Fotó: Rostás Szabolcs
Elutasította Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap a leendő román kormányfőnek, Marcel Ciolacu PSD-elnöknek a szövetség új kormányzati szerepvállalására vonatkozó ajánlatát.
2023. június 11., 18:582023. június 11., 18:58
2023. június 11., 20:192023. június 11., 20:19
Mint arról beszámoltunk, Ciolacu a PSD bukaresti tanácskozását követően újságíróknak azt mondta: azt javasolja, hogy az RMDSZ vegye át az európai projekteket kezelő, illetve az energiaügyi minisztérium irányítását. Mindez azt feltételezné, hogy a Kelemen Hunor vezette alakulat elesne a Cseke Attila vezette fejlesztési minisztérium irányításától.
Kelemen – megerősítve lapunk információit – elmondta, az RMDSZ vezetősége pénteken arra az álláspontra helyezkedett, miszerint tiszteletben kell tartani a 2021 novemberében született koalíciós megállapodást, valamint a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) és a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) a „politikai vetésforgóról” szóló írásos egyezségét. Szerinte ez üzenetértékű lenne a társadalom irányába a politikai vezetők részéről arra, hogy betartják az adott szavukat, és teljesítik az általuk aláírt dokumentumba foglaltakat.
„Semmilyen okunk nincs azt mondani, hogy a továbbiakban nem tudjuk ellátni a fejlesztési, illetve a környezetvédelmi minisztérium irányítását. Elfogadtuk a sportminisztérium összevonását, megszüntetését, amellyel kapcsolatban azt javasoltam, hogy alakuljon hatósággá, mégis legyen autonóm intézmény, hiszen jövőre olimpiát rendeznek. Beleegyeztem, hogy beolvasszák a családügyi minisztériumba, ez volt az első kompromisszum” – idézte Kelemen Hunort a News.ro portál.
„Arról tárgyalhatunk, hogy megtartjuk a fejlesztést, és kapunk a környezetvédelmi tárca helyett egy vele egyenértékű minisztériumot” – foglalta össze az RMDSZ érveit a szövetségi elnök, hozzátéve, az alakulat álláspontját pénteken ismertette Nicolae Ciucă kormányfővel és utódjával, Marcel Ciolacu PSD-elnökkel. Kelemen elmondta, Ciolacu vasárnap felhívta azzal az ajánlattal, amivel már szerdán előhozakodtak az RMDSZ-nek, mégpedig hogy a szövetség vegye át az energiaügyi és az európai alapokért felelős minisztérium irányítását.
„Ezt nem tudjuk elfogadni. Persze nem álltunk fel a tárgyalóasztaltól, folytatjuk az egyeztetéseket, a koalíciós megállapodás hatályban van, és amíg Klaus Iohannis ki nem nevezi Marcel Ciolacut kormányfőnek, ez a megállapodás érvényben marad. Ezt követően már a Ciolacu felelőssége lesz a tárgyalások lebonyolítása és a kormány összetétele, valamint hogy milyen formában számít ránk” – nyilatkozta az RMDSZ vezetője. Kelemen hozzátette, a koalíció az RMDSZ nélkül is rendelkezik parlamenti többséggel, valamint politikai stabilitással.
A szövetségi elnök elhárította azt az újságírói kérdést, hogy miként szavaz majd az RMDSZ az új kormány beiktatásakor. „Ciucă úr még nem mondott le, messze van még a beiktatás. Ha odajutunk, akkor majd ismertetjük az álláspontunkat” – jelentette ki. Arra a kérdésre, hogy az RMDSZ támogatni fogja-e az új kormányt, azt válaszolta: „nem szenvedünk Stockholm-szindrómában”.
Az utolsó száz méterhez érkeztek a miniszterelnök-cseréről szóló koalíciós tárgyalások Bukarestben, a román sajtó értesülései szerint Nicolae Ciucă kormányfő hétfőn átadja a helyét Marcel Ciolacunak.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Krónika értesülései szerint az RMDSZ a kormányból való kilépés árán is ragaszkodik a fejlesztési minisztériumhoz. Úgy tudjuk, hogy a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) pénteki ülésén Kelemen Hunor szövetségi elnök arra kapott mandátumot a testület tagjaitól, hogy a koalíciós tárgyalásokon ragaszkodjon a fejlesztési minisztérium megőrzéséhez. (A 34 fős SZÁT a Szövetségi Képviselők Tanácsa két ülése között az RMDSZ döntéshozó fórumának számít). Amennyiben ezt a koalíciós partnerek nem hajlandók tiszteletben tartani, és a szövetség nem maradhat fejlesztési tárca élén, akkor a SZÁT tagjainak többsége szerint az alakulatnak ki kell lépnie a kormányból.
Folytatná a kormányzati együttműködést az RMDSZ-szel Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, de az eddigiekhez képest más kormányzati posztokat ajánl fel a magyar szövetségnek az általa alakítandó kabinetben.
Holnap új fejezet kezdődik Románia életében, és az országnak mindannyiótokra szükség lesz – jelentette ki Nicușor Dan, Románia frissen megválasztott államelnöke vasárnap éjjel a hívei előtt Bukarestben.
Megnyerte a megmérettetésen függetlenként indult Nicușor Dan a romániai államfőválasztást, miután a hivatalos szavazatszámlálás alapján előnye behozhatatlanná vált ellenfele, George Simion számára.
Nicușor Dan szerint a román társadalom megmutatta az erejét az elnökválasztás második fordulójában.
Vasárnap a 21 órai urnazárásig több mint 11 millió 600 ezer személy szavazott az államfőválasztás döntő fordulójában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Szoros eredményt jósolnak az államfőválasztás vasárnapi második fordulójában a közvélemény-kutatók Nicușor Dan és George Simion között.
Teljesen alaptalan vádak keringenek a Telegramon és a X-en a romániai elnökválasztásba való állítólagos francia beavatkozásról − közölte vasárnap este a francia külügyminisztérium.
Vasárnap 20 óráig több mint 11 millió román állampolgár adta le voksát az államfőválasztás döntő fordulójában.
Elutasítja az orosz külügyminisztériumi szóvivő azokat a vádakat, miszerint Moszkva beavatkozott volna a romániai államelnök-választásba.
Összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés vasárnap a belügyi szervekhez; ezek közül 43 alaptalannak bizonyult, tízet még vizsgálnak, hetet pedig továbbküldtek az illetékes választási irodának.
szóljon hozzá!