Fotó: Haáz Vince
A romániai lakosság fele szerint az államnak minden helyzetben kötelessége segítséget nyújtani a polgároknak, válság esetén is állami béremeléseket akar, ugyanakkor elsősorban önmagára támaszkodna – derül ki egy friss felmérésből.
2023. október 09., 11:402023. október 09., 11:40
Az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro megrendelésére készített, hétfőn nyilvánosságra hozott kutatás, amelyben a tíz évvel ezelőtti adatokkal hasonlítják össze a válaszokat, rámutat: 2013 februárjához képest idén szeptemberben enyhén csökkent azok aránya, akik inkább egy bizonytalan, de jól fizetett állást részesítenek előnyben egy biztos, de alacsonyabb fizetéssel járó álláshoz képest, bár még mindig ők vannak többen.
Mindez annyit jelent, hogy jelenleg 51,8 százaléknyian vannak azok, akik inkább a jól fizető, de nem annyira biztos munkahelyet választanák.
E kategóriában többségben vannak a férfiak, a 30 év alattiak, a potenciálisan aktív jelenlegi inaktív személyek, a Bukarestben és a nagyvárosokban élők, valamint a magánvállalkozások alkalmazottai.
Míg 2013-ban ez az arány 42 százalék volt, ma 50 százalékos, míg a válaszadók másik fele szerint az államnak csak akkor kell segítséget nyújtania, ha az embernek valóban szüksége van rá.
Mindazonáltal azok aránya is nőtt, akik szerint válsághelyzetben az embernek meg kell próbálnia előbb önmagán segítenie, és csak ezt követően kell állami segélyezésért fordulnia: 81,7 százaléknyian vannak a tíz évvel ezelőtti 72-höz képest.
Körükben a magasabban képzettek, a nagyvárosokban élők, a magasabb jövedelemmel rendelkezők és a magáncégek alkalmazottai vannak többségben.
a 2013-as 36 százalékról 55,3 ra emelkedett. Ők többségükben nők, alacsonyabb képzettségűek, inaktívak, „kékgallérosok”, vidéken élők, alacsonyabb végzettségűek, illetve állami alkalmazottak.
Csökkent eközben azok aránya, akik az életüket megkönnyítő javakat vásárolnának, ha lenne egy kis pénztöbbletük. Míg tíz éve ez 37 százalékos volt, ma már csupán 23,7 százalékos.
Mindazonáltal
67 százaléknyian mondták azt, hogy a romániai termékeket részesítenék előnyben.
A felmérés szeptember 15. és 22. között készült 1550 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,49 százalék.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
Az idei első félévben 2311 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában.
Rekordszámú jelentkező közül választja ki a román rendőrség azt a 991 fiatalt, aki civilként jelentkezett rendőri munkára. Az előzetes rosták után 7 jelentkező maradt egy helyre.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
szóljon hozzá!