A legtöbb bejelentés a szavazólapok fotózása miatt érkezett a belügyminisztériumhoz
Fotó: Borbély Fanni
Összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés vasárnap a belügyi szervekhez; ezek közül 43 alaptalannak bizonyult, tízet még vizsgálnak, hetet pedig továbbküldtek az illetékes választási irodának vagy az Állandó Választási Hatóságnak (AEP).
2025. május 18., 18:462025. május 18., 18:46
Monica Dajbog, a belügyminisztérium szóvivője vasárnap délutáni sajtótájékoztatóján elmondta, közel 30 panasz a lepecsételt szavazólap lefényképezésére vagy lefilmezésére, további mintegy 20 bejelentés pedig a kampánycsend megsértésére vonatkozott.
A választásokkal kapcsolatos különösebb incidenseket sehol sem jegyeztek. Ilfov megyében vizsgálatot indított a rendőrség, miután az egyik szavazókörzeti választási iroda elnöke eltérést észlelt az urnáknál megjelent és a választási jegyzéket aláírók száma között. Drobeta Turnu Severinből a 112-es egységes hívószámon jelentették, hogy egy személy választópolgárokat szállít a szavazóhelyiségekbe. Az esetet még vizsgálják − írja az Agerpres.
Mehedinți megyéből egy nő jelentette a 112-es segélyhívószámon, hogy a szavazóhelyiségben fizikailag bántalmazta őt a választási iroda egyik tagja. Mint később kiderült, a férfi meglökte a nőt, miután összeszólalkoztak, mert a férfi nem engedte, hogy filmezzen a telefonjával és kitessékelte a szavazóhelyiségből. Az ügyben ütlegelés és egyéb erőszakos tettek gyanúja miatt vizsgálódnak.
Ugyanakkor egy brăilai nő ellen választási csalás miatt indult eljárás, miután kiderült, hogy szavazott, noha korábban elvesztette a román állampolgárságát és ezzel a szavazati jogát is − sorolta az eseteket a szóvivő.
Félretájékoztatási kísérlet a Brassó megyei Nagysinken állomásozó francia katonákkal kapcsolatban
A Romániában állomásozó francia katonákkal kapcsolatos félretájékoztatási kísérletről számolt be vasárnap délután a védelmi minisztérium. Közleményük szerint a @19romania89 TikTok-fiókon videót tettek közzé Francia katonák Romániában román csendőrségi ruhában címmel. A tartalmat feltöltő felhasználó bizonyítékok nélkül azt állítja, hogy a Brassó megyei Nagysinken állomásozó francia katonák készen állnak román csendőrségi egyenruhába öltözve polgárháborút kirobbantani Romániában az elnökválasztás után, ha egy bizonyos jelölt győz. A védelmi minisztérium képviselői hangsúlyozták, hogy ennek az információnak semmilyen valós alapja nincs. 'Egyértelmű példája a manipulációnak, amely összeesküvés-elméletek terjesztésével bizalmatlanságot ébreszt az állami intézményekkel, a nemzetközi partnerekkel és a demokratikus folyamattal szemben' - olvasható a közleményben.
A vasárnap reggel 7 órai urnanyitástól kezdődően öt választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Vasárnap 18 órakor elérte az országos részvételi arány az 56 százalékot, több mint 10 millióan adták le szavazatukat az államfőválasztás második fordulójában.
A mesterséges intelligencia segítségével generált félretájékoztató videóanyagokat terjesztő TikTok-fiókokra hívta fel a figyelmet vasárnap a bukaresti belügyminisztérium.
Románia volt államfői is leadták voksukat vasárnap. Klaus Iohannis Szebenben szavazott a feleségével, Traian Băsescu pedig Bukarestben voksolt.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vasárnapi közleménye szerint egyre több jel utal „választási csalásra, a szavazók megfélemlítésére és a politikai erőforrásokkal való visszaélésre”.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel együtt szavazott, Ilie Bolojan ügyvivő államfő, Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök is leadta szavazatát a második fordulóban vasárnap.
Vasárnap reggel 9 óráig, a szavazás első két órájában 1 586 857 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 8,82 százaléka szavazott az államfőválasztás második fordulójában.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
szóljon hozzá!