A Nemzet megváltása ortodox katedrális 2010 óta épül, idén ismét felszentelik
Fotó: Wikipédia/Mihail
Az elmúlt másfél évtizedben 270 millió eurót költöttek a bukaresti Nemzet megváltása ortodox katedrális megépítésére, a költségek „több mint tíz százalékát” az egyház saját forrásaiból fedezte. Idén októberben ismét felszentelik a Nemzet megváltása ortodox katedrálist, a teljes beruházás azonban csak 17 év elteltével, 2027-ben lehet kész.
2025. március 22., 21:582025. március 22., 21:58
A román ortodox egyház a Hotnews hírportál kérésére közölt hivatalos adatokat a közvélemény egy része által az „óriási közpénzszórás” miatt vitatott Nemzet megváltása ortodox katedrális építési költségeiről. A patriarchátus sajtóirodája szerint az említett összeg a székesegyház felépítését szolgáló teljes költségvetést takarja, azaz a melléképületekre és egyéb kiegészítő beruházásokra költött pénzt is tartalmazza.
A beruházás ugyanis a katedrális épülete mellett magában foglalja egy multifunkcionális föld alatti helyiség, a Szent András-barlang, illetve a székesegyház előtti téren található nyári oltár oszlopcsarnokainak, továbbá a román nemzeti hősök tiszteletére a főbejárat előtt emelt tornyok kialakítását, illetve minden szükséges műszaki-technikai kivitelezést.
Az egyház a megkeresésre adott válaszban úgy fogalmazott, a közpénzekből történő finanszírozás pontos összegét akkor fogják közölni, amikor teljesen befejeződnek a székesegyház építési munkálatai.
Jelenleg a Nemzet megváltása székesegyház felépítményén, belül pedig a főhajó mozaikfestményén dolgoznak. Ezek a munkálatok október végére befejeződnek, amikor felszentelik a székesegyházat – közölte a patriarchátus, amely szerint a felavatásra maga a katedrális kész lesz. Ugyanakkor a melléképületeket is érintő teljes kivitelezés 2027-ig is eltarthat.
A Hotnews emlékeztet: ehhez hasonló gigaberuházás a bukaresti Nemzeti Aréna megépítése volt: a 2008–2011 között közpénzből megvalósított, 55 600 férőhelyes stadion 234 millió euróba került, ugyanakkor az inflációval kiigazítva ez az összeg 2024-ben már 307,7 millió eurót „ért”.
Mint ismeretes, a Nemzet megváltása székesegyház alapkövét 2007. szeptember 29-én helyezték el, ekkor szentelték fel a leendő létesítmény helyszínét, majd 2010 végén kezdődtek el az építési munkálatok. 2018 novemberében ismét felszentelték a már álló katedrálist, 30 ezer hívő jelenlétében. A beszámolók szerint akkor 95 százalékban volt elkészülve a székesegyház épülete, a beruházásra addig hozzávetőlegesen 110 millió eurót költött a román állam és a román ortodox egyház.
Mintegy 30 ezer személy vett részt vasárnap a bukaresti Nemzet Megváltása ortodox katedrális felszentelésén. A több mint kétezer meghívott között volt Viorica Dăncilă miniszterelnök, Valer Dorneanu alkotmánybírósági elnök és több más politikus.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!