Fotó: Pinti Attila
A rendszerváltás óta Románia mindössze 26 épületet tett földrengésbiztossá állami finanszírozásból; sarkalatos váltásra van szükség ezen a területen, hiszen az épületek földrengésbiztossá tétele közérdek –- mondta el Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter a Román Akadémia Könyvtára által szervezett csütörtöki eseményen, amelyen az 1977-es bukaresti földrengésről emlékeztek meg.
2021. március 04., 15:292021. március 04., 15:29
Az 1977. március 4-ei földrengésben 1578 ember halt meg, közülük 1424-en Bukarestben. 11 ezren megsebesültek, 35 ezer lakás ment tönkre.
A miniszter csütörtökön az Agerpres szerint rámutatott:
Hozzátette, a magán- és jogi személyek tulajdonában lévő ingatlanok állami erőforrásból való megerősítését a közérdek teszi indokolttá. „Az állampolgár biztonsága az elsődleges. Azokat is biztonságban kell tudni, akik az épületben tartózkodnak egy esetleges földrengés alatt, és azokat is, akik az épület előtt lesznek, közterületen” – idézi a tárcavezetőt az RMDSZ közleménye.
A fejlesztési minisztérium jogszabály-módosítást készít elő ennek érdekében, illetve munkacsoportot alakít a földrengésbiztos építkezés normatíváinak kidolgozására. A szaktárca ugyanakkor azt javasolja, hogy további 6 milliárd eurót különítsen el az európai alapok minisztériuma az épületek földrengés- és tűzbiztossá, valamint energiahatékonyabbá tételére.
Eközben tavaly a romániai lakások kevesebb mint 20 százaléka volt bebiztosítva különböző károk ellen.
– derül ki a Román Felmérési és Stratégiai Intézet (IRES) felméréséből, amely a román biztosítótársaságok országos szövetségének (UNSAR) megbízásából készült. A felmérés eredményeit az 1977-es földrengés évfordulója apropóján ismertette az UNSAR az Agerpres hírügynökséggel.
Fotó: 123RF
Romániában továbbra is alacsony azoknak a lakásoknak az aránya, amelyekre biztosítást kötöttek: alig 20%, annak dacára, hogy 2019-hez képest három százalékponttal nőtt a románok kinyilvánított érdeklődése a lakásbiztosítások és más javak biztosítása iránt.
A közvélemény-kutatás szerint a romániai lakosság 54%-a aggódik a földrengésveszély miatt; ennél jobban csak a tűzvésztől tartanak. A megkérdezettek 67%-a azt nyilatkozta, hogy tudja, mi a teendő katasztrófa esetén. 32%-uknak előkészített túlélőcsomagja van, amely élelmiszert, vizet, gyógyszert, sípot és elemlámpát tartalmaz.
2020-ban a földrengések száma kisebb volt az előző évekhez képest, de nőtt azoknak a földmozgásoknak a száma, amelyek 3-as fokozatúnál erősebbek voltak: 2018-ban 86, 2019-ben 103, 2020-ban 118 ilyen földrengés volt. Ezek közül a 2020. január 31-i volt a legerősebb a tavalyi évben, 4,8-as erősséggel.
A természeti katasztrófák veszélye miatt Romániában törvény kötelez a lakások bebiztosítására. A kötelező biztosítás három katasztrófa (földrengés, árvíz és földcsuszamlás) következményeit védi ki, az épülettípustól függően 10 000 vagy 20 000 eurós felső határig. Fakultatív jelleggel biztosítást lehet kötni tűzvész, robbanás, viharkárok vagy vandalizmus következményeinek elhárítására is.
Bulgária 2025. május 1-től drágítja a matricákat, így azok, akik Bulgáriába vagy Görögországba tartanak autóval, többet fognak útdíjként fizetni.
Victor Ponta független román államfőjelölt visszalépését kéri Marcel Ciolacu kormányfő és több politikustársa a volt miniszterelnök egy, a 2014-es árvíz idején hozott döntése miatt.
A romániai polgárok csaknem 90 százaléka úgy véli, hogy az ország nemzeti érdeke, hogy az EU és a NATO tagja maradjon, de féltik az EU-tól a szuverenitást – derül ki egy friss felmérésből.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő úgy véli, hogy a bíráknak és ügyészeknek nem kellene 47-50 éves korukban nyugdíjba vonulniuk, amikor szakmai életük csúcsán vannak.
Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök elismerte: 11 évvel ezelőtt a hatóságok feje fölött átnyúlva utasítást adott romániai területek elárasztására, hogy megmentse az árvíztől Belgrádot.
„Abszolút helyes” Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban.
Crin Antonescu szerdán kijelentette, hogy amennyiben elnök lesz, élni fog a kegyelmi joggal, hogy a kisebb bűncselekményeket elkövetők elhagyhassák a börtönt.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin pácienssel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
Szükséges a titkosszolgálatok reformja – szögezte le Ilie Bolojan ügyvivő román államfő.
szóljon hozzá!