Fotó: Presidency.ro
A romániai polgárok elsöprő többsége támogatja, hogy csökkentsék az államfő mandátumának hosszát – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
2024. március 11., 11:002024. március 11., 11:00
2024. március 11., 11:082024. március 11., 11:08
Az INSCOP közvélemény-kutató intézet által a News.ro hírügynökség megrendelésére készített felmérés hétfőn ismertetett eredményei szerint a válaszadók 82 százaléka tartja jó ötletnek, hogy a jelenlegi ötről négyévesre csökkentsék az elnök mandátumát.
Romániában 2004-ig négyéves volt az államfői mandátum, majd a 2003-as alkotmánymódosítás során növelték ötévesre.
Remus Ştefureac, az INSCOP igazgatója szerint a nagy többség azért támogatja a mandátum lerövidítését, mert azzal, hogy az államfői mandátum ugyanolyan hosszú lenne, mint a parlamenti és a helyi önkormányzati képviselőké, ezzel pedig egyszerűbbé válna a választási folyamat.
Némileg meglepő reakció született arra a kérdésre, hogy melyiket tartják jobbnak: ha az államfő és a miniszterelnök azonos pártból származik, vagy ha eltérő politikai tábort képviselnek?
Azt, hogy a két állami vezető azonos pártból származzon, mivel így elkerülhető a konfliktus és az instabilitás, 48,5 százalék szeretné.
Azok között, akik szerint az államfőnek és a miniszterelnöknek azonos pártból kell származnia, nagyobb arányban képviseltetik magukat a kormányzó Szociáldemokrata Párt – Nemzeti Liberális Párt (PSD–PNL) koalíció és az Egyesült Jobboldal szavazói, a 30 év alatti fiatalok, az általános iskolai vagy gimnáziumi végzettséggel rendelkezők, az alacsonyabb jövedelműek, valamint a kisvárosi, illetve vidéki lakosok.
A felmérés február 22. és 29. között készült 1100 fős mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!