Fotó: Ccr.ro
Az alaptörvénnyel összhangban találta szerdán a bukaresti alkotmánybíróság azt az adócsalás szankcionálásáról szóló törvényhez benyújtott módosítást, amelynek értelmében nem szabható ki börtönbüntetés abban az esetben, ha valaki adócsalóként 100 ezer eurót meg nem haladó kárt okoz, de teljes egészében, 20 százalékos büntetőkamattal és késedelmi kamattal együtt megtéríti az okozott kár összegét.
2021. február 17., 18:212021. február 17., 18:21
Ha az adócsalást többen követték el, elegendő, ha a vádlottak egyike visszafizeti a teljes kárt, ez esetben a bíróság valamennyiükkel szemben megszünteti a büntetőeljárást. A képviselőház december 15-én, döntéshozó kamaraként fogadta el a Cătălin Rădulescu szociáldemokrata (PSD) képviselő által beterjesztett tervezetet. A tervezet támogatói szerint ez egy korszerű megközelítés, amely nem a börtönöket akarja „megtölteni”, hanem az államnak okozott kár megtérítését ösztönzi.
A legfelsőbb bíróság arra hivatkozott, hogy a jogszabály elfogadása során megsértették a kétkamarás parlament elvét, a képviselőház által elfogadott végső változat ugyanis alapvetően különbözik a szenátusban elfogadottól. A kihirdetésre váró jogszabály egyébként háromtól tíz évig terjedő szabadságvesztéssel vagy bírsággal sújtja az adócsalást és adókerülést, az e célból alakult bűnszövetkezetek tagjainál pedig öttől tizenöt évig terjedhet a börtönbüntetés.
A kormány óvásában úgy értékelte: a tervezet sérti a jogállamiságra és a törvények tiszteletére vonatkozó alkotmányos előírásokat, és valósággal „bátorítja a feketézőket”, hiszen az elkövető legfeljebb azt kockáztatja, hogy ha mégis elkapják – egy 20 százalékos többlettel –, mégis be kell fizetnie az adót.
Az alkotmánybíróság szavazattöbbséggel meghozott döntése megalapozatlannak minősítette a kifogásokat, így a törvénytervezet Klaus Iohannis államfőhöz kerül, aki egy alkalommal megtagadhatja annak kihirdetését, és visszaküldheti megfontolásra a parlamentnek.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
Silviu Vexler, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke bejelentette, hogy visszaadja a román államtól kapott Nemzeti Érdemrendet, miután Nicușor Dan is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen.
Romáiában van olyan állami cég, amelynek vezetői azért is kapnak pluszjuttatást, mert nő is van közöttük – ezt Bogdan Ivan energiaügyi miniszter árulta el.
szóljon hozzá!