A legfőbb ügyészségen kell számot adnia Petre Romannak a bányászjárásban játszott szerepéről

Súlyos vádak. Petre Roman tagadja, hogy emberiesség elleni bűncselekményeket követett el •  Fotó: Mihai Poziumschi/Agerpres

Súlyos vádak. Petre Roman tagadja, hogy emberiesség elleni bűncselekményeket követett el

Fotó: Mihai Poziumschi/Agerpres

Kihallgatják pénteken a legfőbb ügyészségen Petre Roman volt miniszterelnököt az 1990-es bányászjárás ügyében, amelyben emberiesség elleni bűncselekményekkel gyanúsítják.

Krónika

2024. július 12., 10:432024. július 12., 10:43

„Azért jöttem most, hogy nyilatkozatot tegyek, hogy tisztázzam a vizsgálat által felvetett összes kérdést, mert egyik vád sem állja meg a helyét ellenem. Egyik vád sem áll meg, és azért jöttem, hogy ezt egyértelművé tegyem" – mondta Petre Roman.

Mint arról beszámoltunk,

az ügyben Petre Roman mellett büntetőeljárás indult Ion Iliescu volt államfő, Gelu-Voican Voiculescu volt kormányfőhelyettes, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) volt igazgatója, Virgil Măgureanu, Miron Cozma egykori bányászvezér, valamint Adrian Sârbu volt miniszterelnöki tanácsadó, illetve Vasile Dobrinoiu és Peter Petre tartalékos tábornokok ellen is.

korábban írtuk

Miron Cozma: „Milyen bányászjárás? Nem volt bányászjárás”
Miron Cozma: „Milyen bányászjárás? Nem volt bányászjárás”

Megjelent hétfő reggel a legfőbb ügyészségen Miron Cozma. A Zsil-völgyi bányászok egykori szakszervezeti vezetőjét az 1990-es bányászjárások ügyében hallgatják ki, amelyben emberiesség ellen elkövetett bűncselekményekkel vádolják.

Ion Iliescu ellen már 2017-ben vádat emeltek az ügyészek emberiesség elleni bűncselekmények miatt, és akkor bíróság elé állították Petre Romant és Virgil Măgureanut is. 2020 decemberében azonban a legfelsőbb bíróság visszautalta az ügyet a katonai ügyészséghez és elrendelte a nyomozás újrakezdését. A bírák akkor az ügyészek által korábban összegyűjtött összes bizonyítékot semmisnek nyilvánítottak, és megállapították, hogy törvénytelen volt a vádirat.

A katonai ügyészek szerint 1990 júniusában a román állam több döntéshozója – köztük Petre Roman és Gelu-Voican Voiculescu –, valamint hozzájuk közel álló vagy őket támogató személyek – köztük Virgil Măgureanu vagy Adrian Sârbu – elrendelték a fővárosi tüntetések elfojtását,

amelynek következtében négy személy életét vesztette, kettőt megerőszakoltak, több mint 1300 személy megsérült, és több mint 1200 személyt fosztottak meg jogtalanul a személyi szabadságától.

Közleményében az ügyészség felidézte, hogy 1990. április 22-étől június 13-ig több héten át tartó tüntetés zajlott a bukaresti Egyetem téren. A tüntetők többek között azt követelték az 1989-es forradalom utáni új hatalomtól, hogy szakítson a kommunista rendszerrel és a pártaktivista múltú személyekkel, illetve szabadítsa fel a politikai befolyástól a közszolgálati televíziót.

Válaszul Petre Roman, Gelu-Voican Voiculescu, Virgil Măgureanu és a Nemzeti Megmentési Front más vezetői támadták nyilatkozataikban az Egyetem téri tüntetőket.

Megnyilvánulásaik az ügyészek szerint valójában ürügyként szolgáltak a demonstráció részvevői, elsősorban a véleményformálók, egyetemi hallgatók és értelmiségiek elleni megtorló akciókra.

