Fotó: 123RF
Nyílt levéllel fordult Klaus Iohannis államfőhöz az akadémiai és civil szféra képviselőinek egy csoportja, amelyben arra hívják fel a figyelmet, hogy az Egyetemi Címeket és Okleveleket Tanúsító Országos Tanács (CNATDCU) megszervezésére és működésére vonatkozó szabályzatot módosító tervezete, és különösen a plágiumgyanús ügyek elbírálásának javasolt metodológiája valójában a plagizálók felmentésének burkolt formája, és az akadémiai csalást bátorítja.
2021. július 30., 16:312021. július 30., 16:31
A nyílt levelet 13 civil szervezet képviselői, valamint több mint 160, Romániában és külföldön tevékenykedő egyetemi tanár és kutató írta alá. Arra kérték Klaus Iohannis elnököt, foglaljon állást Sorin Cîmpeanu oktatási miniszternek a CNATDCU szabályzatát módosító törvénytervezetéről, amely
A nyílt levél aláírói többek közt azt kifogásolják, hogy a plágiumra vonatkozó feljelentések elbírálásának folyamatából kizárnák a Felsőoktatás, Kutatás, Fejlesztés és Innováció Finanszírozásáért Felelős Végrehajtó Egységet (UEFISCDI), és egy új intézményt, a CNATDCU titkárságát bíznák meg a doktori értekezésekre vonatkozó panaszok befogadhatóságának elbírálásával. Ezen kívül a feljelentésnek egy további rostán, az oktatási minisztérium jogi igazgatóságának szűrőjén is át kellene mennie, mielőtt egyáltalán elbírálásra kerülne.
– állítják az Agerpres beszámolója szerint a levél aláírói.
Klaus Iohannis államfő csütörtökön reagált a nyílt levélre, és azt üzente a törvénytervezet kezdeményezőinek, hogy vegyék figyelembe az abban megfogalmazott aggodalmakat. Hozzátette, továbbra is nulla toleranciával viszonyul az akadémiai feddhetetlenség csorbulásával szemben.
A társadalom fejlődése érdekében az illetékes intézményeknek szigorúan meg kell büntetniük azokat, akik visszaélnek mások szellemi munkájával, de azokat is, akik ezt elősegítik” – szögezte le az államfő.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!