A nemzeti kisebbségeknek üzent Klaus Iohannis államfő
Fotó: Presidency
Klaus Iohannis államfő üzenetet fogalmazott meg a romániai nemzeti kisebbségek napja alkalmából. Az üzenetet Cătălina Galer, a hatóságok és a civil társadalom kapcsolataiért felelős főosztály államtanácsosa tolmácsolta egy, a parlamentben megszervezett rendezvény keretében. Az üzenet aláhúzza: a román államnak a nemzeti kisebbségekben és azok parlamenti képviselőiben értékes partnerei, felelős munkatársai voltak, akik részt vettek a béke, a stabilitás és a társadalmi bizalom légkörének biztosításában, valamint a nemzet stratégiai céljainak elérésében.
2024. december 17., 15:432024. december 17., 15:43
2024. december 17., 16:332024. december 17., 16:33
„A romániai nemzeti kisebbségek napján ünnepeljük azt a generációkon átörökített erős köteléket, amely országunk minden polgára között megvan, akik etnikai hovatartozásuktól függetlenül egyesítették identitásukat és sajátos értékeiket, hogy együtt építsenek egy egységes nemzetállamot és a jó együttélés hazáját.
– fogalmazta meg Klaus Iohannis.
Az államfő rámutatott, hogy „a román államnak a nemzeti kisebbségekben és parlamenti képviselőikben értékes tárgyalópartnerei, felelős munkatársai voltak, akik részt vettek a béke, a stabilitás és a társadalmi bizalom légkörének biztosításában, valamint nemzetünk stratégiai céljainak elérésében”.
„Történelme során minden kisebbség kiemelkedő személyiségeket adott Romániának, akik előrelátással és nagylelkűséggel járultak hozzá a nemzeti sors beteljesüléséhez, a modern román állam kiteljesedéséhez, amelyben központi helyet foglal el a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogainak védelme és tiszteletben tartása.
A jelenlegi geopolitikai helyzetben elengedhetetlen, hogy egységesek maradjunk, szolidárisak maradjunk a háború és a többszörös válság által sújtott embertársainkkal” – hangsúlyozta az államfő a nemzeti kisebbségekhez szóló üzenetében.
„Tisztelt romániai nemzeti kisebbségek képviselői, köszönjük azt az elszántságot, amellyel elkötelezték magukat közös törekvésünk mellett, hogy Románia európai és euroatlanti úton maradjon, megszilárdítva a demokráciát, amelyet a diktatúra és totalitarizmus évtizedei után, áldozatokkal és áldozatvállalással, a szabad és méltóságteljes sorsunkba vetett hittel szereztünk vissza! Kívánom mindannyiuknak, hogy ez az egész Románia ünnepe legyen inspiráció forrása, felhívás arra, hogy mozgósítsuk energiáinkat a fejlődés új útjainak megtalálására, legyen lehetőség arra, hogy szentesítsük jó együttélésünket itthon és Európában” – húzta még alá Klaus Iohannis.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!