Vasile Dîncu védelmi miniszter a vasárnapi kolozsvári rendezvényen
Fotó: Mapn.ro/Laurențiu Turoi
Az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez (NATO) történő 18 évvel ezelőtti csatlakozással biztonságának legerősebb garanciáját szerezte meg Románia – hangsúlyozta Vasile Dîncu védelmi miniszter vasárnap Kolozsváron, a NATO romániai napja alkalmából tartott eseményen.
2022. április 03., 11:292022. április 03., 11:29
2022. április 03., 11:322022. április 03., 11:32
Rámutatott, Románia tagja a világ legerősebb politikai-katonai szövetségének, ami a jelenlegi biztonsági helyzetben különleges jelentőséggel bír.
„Így 2004 áprilisa úgy marad meg az ország történelmében, mint az a pillanat, amikor a román zászló először lobogott a NATO főhadiszállásán, az a pillanat, amikor a románok megértették a szövetség alapító szerződésében foglalt kollektív védelem fogalmát: Mindenki egyért, egy mindenkiért!” – fogalmazott. Hozzátette, e fogalom még nagyobb jelentőséggel bír most, amikor könyörtelen háború dúl az ország szomszédságában.
A miniszter beszélt arról is, hogy a NATO-csatlakozás fontos változásokat hozott a hazai katonai struktúrák tekintetében is, az országnak mára komoly szakmai tapasztalattal rendelkező hadserege van, amely számos hadszíntéren gyakorolhatta képességeit.
„és a szövetség reakciója minden alkalommal pozitív volt, így ma Romániában egy teljes és állandó biztonsági architektúra áll rendelkezésünkre” – nyomatékosította az Agerpres szerint.
Hozzátette, a NATO továbbra is számíthat Romániára a stratégiai védelem fejlesztésére irányuló közös erőfeszítésekben. „Ugyanakkor Románia számára a NATO jelenti a legerősebb biztonsági garanciát, amelyre támaszkodhatunk e szomorú időkben. A NATO Románia, Románia a NATO!” – zárta beszédét Dîncu a kolozsvári Gemina 4. gyalogsági hadosztály főhadiszállásán tartott ceremónián.
Geoană: Románia érett, befolyásos és megbecsült tagja a NATO-nak
Románia érett, befolyásos és megbecsült tagja a NATO-nak, a transzatlanti térség pedig egységes, éber és készen áll szembenézni a kihívásokkal – jelentette ki vasárnap a NATO főtitkárhelyettese, Mircea Geoană. A NATO romániai napja alkalmából a védelmi minisztérium székhelyén mondott beszédében Geoană rámutatott, a jelenlegi drámai események közepette Románia „mélyen integrálódik a NATO-ba”, ezentúl nem lesz minőségi különbség a nyugat- és kelet-európai szövetségesek között. „A teljes transzatlanti térség éber, egységes és készen áll szembenézni bármilyen kihívással” – nyomatékosította. Hozzátette, biztonság nélkül nincs jólét, nincs demokrácia, a hadsereg pedig a román állam gerince és a nemzet alapja. Mircea Geoană hangsúlyozta, hogy Románia a NATO számára „első rangú partner”, amely stratégiai jelentőséggel bír a fekete-tengeri térségben és Délkelet-Európában.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!