges lakcímváltozásáról, nem tehet közzé a közösségi oldalakon legionárius, fasiszta, antiszemita, rasszista, idegengyűlölő tartalmakat, jelentkeznie kell az ügyészségen vagy a nyomozási bírónál, ahányszor hívják és nem birtokolhat fegyvert.
A legfőbb ügyészség hat bűncselekmény miatt indított büntetőeljárást a volt államfőjelölt ellen.
A vádhatóság közleménye szerint
gyanúsítják.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!