Fotó: US Army/Facebook
A romániai polgárok többsége az Egyesült Államok hadseregét tartja a legerősebbnek, a gazdaság terén azonban már Kínát tartja elsőnek – derül ki egy friss felmérésből.
2024. március 14., 20:542024. március 14., 20:54
Az INSCOP közvélemény-kutató intézet által a News.ro hírügynökség megrendelésére készített felmérés szerint a válaszadók 50,5 százaléka vélekedik úgy – egyébként helyesen –, hogy az amerikai a legerősebb hadsereg. Ez növekedést jelent a 2021-es adathoz képest, amikor még csak a megkérdezettek 39,7 százaléka gondolta így.
A megkérdezettek 14,3 százaléka gondolja úgy, hogy az orosz a legerősebb haderő – ez az arány 2021-ben még 33,5 százalék volt. 0,9 százalék szerint más ország hadereje a legerősebb, 5,5 százalék pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni.
A megkérdezettek 31,7 százaléka szerint az Egyesült Államoké a világ legütőképesebb gazdasága, ami növekedés a három évvel ezelőtti 24,1-hez képest. A megkérdezettek 14,8 százaléka szerint a japán gazdaság a legerősebb (2021-ben ez az arány 14 százalék volt), míg 12,6 százalék véli úgy, hogy Németországé a legütőképesebb gazdaság (három éve 14,1 százalék gondolta így).
A felmérésben arra is rákérdeztek, hogy a válaszadók szerint mely országban vagy régióban tartják a leginkább tiszteletben az emberi jogokat.
A válaszadók 38 százaléka mondta azt, hogy szerinte az Egyesült Államokban tartják a leginkább tiszteletben az emberi jogokat – ez enyhe csökkenés a 221-es 38,4-hez képest.
A megkérdezettek 5,6 százaléka más országot nevezett meg az első helyen. Azok között, akik úgy vélik, hogy az Európai Unióban az emberek jogait és szabadságát az átlagosnál nagyobb arányban tartják tiszteletben, nagyobb arányban képviseltetik magukat a férfiak, a 30 év alatti fiatalok, a felsőfokú végzettségűek, a fehérgallérosok, a Bukarestben vagy a nagyvárosokban élők és a magasabb jövedelemmel rendelkezők. Ugyanakkor a 60 év felettiek, a passzív inaktívak, a kisvárosokban vagy vidéken élők az átlagosnál nagyobb arányban gondolják úgy, hogy az emberek jogait és szabadságjogait az Egyesült Államokban tartják a leginkább tiszteletben.
A felmérés február 22. és 29. között készült 1100 fős mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
szóljon hozzá!