Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
Egy csütörtökön közzétett IRES-közvélemény-kutatás szerint a romániai lakosok 45%-a állítja, hogy pénzügyileg általában „elboldogul”, és 18%-uk szerint mindenük megvan, amire csak szükségük van.
2022. december 29., 19:172022. december 29., 19:17
A megkérdezettek 19%-a mondta azt, hogy néha vannak anyagi nehézségei, 18%-uk pedig azt állította, hogy még a legszükségesebbekre sincs elég pénze; 2% nem tudta vagy nem akart válaszolni.
A válaszadók 70%-a állította, hogy 2022-ben csökkentette a háztartás alapvető fontosságú de nem élelmiszerjellegű cikkeire fordított kiadásait, 64%-uk lemondott bizonyos, korábban használt élelmiszermárkák vásárlásáról, mert azok megdrágultak, 57%-uk pénzhiány miatt bizonyos élelmiszereket többé egyáltalán nem vásárol. 25%-uk legalább egyszer elhalasztotta egy közüzemi számla kifizetését, 6%-ukkal pedig megtörtént, hogy éhezett.
2022-ben a megkérdezettek 35%-a az árak növekedésétől, 18% a betegségektől, 15% a közelben dúló háborútól, 10% a munkanélküliségtől félt. A politikai válság miatt csak 5%, a jövedelemcsökkenés miatt 4%, a munkahelyi bizonytalanság vagy kilátástalanság miatt 3% aggódott.
Az IRES közvélemény-kutatása 2022. december 7-12 között zajlott egy 1615 fős, nagykorú személyekből álló mintán. A hibaküszöb ą 2.5% – közölte az Agerpres hírügynökség.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!