Fotó: Veres Nándor
Az új tanévtől kezdve minden harmadik iskolában biztosítanak napi egy étkezést a tanulók számára – jelentette be szerdán Ligia Deca oktatási miniszter, ismertetve a szeptember 9-én kezdődő tanév újdonságait.
2024. szeptember 04., 19:272024. szeptember 04., 19:27
2024. szeptember 04., 19:332024. szeptember 04., 19:33
Deca felidézte, hogy 2022-ben 350-ről 450-re, 2024 januárjában, az Egészséges étkezés országos program gyakorlatba ültetésével 1200-ra, majd áprilisban 1400-ra emelték a napi egy étkezést biztosító tanintézmények számát. Ezek mellett 800 iskola vesz részt a lemorzsolódást megelőző programban, amelynek részeként a tanulók meleg ebédet kapnak az iskolában. Így a napi egy étkezést biztosító oktatási intézmények száma összesen meghaladja a 2200-at.
Ismertetése szerint az új tanévben az eddiginél korábban, június vége előtt tartják meg az országos vizsgákat. Ligia Deca a kormányülés után közölte, 2025-ben június vége előtt lezárulnak az országos írásbeli vizsgák, az időjárás változásai miatt ugyanis egyre forróbb nyarakra kell felkészülni, és a szélsőséges hőmérséklet ronthat a diákok teljesítményén.
Fotó: Jakab Mónika
Az érettségizők esetében ugyanakkor figyelembe vették azoknak a fiataloknak az igényeit is, akik egy korábbi időpontban szeretnének beiratkozni valamely hazai vagy külföldi felsőoktatási intézménybe. További változás, hogy a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáján, illetve az érettségin megírt és kijavított dolgozatokat a vizsgázók átnézhetik még az óvások benyújtása előtt, hogy a tények ismeretében döntsenek arról, érdemes-e benyújtani a fellebbezést.
Szeptember 9-én, hétfőn tantermi jelenléttel kezdődik a tanév a több mint hárommillió romániai iskolás számára – jelentette be Ligia Deca. A tanügyminiszter beszámolója szerint több mint 900 tanintézetet más helyszínre költöztettek ideiglenesen, ebből 800-at a folyamatban levő építkezési, felújítási munkálatok, a maradék mintegy százat pedig a helyszűke miatt, de ezeknek a tanintézeteknek a diákjai is fizikai jelenléttel fognak tanulni. A munkálatok egy része idén decemberig lezárul, ezekben az esetekben a tanulók jövő év elejétől már visszatérhetnek az iskolájukba.
Fotó: Veres Nándor
Ugyanakkor az országban továbbra is van 19 iskola, ahol három váltásban folyik az oktatás; közülük hétben a felújítási munkálatok indokolják ezt, tizenkét esetben a helyszűke. Ezek helyzetére sürgősen megoldást kell találni, már csak azért is, mert a 2025-2026-os tanévtől kezdve törvényellenes lesz a három váltásban folyó iskolai oktatás. A helyzet orvoslására találkozókat hív össze a minisztérium a helyi hatóságok és a tanfelügyelőségek képviselőivel, hogy jövőre már ne legyen példa olyan iskolára, ahol három váltásban tanulnak a gyerekek. A legtöbb ilyen iskola egyébként Bukarestben és Ilfov megyében található a miniszter közlése szerint.
A legutóbbi helyzetfelmérés alapján 70-re csökkent azoknak a tanintézeteknek a száma, amelyekhez – a miniszter megfogalmazása szerint – „nem megfelelő” mosdók tartoznak. A minisztérium tovább dolgozik azon, hogy ezeknek a számát nullára csökkentse; 50 ilyen tanintézet számára a szaktárca még idén finanszírozási határozattervezetet nyújt be a kormányhoz. „A maradék húsznak olyan sajátosságai vannak, amelyek nem teszik lehetővé pillanatnyilag a finanszírozást, vagy azért, mert magánterületen találhatók, vagy azért, mert már más beruházások zajlanak ott” – magyarázta Ligia Deca.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!