Fotó: Sipos Zoltán/Átlátszó Erdély
Beépített emberek, hamisított lehallgatások segítségével kreálta a székelyföldi terrorvádat a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) Daniel Dragomir, a titkosszolgálat volt ezredese szerint. Az egykori hírszerző úgy véli, a nyugat-európai országokban elképzelhetetlen a titkosszolgálatok és az ügyészségek olyan szintű együttműködése, mint Romániában.
2018. április 08., 16:382018. április 08., 16:38
2018. április 08., 16:552018. április 08., 16:55
Meghökkentő kijelentést tett a „székelyföldi terrorperrel" kapcsolatban a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) egykori magas rangú munkatársa, akinek állítása teljesen új megvilágításba helyezi a nagy port kavart ügyet. A titkosszolgálattól kilépett Daniel Dragomir ezredes közösségi oldalán posztolt bejegyzésében közölte:
A számos más leleplezéséről elhíresült volt hírszerző azután fakadt ki, hogy Florian Coldea, a SRI volt igazgatóhelyettese a múlt héten a parlament titkosszolgálatokat felügyelő bizottságában tartott meghallgatásán megfenyegette az „árulókat", akiket azonban nem nevezett meg.
Dragomir úgy véli, a Júdást emlegető Coldea valószínűleg rá utalhatott, szerinte azonban egykori felettese gyáva, és mindenkit megfenyegetett a hírszerzésnél, akinek volt mersze leleplezésekkel előállni, vagy hasonlót tervez. „Én más szinten is tudok mozogni, és ha még egyszer terroristákról és kémekről beszél, akkor esetleg fölteszem a kérdést: ki fizette a temesvári strandpapucsos terrorista autóját, és
hozzátéve: Románián kívül az EU és a NATO egyetlen tagállamában sem kötöttek együttműködési megállapodást a titkosszolgálatok az ügyészségekkel.
A román híszerzés egykori munkatársa gyakorlatilag megerősítette a székelyföldi „terroristaperben" tavaly áprilisban alapfokon kihirdetett bírósági ítélet indoklásában foglaltakat. A bukaresti táblabíróság felmentette a vádak egy része alól a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) terrorizmussal vádolt székelyföldi aktivistáit, így sem Beke Istvánnak, a HVIM kézdivásárhelyi elnökének, sem Szőcs Zoltánnak, a HVIM erdélyi szervezete vezetőjének nem kell további börtönbüntetést letöltenie, ha az ítélet jogerőre emelkedik.
A két férfit azzal vádolták, hogy házi készítésű bombát akartak robbantani Kézdivásárhely főterén 2015-ben, a román nemzeti ünnepre szervezett december elsejei katonai parádé közben. A vád szerint erőszakos cselekedetek végrehajtására készültek a HVIM autonomista és revizionista céljainak elérése érdekében. Szőcs és Beke mindvégig ártatlannak mondta magát, képtelenségnek nevezve a feltételezést, hogy saját közösségükben, egy magyar többségű kisvárosban akartak volna a románság ellen irányuló merényletet elkövetni robbantásra alkalmatlan petárdákkal.
Mindazonáltal a Dragomir által emlegetett másik ügy, a strandpapucsos terrorista esete 2006-ban történt: a titkosszolgálat emberei a Temesvár-Lugos autópályán őrizetbe vették a temesvári Florin Lescht, akinek autójában házilag barkácsolt, időzítő szerkezettel ellátott gázpalackokat találtak, amelyekkel állítólag a megyeszékhely belvárosában akart robbantani. A férfi volt az első, akit Romániában terrorizmus miatt elítéltek, 12 év szabadságvesztéssel sújtották.
Emberi jogok sérültek?
Tudorel Toader igazságügy-miniszter szerint ki kell vizsgálni, hogy sértett-e alapvető emberi és szabadságjogokat a SRI és az igazságszolgáltatási szervek közötti megállapodás alkalmazása. A tárcavezető hétvégi Facebook-bejegyzésében emlékeztetett, hogy a hírszerzés a kezdeményezésére hozta nyilvánosságra az eddig titkosnak minősített együttműködési megállapodást, amelynek alapján a belföldi titkosszolgálat részt vett az ügyészség büntetőjogi eljárásaiban. Toader szerint kivizsgálást igényel az is, hogy a protokollumok aláírói milyen mértékben adtak hozzá a jogszabályokhoz, fölérendelve magukat ezál tal a törvényhozóknak.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
2 hozzászólás