Fotó: Presidency.ro
A romániai polgárok elsöprő többsége támogatja, hogy csökkentsék az államfő mandátumának hosszát – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
2024. március 11., 11:002024. március 11., 11:00
2024. március 11., 11:082024. március 11., 11:08
Az INSCOP közvélemény-kutató intézet által a News.ro hírügynökség megrendelésére készített felmérés hétfőn ismertetett eredményei szerint a válaszadók 82 százaléka tartja jó ötletnek, hogy a jelenlegi ötről négyévesre csökkentsék az elnök mandátumát.
Romániában 2004-ig négyéves volt az államfői mandátum, majd a 2003-as alkotmánymódosítás során növelték ötévesre.
Remus Ştefureac, az INSCOP igazgatója szerint a nagy többség azért támogatja a mandátum lerövidítését, mert azzal, hogy az államfői mandátum ugyanolyan hosszú lenne, mint a parlamenti és a helyi önkormányzati képviselőké, ezzel pedig egyszerűbbé válna a választási folyamat.
Némileg meglepő reakció született arra a kérdésre, hogy melyiket tartják jobbnak: ha az államfő és a miniszterelnök azonos pártból származik, vagy ha eltérő politikai tábort képviselnek?
Azt, hogy a két állami vezető azonos pártból származzon, mivel így elkerülhető a konfliktus és az instabilitás, 48,5 százalék szeretné.
Azok között, akik szerint az államfőnek és a miniszterelnöknek azonos pártból kell származnia, nagyobb arányban képviseltetik magukat a kormányzó Szociáldemokrata Párt – Nemzeti Liberális Párt (PSD–PNL) koalíció és az Egyesült Jobboldal szavazói, a 30 év alatti fiatalok, az általános iskolai vagy gimnáziumi végzettséggel rendelkezők, az alacsonyabb jövedelműek, valamint a kisvárosi, illetve vidéki lakosok.
A felmérés február 22. és 29. között készült 1100 fős mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
Egy Floridában élő román üzletember a román kormány egyik különmegbízottja, akinek az a feladata, hogy tárgyaljon az amerikai hatóságokkal a román állampolgárok vízumkötelezettségének feloldásáról.
Továbbra is nagyon súlyos az állapota annak a hegyimentőnek, akire rátámadt a medve vasárnap egy predeáli utcán.
A román sajtóban felröppent a hír, hogy az RMDSZ Asztalos Csaba jogászt, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökét jelöli az alkotmánybíróság új magyar tagjának, miután Varga Attila kilenc éves mandátuma idén nyáron lejár.
A Dolj megyei törvényszék elrendelte pénteken az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és három családtagjának előzetes letartóztatását.
Hívószámhamisítással (ID spoofing) operáló, hatósági telefonhívásokat imitáló csalások terjedésére figyelmeztet Romániában a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
szóljon hozzá!