Fotó: Veres Nándor
Az új tanévtől kezdve minden harmadik iskolában biztosítanak napi egy étkezést a tanulók számára – jelentette be szerdán Ligia Deca oktatási miniszter, ismertetve a szeptember 9-én kezdődő tanév újdonságait.
2024. szeptember 04., 19:272024. szeptember 04., 19:27
2024. szeptember 04., 19:332024. szeptember 04., 19:33
Deca felidézte, hogy 2022-ben 350-ről 450-re, 2024 januárjában, az Egészséges étkezés országos program gyakorlatba ültetésével 1200-ra, majd áprilisban 1400-ra emelték a napi egy étkezést biztosító tanintézmények számát. Ezek mellett 800 iskola vesz részt a lemorzsolódást megelőző programban, amelynek részeként a tanulók meleg ebédet kapnak az iskolában. Így a napi egy étkezést biztosító oktatási intézmények száma összesen meghaladja a 2200-at.
Ismertetése szerint az új tanévben az eddiginél korábban, június vége előtt tartják meg az országos vizsgákat. Ligia Deca a kormányülés után közölte, 2025-ben június vége előtt lezárulnak az országos írásbeli vizsgák, az időjárás változásai miatt ugyanis egyre forróbb nyarakra kell felkészülni, és a szélsőséges hőmérséklet ronthat a diákok teljesítményén.
Fotó: Jakab Mónika
Az érettségizők esetében ugyanakkor figyelembe vették azoknak a fiataloknak az igényeit is, akik egy korábbi időpontban szeretnének beiratkozni valamely hazai vagy külföldi felsőoktatási intézménybe. További változás, hogy a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáján, illetve az érettségin megírt és kijavított dolgozatokat a vizsgázók átnézhetik még az óvások benyújtása előtt, hogy a tények ismeretében döntsenek arról, érdemes-e benyújtani a fellebbezést.
Szeptember 9-én, hétfőn tantermi jelenléttel kezdődik a tanév a több mint hárommillió romániai iskolás számára – jelentette be Ligia Deca. A tanügyminiszter beszámolója szerint több mint 900 tanintézetet más helyszínre költöztettek ideiglenesen, ebből 800-at a folyamatban levő építkezési, felújítási munkálatok, a maradék mintegy százat pedig a helyszűke miatt, de ezeknek a tanintézeteknek a diákjai is fizikai jelenléttel fognak tanulni. A munkálatok egy része idén decemberig lezárul, ezekben az esetekben a tanulók jövő év elejétől már visszatérhetnek az iskolájukba.
Fotó: Veres Nándor
Ugyanakkor az országban továbbra is van 19 iskola, ahol három váltásban folyik az oktatás; közülük hétben a felújítási munkálatok indokolják ezt, tizenkét esetben a helyszűke. Ezek helyzetére sürgősen megoldást kell találni, már csak azért is, mert a 2025-2026-os tanévtől kezdve törvényellenes lesz a három váltásban folyó iskolai oktatás. A helyzet orvoslására találkozókat hív össze a minisztérium a helyi hatóságok és a tanfelügyelőségek képviselőivel, hogy jövőre már ne legyen példa olyan iskolára, ahol három váltásban tanulnak a gyerekek. A legtöbb ilyen iskola egyébként Bukarestben és Ilfov megyében található a miniszter közlése szerint.
A legutóbbi helyzetfelmérés alapján 70-re csökkent azoknak a tanintézeteknek a száma, amelyekhez – a miniszter megfogalmazása szerint – „nem megfelelő” mosdók tartoznak. A minisztérium tovább dolgozik azon, hogy ezeknek a számát nullára csökkentse; 50 ilyen tanintézet számára a szaktárca még idén finanszírozási határozattervezetet nyújt be a kormányhoz. „A maradék húsznak olyan sajátosságai vannak, amelyek nem teszik lehetővé pillanatnyilag a finanszírozást, vagy azért, mert magánterületen találhatók, vagy azért, mert már más beruházások zajlanak ott” – magyarázta Ligia Deca.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!