Fél. Iulian Fota szerint Trump győzelme felbátoríthatja azokat, akik elégedetlenek a jelenlegi európai határokkal
Fotó: Videófelvétel/Digi 24
A magyar revizionizmus „veszélye” jutott eszébe Iulian Fotának, a román elnök korábbi biztonságpolitikai tanácsadójának Donald Trump amerikai elnökválasztáson aratott győzelméről.
2024. november 07., 09:052024. november 07., 09:05
2024. november 07., 10:232024. november 07., 10:23
A volt külügyi államtitkár, a Román Diplomáciai Intézet korábbi vezetője, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) akadémiájának oktatója szerdán a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva elevenítette fel a románok magyar területi igényektől való félelmét.
Fota szerint
Amerika választott, eldől, hogy Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek hívják az Egyesült Államok következő elnökét. Zajlik a szavazatszámlálás, cikkünk folyamatosan frissül.
A beszélgetés során felvetődött, hogy a Trump-kormányzat engedni fog-e Orbán kéréseinek.
„Meg kell vizsgálnunk, mik a kérések, mert nem igazán tudjuk. Amit pedig sejtünk, az nem tetszik nekünk, és lehet, hogy beigazolódik. Ezt még meg kell vizsgálni. Tehát
Hogy mit fog követelni, azt még meg kell nézni. Hogy a barátságot hogyan fogja tovább vinni” – mondta Fota.
A riporter a magyar kormányfővel szemben álló erők megalapozatlan vádjait felidézve „Putyin barátjának” nevezte Orbán Viktort, és rákérdezett: ő teremthet kapcsolatot az Egyesült Államok és Oroszország között?
Fota erre úgy válaszolt: ez azt jelentené, hogy
„Ha valami ilyesmi fog történni, pontosan azért történik, mert Oroszország is revizionista, és vannak más revizionista államok is Európa ezen részén. És ha ezt a revizionista napirendet valóban elkezdik elfogadni, tolerálni, sőt talán még a Fehér Ház is támogatja, az egy nagyon nagy vízválasztó lesz” – jelentette ki.
Arra a felvetésre, hogy a Fehér Ház esetleg támogathatja „Orbán revizionizmusát” Fota úgy reagált: ez az egyik nagy ismeretlen.
„Őszintén remélem, hogy nem. Ezt még meg kell vizsgálni, de ez is egy lehetséges forgatókönyv” - mondta.
Európa jó okkal revizionizmusellenes. Európa azon az elképzelésen alapul, hogy az országokat jobbá kell tenni, nem pedig nagyobbá, ahogy Trump is tette. Jobbá akarja tenni az Egyesült Államokat, nem nagyobbá. Ez a fő tét már évek óta. És bejött. Európa sokkal virágzóbb, mindannyian békében élünk. De ez nem szüntette meg a történelmi frusztrációkat és az egyes határok felülvizsgálatára irányuló vágyakat. És még nem tudni, hogy a Fehér Ház mennyire tiszteli Európát: ha igen, akkor nem bátorítja a revizionizmust, ha viszont alárendelt helyzetbe akarja hozni, akkor elfoglalja valamivel. Ennek a revizionizmus a legjobb módja” – vélekedett az egykori elnöki tanácsadó.
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!