Fotó: Gecse Noémi
Nagyszabású ellenőrzésekbe kezd július 1-jétől az Országos Adóhatóság (ANAF) a magánszemélyek körében; főleg azokat az eseteket fogják megvizsgálni, amikor túl nagy az eltérés a hivatalosan bevallott jövedelem és a felhalmozott vagyon között.
2022. június 17., 15:592022. június 17., 15:59
2022. június 17., 16:322022. június 17., 16:32
Lucian Ovidiu Heiuş ANAF-elnök egy pénteki sajtótájékoztatón rámutatott, a magánszemélyek jövedelmének ellenőrzésével foglalkozó főosztály elvégzett egy kockázatelemzést, mintegy 20 millió személy adatait véve alapul.
Mint kiderült, 561 ezer magánszemélynél összesen 20 milliárd euró különbséget észleltek a 2016, 2017, 2018 és 2019 folyamán hivatalosan bevallott jövedelmük és az ANAF által becsült jövedelem között. Ezt az ANAF és más állami intézmények által szolgáltatott információk alapján végezték el, azaz számba vették például, hogy milyen ingó és ingatlan javakat vásároltak az érintett személyek, miként alakultak a bankbetéteik, milyen összeggel hitelezték meg saját vállalkozásaikat, mekkora összeggel növelték a törzstőkét, milyen más költségeik voltak – magyarázta Heiuş.
„Országszerte vannak ilyen szélhámosok, akik jól látható bőségben és luxusban élnek, számolatlanul költik a pénzt, dacolva az egyszerű emberekkel, és közben egyetlen lej adót sem fizettek be életükben, papíron szinte nincs is jövedelmük” – fogalmazott.
A kockázatelemzés során észlelt, lejben mintegy 104,2 milliárdot kitevő különbségből 29,2 milliárd lejt a bukaresti, 14,3 milliárd lejt a kolozsvári, 11,3 milliárd lejt a brassói, 12,5 milliárd lejt a iaşi-i, 12,4 milliárd lejt a galaci, 9,4 milliárd lejt a ploieşti-i, 8,4 milliárd lejt a temesvári, 6,3 milliárd lejt a craiovai régióban találtak – idézi az ANAF elnökét az Agerpres.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!