Képünk illusztráció
Fotó: Maros megyei tűzoltóság
A 2010 és 2020 között eltelt időszakban csökkent a közúti balesetekben egy év leforgása alatt meghalt személyek száma: 2020-ban 2010-hez mérten 2377-ről 1646-ra (-31%) esett vissza a halálos áldozatok száma.
2021. szeptember 28., 10:192021. szeptember 28., 10:19
2021. szeptember 28., 10:212021. szeptember 28., 10:21
A Román Rendőrség (IGPR) hétfői közleménye szerint az uniós átlag ezen a téren 37%. Romániában ugyanakkor a súlyos közúti balesetek száma 32,2%-kal, a súlyos sérülteké pedig 35,6%-kal csökkent az említett időszakban.
2020-ban 6273 súlyos közúti baleset történt Romániában, és ezekben 1646 személy vesztette életét, míg 5484-en súlyosan, 2155-en pedig könnyebben sérültek meg. 2019-hez mérten 2369-cel (-27,4%) kevesebb súlyos baleset ment végbe a közutakon, az elhalálozott vagy súlyosan megsérült áldozatok száma pedig 2859-cel (-28,6%) csökkent.
és ez 32,4%-os csökkenést jelent az előző évhez képest – tájékoztat az IGPR. „A sebességnek az útviszonyokhoz való hozzá nem igazítása és a szabálytalan átkelés továbbra is a súlyos közúti balesetek két leggyakoribb oka volt 2020-ban. Következnek a sorban a kerékpárosok által elkövetett szabálytalanságok, a gyalogosoknak, illetve a többi gépkocsinak járó elsőbbségadás elmulasztása” – mutat rá a közlemény.
A tavaly bekövetkezett súlyos balesetekért az esetek 51,2%-ban kizárólag vagy részben a személygépkocsi-vezetők voltak felelősek. 2010-hez mérten a városi környezetben bekövetkezett súlyos közúti balesetek száma 39,1%-kal, a balesetekben meghalt áldozatoké 33,2%-kal, a súlyos sérülteké 41,8%-kal csökkent; a településeken kívül végbement súlyos balesetek száma 32,4%-kal, a haláleseteké 35,5%-kal, a súlyos sérülteké 37,8%-kal esett vissza.
Az elmúlt 10 évben a legtöbb súlyos baleset városokban történt, ugyanakkor azonban ezek jártak a legkisebb számú halálos áldozattal (az összes halálesetnek kevesebb, mint egynegyedét regisztrálták városon). A rendőrség közleménye azonban rámutat, hogy 2020-ban 7%-kal több kerékpározó vesztette életét közúti balesetekben, mint 2010-ben – közölte az Agerpres.
Ezzel szemben a motort, robogót vezetők köréből 49%-kal kevesebb halálos áldozat került ki 2020-ban a tíz évvel korábbi adatokhoz képest. Az elmúlt évtizedben a súlyos közúti balesetek 66%-ának, a halálesetek kétharmadának és a súlyos sérülések 72%-nak a bekövetkeztéért a gépjárművek vezetői tehetők felelőssé, mutat még rá a rendőrség.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!