Fotó: Haáz Vince
A romániai lakosság fele szerint az államnak minden helyzetben kötelessége segítséget nyújtani a polgároknak, válság esetén is állami béremeléseket akar, ugyanakkor elsősorban önmagára támaszkodna – derül ki egy friss felmérésből.
2023. október 09., 11:402023. október 09., 11:40
Az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro megrendelésére készített, hétfőn nyilvánosságra hozott kutatás, amelyben a tíz évvel ezelőtti adatokkal hasonlítják össze a válaszokat, rámutat: 2013 februárjához képest idén szeptemberben enyhén csökkent azok aránya, akik inkább egy bizonytalan, de jól fizetett állást részesítenek előnyben egy biztos, de alacsonyabb fizetéssel járó álláshoz képest, bár még mindig ők vannak többen.
Mindez annyit jelent, hogy jelenleg 51,8 százaléknyian vannak azok, akik inkább a jól fizető, de nem annyira biztos munkahelyet választanák.
E kategóriában többségben vannak a férfiak, a 30 év alattiak, a potenciálisan aktív jelenlegi inaktív személyek, a Bukarestben és a nagyvárosokban élők, valamint a magánvállalkozások alkalmazottai.
Míg 2013-ban ez az arány 42 százalék volt, ma 50 százalékos, míg a válaszadók másik fele szerint az államnak csak akkor kell segítséget nyújtania, ha az embernek valóban szüksége van rá.
Mindazonáltal azok aránya is nőtt, akik szerint válsághelyzetben az embernek meg kell próbálnia előbb önmagán segítenie, és csak ezt követően kell állami segélyezésért fordulnia: 81,7 százaléknyian vannak a tíz évvel ezelőtti 72-höz képest.
Körükben a magasabban képzettek, a nagyvárosokban élők, a magasabb jövedelemmel rendelkezők és a magáncégek alkalmazottai vannak többségben.
a 2013-as 36 százalékról 55,3 ra emelkedett. Ők többségükben nők, alacsonyabb képzettségűek, inaktívak, „kékgallérosok”, vidéken élők, alacsonyabb végzettségűek, illetve állami alkalmazottak.
Csökkent eközben azok aránya, akik az életüket megkönnyítő javakat vásárolnának, ha lenne egy kis pénztöbbletük. Míg tíz éve ez 37 százalékos volt, ma már csupán 23,7 százalékos.
Mindazonáltal
67 százaléknyian mondták azt, hogy a romániai termékeket részesítenék előnyben.
A felmérés szeptember 15. és 22. között készült 1550 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,49 százalék.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!