Hullámokat verő visszatérés. Victor Ponta (a pulpitusnál) hétfő délután ismertette a Pro Románia programját
Fotó: Facebook/Victor Ponta
Visszavág a Szociáldemokrata Párt, amelynek több képviselője is átlépett Victor Ponta exkormányfő új pártjába, így veszélybe került a parlamenti többsége: több ellenzéki honatya is átáll hozzájuk.
2018. május 29., 17:232018. május 29., 17:23
Számháborúba és újabb átállási hullámba torkollt, hogy azáltal, hogy a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) öt képviselője is átlépett Victor Ponta volt PSD-s miniszterelnök Pro Románia nevű pártjába, kisebbségbe került a PSD–ALDE koalíció az alsóházban.
Gabriela Firea, a PSD alelnöke, Bukarest főpolgármestere hétfőn este az Antena 3 hírcsatornának nyilatkozva azt állította: az utóbbi napokban hét ellenzéki honatya döntött úgy, hogy átlép a PSD-be, és nem kizárt, hogy ez a szám még nagyobb lesz.
Firea szerint normális dolog, hogy pártja nem nézi ölbe tett kézzel, amint politikusai otthagyják, ennek nyomán bejelentette: csak ő hét olyan honatyáról tud, aki Liviu Dragnea pártelnök irodájában aláírta a pártba való belépésről szóló nyilatkozatot, a pontos számot azonban majd maga Dragnea közli a napokban. A politikus szerint azon képviselők, akik otthagyták a PSD, elárulták a választóikat.
A PSD-be átlépő politikusok egyike Valeriu Steriu képviselő, a Népi Mozgalom Párt (PMP) volt társelnöke, aki korábban a Románia Fejlődéséért Országos Szövetség (UNPR) politikusa volt, amíg az be nem olvadt a PMP-be. Meg nem erősített hírek szerint rajta kívül még két PMP-s honatya, Cristian Sefer és Adrian Mocanu lép át a PSD-be, egy harmadik, Iona Tabugan pedig már korábban bejelentette, hogy függetlenként tevékenykedik tovább, de várhatóan ő is a PSD-hez csatlakozik majd.
A PMP két szenátora is bejelentette átlépését a PSD-be: Iustin Talpos és Ion Ganea is pártot vált – ezzel nehéz helyzetben hagyva a PMP-t, amelynek ezáltal megszűnik a parlamenti frakciója, annak működéséhez ugyanis legalább hét szenátor szükséges, a pártnak pedig csupán hat honatyája maradt a felsőházban. Traian Băsescu, a PMP elnöke bossszúsan jegyezte meg: az átállásokkal pártja Liviu Dragneát erősítette.
Egyébként Victor Ponta hétfő délután ismertette a Pro Románia programját, a rendezvényen pedig azt is bejelentette: a hét folyamán kérelmezi, hogy az új alakulat saját parlamenti frakciót alakíthasson. A párt 2018-2024-es politikai programját ismertető eseményen Ponta arról is beszámolt, hogy októberben vagy novemberben kongresszust tartanak, amelyen kiderül, kiket jelöl a párt a 2019-ben esedékes európai parlamenti választásokra.
– fogalmazott.
A szintén jövőre sorra kerülő elnökválasztás kapcsán azt mondta, alakulata „örömmel támogatná” Ecaterina Andronescu szociáldemokrata párti szenátor, volt oktatási miniszter jelölését. A volt oktatási miniszter amúgy szintén részt vett az új párt hétfő délutáni rendezvényén, Ponta azt mondta, személyesen hívta meg.
A képviselőháznak összesen 329 tagja van, egyes esetekben pedig – sarkalatos törvények megszavazásához vagy a házszabály módosításához – az összes képviselő fele plusz egy szavazatra van szükség. Ez jelen állás szerint 165 voksot jelent – a PSD-ALDE viszont az átlépések nyomán hétfőn csupán 164 képviselővel rendelkezett.
Mint arról beszámoltunk, több parlamenti képviselő igazolt át – főleg a PSD-ből – a Victor Ponta által tavaly alapított Pro Románia pártba azóta, hogy a korrupcióellenes ügyészség (DNA) által megvádolt volt miniszterelnököt két hete első fokon felmentette a legfelsőbb bíróság.
Victor Ponta egyébként kedden a magyarkérdést is belekeverte a Liviu Dragnea PSD-elnök és a közötte feszülő ellentétbe. Ponta, akit Mircea Govor, a Szatmár megyei önkormányzat volt elnökének perére idéztek be tanúként, kedden Szatmárnémetiben arról beszélt:
Ezzel minden bizonnyal arra utal, hogy Dragnea többször is egyeztetett a magyar kormányfővel a marosvásárhelyi római katolikus gimnázium újraalapításáról. „Orbán úr Nagy-Magyarországot akar, Dragnea pedig Kis-Magyarországgá akarja tenni Romániát. Ezt minden politikai lehetőségemmel meg akarom akadályozni” – mondta Ponta.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!