Fotó: Presidency.ro
A romániai polgárok elsöprő többsége támogatja, hogy csökkentsék az államfő mandátumának hosszát – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
2024. március 11., 11:002024. március 11., 11:00
2024. március 11., 11:082024. március 11., 11:08
Az INSCOP közvélemény-kutató intézet által a News.ro hírügynökség megrendelésére készített felmérés hétfőn ismertetett eredményei szerint a válaszadók 82 százaléka tartja jó ötletnek, hogy a jelenlegi ötről négyévesre csökkentsék az elnök mandátumát.
Romániában 2004-ig négyéves volt az államfői mandátum, majd a 2003-as alkotmánymódosítás során növelték ötévesre.
Remus Ştefureac, az INSCOP igazgatója szerint a nagy többség azért támogatja a mandátum lerövidítését, mert azzal, hogy az államfői mandátum ugyanolyan hosszú lenne, mint a parlamenti és a helyi önkormányzati képviselőké, ezzel pedig egyszerűbbé válna a választási folyamat.
Némileg meglepő reakció született arra a kérdésre, hogy melyiket tartják jobbnak: ha az államfő és a miniszterelnök azonos pártból származik, vagy ha eltérő politikai tábort képviselnek?
Azt, hogy a két állami vezető azonos pártból származzon, mivel így elkerülhető a konfliktus és az instabilitás, 48,5 százalék szeretné.
Azok között, akik szerint az államfőnek és a miniszterelnöknek azonos pártból kell származnia, nagyobb arányban képviseltetik magukat a kormányzó Szociáldemokrata Párt – Nemzeti Liberális Párt (PSD–PNL) koalíció és az Egyesült Jobboldal szavazói, a 30 év alatti fiatalok, az általános iskolai vagy gimnáziumi végzettséggel rendelkezők, az alacsonyabb jövedelműek, valamint a kisvárosi, illetve vidéki lakosok.
A felmérés február 22. és 29. között készült 1100 fős mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
Le kell lőni a településekre bemerészkedő medvéket – jelentette ki hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A schengeni csatlakozás Románia számára szolidaritást és bizalmat jelentett, amit az európai partnerekkel közösen épített ki Bukarest – jelentette ki hétfőn Bogdan Despescu.
George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a függetlenként induló Victor Ponta volt szociáldemokrata miniszterelnök között dőlhet el a májusra kiírt, megismételt elnökválasztás – derül ki egy friss felmérésből.
Kénsav szivárog egy tartálykocsiból Comarnicon, az 1-es főúton. A lakosságot Ro-Alert üzenettel figyelmeztették a veszélyre, a környékbeli házakat kiürítették a hatóságok.
George Simion nem alkalmas államfőnek kolerikus kirohanásai, nem helyénvaló megnyilvánulásai és agresszív viselkedése miatt – vélekedik a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökéről és államfőjelöltjéről a párt második számú vezetője.
Románia nehéz időszakot él meg. Az egykori huligánok, akik ükapáink sírjain ugráltak, mára az egyik legerősebb politikai erő a román parlamentben. A magyarellenes szélsőjobboldal Funar és Vadim Tudor fénykorában sem volt ilyen erős.
Kritikával vegyes elismerő szavakkal beszélt Crin Antonescu a hétvégén kolozsvári kampányrendezvényén Orbán Viktorról. No de mi a véleménye a magyar kormányfő vezette Fidesznek arról, hogy az RMDSZ is a bukaresti koalíció közös államfőjelöltjét támogatja?
Egy nap alatt több mint 400 bírságot szabtak ki a rendőrök a vasúti átjáróknál történő balesetek megelőzéséért szervezett akciók nyomán. A közúti rendőrök több száz jogosítványt és forgalmit vontak be szombaton.
A belföldi vasúti személyforgalom 80 vonatjáratát fogja érinteni a vasárnap hajnali óraátállítás – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
szóljon hozzá!