Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint meg kell várni az alkotmánybíróság döntését
Fotó: Rostás Szabolcs
Kelemen Hunor szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL) arra kérte az RMDSZ-t, hogy biztosítsa a többséget a Florin Cîţu vezette kormány beiktatásáról szóló parlamenti ülésen.
2020. március 02., 22:492020. március 02., 22:49
2020. március 02., 22:572020. március 02., 22:57
Az RMDSZ elnöke erről azután nyilatkozott, hogy hétfőn megbeszélést folytatott Ludovic Orban PNL-elnökkel, Florin Cîţu miniszterelnök-jelölttel és Raluca Turcannal, a PNL elnökhelyettesével. Kelemen elmondta, a szövetség törvényhozói készek biztosítani a szükséges többséget a Cîţu-kormány megszavazásához, de a végső döntés az előre hozott választásokra vonatkozó, 2020/26-os számú kormányrendelet sorsától függ.
„Várjuk az együttes házbizottságok döntését a Cîţu-kormányról való szavazás időpontjára vonatkozóan. Természetesen várjuk az alkotmánybíróság döntését is a 26-os kormányrendeletről. Addig nem hinném, hogy bármit is lehetne tenni a parlamentben ezzel a rendelettel kapcsolatban, mert az alkotmánybíróság döntésére van szükség ahhoz, hogy tudjuk, továbbmegyünk-e az előre hozott választások felé vagy nem” – nyilatkozta a tárgyalásokat követően Kelemen Hunor.
Hozzátette: az RMDSZ már tavaly azon az állásponton volt, hogy az előre hozott választások megoldást jelenthetnek, de nem bármilyen feltételek között, vagyis „nem úgy, hogy egyik napról a másikra radikálisan megváltoztatják a választási rendszert”. A politikus szerint ismerni kell az alkotmánybíróság döntését a 26-os számú kormányrendeletről, mielőtt bármiféle szavazásra kerülne sor. Arra kérdésre, hogy a PNL megfogalmazott-e a szavazásra vonatkozó kérést az RMDSZ-szel szemben, Kelemen Hunor azt felelte: a PNL a többség biztosítását kérte. „Ha jelen leszünk, akkor az azt jelenti, hogy megszavazzuk a Cîţu-kormányt. A jövő heti megbeszélésektől függ. Nem kötöttük feltételekhez, nincs semmi kérelmünk, a lényeg az, hogy lássuk, mit dönt az alkotmánybíróság a 26-os kormányrendeletről, amely a mi nézőpontunk szerint az elejétől a végéig alkotmányellenes” – tette hozzá az RMDSZ elnöke.
Kelemen úgy vélekedett: amennyiben az alkotmánybíróság teljes egészében alaptörvénybe ütközőnek ítéli a rendeletet, a parlament még mindig elfogadhat egy törvénytervezetet az előre hozott választásokról, amelynek néhány technikai részletet kell majd szabályoznia.
A Ludovic Orban vezette kabinet február elején fogadott el a parlamenti választásokra vonatkozó törvényt módosító sürgősségi rendeletet, felkészülve arra az esetre, hogy a parlament megszavazza az ellenzéki szociáldemokraták és az RMDSZ által beterjesztett bizalmatlansági indítványt, és így lehetőség nyílik az előr ehozott választások kiprovokálására. A rendelet egyebek mellett megduplázza a külföldön élő románok parlamenti képviseletét, és arról intézkedik, hogy a tavalyi európai parlamenti, illetve elnökválasztáshoz hasonlóan a külföldi szavazókörök három napig tartsanak nyitva. Az RMDSZ és a PSD által is kifogásolt másik előírás szerint a választópolgárok nem csak a lakhelyük szerinti megyében voksolhatnak, hanem bármely szavazókerületben.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!