Ellentmondó nyilatkozatok láttak napvilágot a hétvégén a koalíciós pártok berkeiben a kormányátalakításról, amelynek kérdése kormánypárti források szerint szerepelhet a koalíció és a D. A. Szövetség vezetőségének mai értekezletén.
A kormány szerkezeti átalakításával és a személyi cserékkel kapcsolatos vita azután erősödik fel újra, hogy Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnök az Európai Bizottság országjelentése ismertetésének másnapján leszögezte: a következő időszakban nem várhatók módosulások a kormánystruktúrában.
A Mediafax hírügynökségnek a hét végén névtelenül nyilatkozó demokrata párti (PD) vezetők szerint az alakulat a jelenlegi huszonháromról tizenhatra, legfeljebb tizenhétre csökkentené a minisztériumok számát. A demokraták elképzelései szerint a karcsúsított kormányban a jelenlegi három államminiszter helyett egyetlen, pontosan megszabott hatáskörrel rendelkező miniszterelnök-helyettes dolgozna, a posztot a PD egyik politikusa töltené be. Demokrata források szerint Vasile Blaga belügyminiszter tölthetné be a kormányfő-helyettesi funkciót, Markó Béla, valamint George Copos (PC) államminiszteri posztja megszűnne. Ugyanezek a források azt állítják, hogy hasonlóképpen megszűnne többek között az RMDSZ-es Winkler Gyula kereskedelmi miniszter és Borbély László területfejlesztési miniszter posztja is. Hírügynökségi információk szerint a négy koalíciós párt jelentős kormányátalakítást tervez, amelynek bejelentése azt követően történne, hogy a PD, a PNL, az RMDSZ és a PC megállapodnak a központi adminisztráció posztjainak elosztásáról.
Hasonlóan vélekedett Bogdan Olteanu (PNL), a képviselőház elnöke is, aki azt nyilatkozta, tudomása szerint a kormányátalakítás kérdése is szerepel a koalíciós pártok, illetve a liberális-demokrata szövetség mai vezetőségi értekezletén. Cezar Preda, a PD alelnöke tegnap kijelentette, a D. A. Szövetség országos vezető tanácsának mai ülésén javasolni fogja a kormány átalakítását, és rugalmas, hatékony, jól teljesíteni képes kabinet kialakítását. Preda elmondta, javaslata szerint az új kormány tizenhat minisztériummal működne, a közigazgatási és belügyi tárca vezetője pedig az egyetlen államminiszteri posztot is betöltené.
Markó Béla államminiszter ugyanakkor tagadta, hogy a koalíción belül felmerült volna a kormányátalakítás kérdése, és alaptalannak nevezte az ezzel kapcsolatos híreszteléseket. Az RMDSZ elnöke szombaton egy nagyváradi politikai fórumon kijelentette: bár szükségesnek tartja a kormányátalakítást, hiszen a tárcák és miniszterek, kormányhivatalok és ügynökségek számát szerinte is csökkenteni kellene, erre csak az EU-csatlakozás után kerülhet sor, mivel a jelenlegi koalíciós állapotok nem teszik lehetővé az átszervezés gyors lebonyolítását. Hasonló álláspontra helyezkedett Winkler Gyula tárca nélküli kereskedelmi miniszter is, aki hangsúlyozta: az RMDSZ továbbra is az ország politikai stabilitását tartja szem előtt, mivel a következő időszakban a kormánynak teljesítenie kell az uniós csatlakozással kapcsolatos célkitűzéseket.
„A Konzervatív Pártnak (PC) nincs tudomása arról, hogy a D. A. Szövetséget alkotó pártokon belül felvetődött a kérdés” – szögezte le Bogdan Ciucã, a párt szóvivője. Hozzátette, a demokraták esetleges kormányátalakítási javaslatát meg kell vitatni a koalíció vezetőségében. Ezzel szemben Bogdan Pascu, a PC képviselőházi frakcióvezetője tegnap kijelentette, pártja elvileg támogat minden olyan intézkedést, amely hatékonyabbá teheti a kormány munkáját, és amelynek nyomán bizonyossá válhat Románia 2007. január 1-jei EU-csatlakozása.
A kormányzati struktúrák hatékonyabbá tétele mellett foglalt állást szombaton George Pogea (PD) államminiszter is, de tagadta, hogy a PD-ben felvetődött volna a kormányátalakítás kérdése. Pogea nyilatkozata ellentmond Ioan Oltean PD-alelnök egy nappal korábban tett kijelentésének, miszerint elérkezett az ideje a kormány átalakításának, és egy rugalmasabb kormányzati struktúra létrehozásának. Oltean úgy vélekedett, a jelenlegi kabinet túlméretezett, a szaktárcák száma nem felel meg a valós igényeknek, a kormány szerkezete pedig nincs összhangban az EU-tagállamokéval.
Cãlin Popescu-Tãriceanu kormányfő egy tegnapi televíziós műsorban leszögezte: kormányával együtt végig kívánja vinni a parlamenttől kapott mandátumát. A miniszterelnök kifejtette, a kormány átalakítására bármikor, előzetes bejelentés nélkül sor kerülhet, de nem tartja időszerűnek a változtatásokat egy olyan időszakban, amikor a kormányzat összehangolt erőfeszítésére van szükség. Tãriceanu szerint a politikai érettség és felelősség hiányát jelezné egy politikai válság előidézése, amely instabilitáshoz vezetne, és veszélybe sodorná a 2007. január 1-jei uniós csatlakozás lehetőségét.
szóljon hozzá!