Dilemma. Az alkotmánybíróság vitatja meg a Georgescu indulása ellen benyújtott óvásokat
Fotó: Videófelvétel
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte a román alkotmánybíróságnak a Călin Georgescu elnökválasztási indulása ellen pénteken benyújtott két óvást. A taláros testület bejelentette, hogy szombaton tárgyal a két fellebbezésről.
2025. március 08., 09:082025. március 08., 09:08
„Eddig két, az elnökválasztási eljárásra vonatkozó dosszié van a kezünkben, és holnap (szombaton – a szerk.) lesz a bírósági ülés, amelynek időpontját később közöljük, valamint egyéb részleteket is” – közölte az alkotmánybíróság Georgescu kapcsán.
Az egyik óvást a bukaresti politikatudományi és közigazgatási egyetem (SNSPA) rektora, Remus Pricopie nyújtotta be Georgescu jelöltségének bejegyzése ellen.
A fellebbezés szerinte szilárd alkotmányos és jogi érvekre épül, amelyek
Călin Georgescu a kampánybeszédeiben is „hősnek” nevezte a szélsőjobboldali és antiszemita Vasgárda egykori vezérét, Corneliu Zelea Codreanut, a háborús bűnösök nyilvános dicsőítése és a náci tisztelgés pedig „közvetlen támadás a demokrácia ellen”.
Bogdan Ionescu ügyvéd szintén óvásg nyújtott be a Központi Választási Irodához Călin Georgescu indulása ellen.
Elmondása szerint kérést intézett a Központi Választási Irodához, amelyben azt kérte, hogy ne vegyék nyilvántartásba Georgescu jelöltségét.
„Véleményem szerint, és teljes mértékben vállalom az alábbi kijelentéseket, Călin Georgescu úr nem felel meg ezeknek a jogosultsági feltételeknek, mivel olyan személy, akinek a diskurzusa, és nem csak a diskurzusa, mélységesen antiszemita, mélységesen homofób, Antonescu-párti (a második világháború idején Romániát vezető szélsőjobboldali Ion Antonescu marsall, akit háborús bűnösként végeztek ki – szerk. megj.) ideológiát sugároz,
– mondta az ügyvéd.
Georgescu elmondta, hogy pénteken 324 ezer aláírást nyújtott be jelöltségének támogatására, és „a román nép iránti tiszteletből indul, amely megértette, hogy meg kell védeni a demokráciát és a véleménynyilvánítás szabadságát”.
A két szélsőjobboldali párt, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a Fiatal Emberek Pártja (POT) által támogatott jelölt
Georgescu megfenyegette a román politikai osztályt, miután az alkotmánybíróság törölte a tavalyi elnökválasztás első fordulóját, amelyet ő nyert meg.
Mint fogalmazott,
Mint ismeretes, az alkotmánybíróság december 6-án éppen Georgescu miatt érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményét, és úgy döntött, hogy elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot. Határozatát a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE), a belügyminisztérium és a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) jelentései alapján hozta meg a testület.
Benyújtotta pénteken jelölési iratcsomóját a Központi Választási Irodához (BEC) Călin Georgescu, aki függetlenként indulna a májusi elnökválasztáson.
A dokumentumokból az derült ki, hogy a föggetlenként induló Georgescu megszegte a kampányfinanszírozást szabályozó törvényeket, hiszen 0 lej kampányköltséget jelentett be az Állandó Választási Hatóságnak (AEP), miközben TikTok-kampánya egymillió euróba került.
Georgescu egyébként jelenleg bűnügyi felügyelet alatt áll, mivel súlyos bűncselekmények gyanúja miatt büntetőeljárás zajlik ellene.
Mint arról beszámoltunk, nem hagyhatja el az országot, tájékoztatnia kell a hatóságokat az esetleges lakcímváltozásáról, nem tehet közzé a közösségi oldalakon legionárius, fasiszta, antiszemita, rasszista, idegengyűlölő tartalmakat, jelentkeznie kell az ügyészségen vagy a nyomozási bírónál, ahányszor hívják és nem birtokolhat fegyvert.
A legfőbb ügyészség hat bűncselekmény miatt indított büntetőeljárást a volt államfőjelölt ellen.
A vádhatóság közleménye szerint
gyanúsítják.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!