Fotó: Sipos Zoltán/Átlátszó Erdély
Beépített emberek, hamisított lehallgatások segítségével kreálta a székelyföldi terrorvádat a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) Daniel Dragomir, a titkosszolgálat volt ezredese szerint. Az egykori hírszerző úgy véli, a nyugat-európai országokban elképzelhetetlen a titkosszolgálatok és az ügyészségek olyan szintű együttműködése, mint Romániában.
2018. április 08., 16:382018. április 08., 16:38
2018. április 08., 16:552018. április 08., 16:55
Meghökkentő kijelentést tett a „székelyföldi terrorperrel" kapcsolatban a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) egykori magas rangú munkatársa, akinek állítása teljesen új megvilágításba helyezi a nagy port kavart ügyet. A titkosszolgálattól kilépett Daniel Dragomir ezredes közösségi oldalán posztolt bejegyzésében közölte:
A számos más leleplezéséről elhíresült volt hírszerző azután fakadt ki, hogy Florian Coldea, a SRI volt igazgatóhelyettese a múlt héten a parlament titkosszolgálatokat felügyelő bizottságában tartott meghallgatásán megfenyegette az „árulókat", akiket azonban nem nevezett meg.
Dragomir úgy véli, a Júdást emlegető Coldea valószínűleg rá utalhatott, szerinte azonban egykori felettese gyáva, és mindenkit megfenyegetett a hírszerzésnél, akinek volt mersze leleplezésekkel előállni, vagy hasonlót tervez. „Én más szinten is tudok mozogni, és ha még egyszer terroristákról és kémekről beszél, akkor esetleg fölteszem a kérdést: ki fizette a temesvári strandpapucsos terrorista autóját, és
hozzátéve: Románián kívül az EU és a NATO egyetlen tagállamában sem kötöttek együttműködési megállapodást a titkosszolgálatok az ügyészségekkel.
A román híszerzés egykori munkatársa gyakorlatilag megerősítette a székelyföldi „terroristaperben" tavaly áprilisban alapfokon kihirdetett bírósági ítélet indoklásában foglaltakat. A bukaresti táblabíróság felmentette a vádak egy része alól a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) terrorizmussal vádolt székelyföldi aktivistáit, így sem Beke Istvánnak, a HVIM kézdivásárhelyi elnökének, sem Szőcs Zoltánnak, a HVIM erdélyi szervezete vezetőjének nem kell további börtönbüntetést letöltenie, ha az ítélet jogerőre emelkedik.
A két férfit azzal vádolták, hogy házi készítésű bombát akartak robbantani Kézdivásárhely főterén 2015-ben, a román nemzeti ünnepre szervezett december elsejei katonai parádé közben. A vád szerint erőszakos cselekedetek végrehajtására készültek a HVIM autonomista és revizionista céljainak elérése érdekében. Szőcs és Beke mindvégig ártatlannak mondta magát, képtelenségnek nevezve a feltételezést, hogy saját közösségükben, egy magyar többségű kisvárosban akartak volna a románság ellen irányuló merényletet elkövetni robbantásra alkalmatlan petárdákkal.
Mindazonáltal a Dragomir által emlegetett másik ügy, a strandpapucsos terrorista esete 2006-ban történt: a titkosszolgálat emberei a Temesvár-Lugos autópályán őrizetbe vették a temesvári Florin Lescht, akinek autójában házilag barkácsolt, időzítő szerkezettel ellátott gázpalackokat találtak, amelyekkel állítólag a megyeszékhely belvárosában akart robbantani. A férfi volt az első, akit Romániában terrorizmus miatt elítéltek, 12 év szabadságvesztéssel sújtották.
Emberi jogok sérültek?
Tudorel Toader igazságügy-miniszter szerint ki kell vizsgálni, hogy sértett-e alapvető emberi és szabadságjogokat a SRI és az igazságszolgáltatási szervek közötti megállapodás alkalmazása. A tárcavezető hétvégi Facebook-bejegyzésében emlékeztetett, hogy a hírszerzés a kezdeményezésére hozta nyilvánosságra az eddig titkosnak minősített együttműködési megállapodást, amelynek alapján a belföldi titkosszolgálat részt vett az ügyészség büntetőjogi eljárásaiban. Toader szerint kivizsgálást igényel az is, hogy a protokollumok aláírói milyen mértékben adtak hozzá a jogszabályokhoz, fölérendelve magukat ezál tal a törvényhozóknak.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
2 hozzászólás