„A gyanúsítottak egy forgatókönyvet dolgoztak ki a megtorlások álcázására, amelynek lényege az volt, hogy nyoma vesszen az akciók kitervelőinek.

korábban írtuk

Bányászjárás: Petre Romanék után Ion Iliescu ellen is elindult a büntetőeljárás
Bányászjárás: Petre Romanék után Ion Iliescu ellen is elindult a büntetőeljárás

A legfőbb ügyészség bejelentette, megindította a büntetőeljárást Petre Roman volt miniszterelnök, Gelu-Voican Voiculescu volt kormányfőhelyettes és a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) volt igazgatója, Virgil Măgureanu ellen az 1990-es bányászjárás ügyében.

Ennek a forgatókönyvnek fontos eleme volt a manipulatív nyilvános kommunikáció arról, hogy a tüntetők veszélyt jelentenek a demokratikus értékekre” – olvasható a közleményben. Az ügyészek szerint az állam több vezetője – Petre Roman, Gelu-Voican Voiculescu, Virgil Măgureanu, Adrian Sârbu – bizonyítottan egy „politikai, adminisztratív, katonai és polgári” jellegű bűnözői csoportot hoztak létre. Ebben számos személy vett részt, akik különböző módon járultak hozzá a megtorlásokhoz.

A bűncselekményeket fizikailag végrehajtó személyek alacsonyabb szinten álltak a csoport hierarchiájában, de kigondolásukért és megszervezésükért a román állam akkori politikai vezetői feleltek

– állítják az ügyészek.

A vádhatóság szerint 1990. június 13-án az állam akkori döntéshozói megtorló akciót indítottak a bukaresti Egyetem téren tüntetőkkel szemben. Ebben

törvénysértő módon részt vettek részt a belügyminisztérium, a védelmi minisztérium és a SRI erői, valamint több mint tízezer bányász és más munkás az ország több pontjáról.

A megtorló intézkedések az ügyészek szerint „széles körű és szisztematikus támadás formájában valósultak meg”, amelynek során: négy személyt halálos lövés ért; két személyt megerőszakoltak; 1315 személy megsérült; 1214 személyt politikai okokból jogtalanul megfosztottak a személyi szabadságától.

A politikai döntéshozók, illetve az erőszakszervezetek és a Nemzeti Megmentési Front vezetőinek utasítására a bukaresti nehézgépgyár munkásait az Egyetem térre vitték, akik fizikailag bántalmazták a tüntetőket, majd a rendőrséggel együtt elfoglalták az Egyetem teret, hogy megakadályozzák a visszatérésüket

– idézte fel közleményében az ügyészség.

korábban írtuk

Ismét büntetőeljárás indult Petre Roman volt miniszterelnök ellen a bányászjárás ügyében, Iliescut is kihallgatják
Ismét büntetőeljárás indult Petre Roman volt miniszterelnök ellen a bányászjárás ügyében, Iliescut is kihallgatják

Beidézték csütörtökön a legfőbb ügyészségre Petre Roman volt miniszterelnököt, hogy tájékoztassák arról, hogy ismét büntetőeljárást indítottak ellene az 1990 júniusi bányászjárás ügyében.

Az állami hatóságok intézkedéseire adott válaszként a demonstráció részvevői felgyújtották a fővárosi rendőrség, a belügyminisztérium, a Román Televízió és a Román Hírszerző Szolgálat székhelyét.

A megtorlások 1990. június 14-én és 15-én az ország több megyéjéből odahívott bányászok és munkások részvételével folytatódtak, akik valóságos „párhuzamos” rendfenntartó erőként léptek fel

– részletezte közleményében az ügyészség, felidézve azt is, hogy a Bukarestbe hívott bányászok feldúlták az 1989. decemberi forradalom után újonnan alakult vagy újraalakult ellenzéki pártok székházát, az ellenzéki politikai vezetők lakását, a független sajtótermékek és egyes oktatási intézmények székhelyét. Bukaresti lakosokat is bántalmaztak azzal az ürüggyel, hogy kapcsolatban álltak az Egyetem téri tüntetésekkel.

Az ügyészség rámutatott: 2021. június 4-én újraindították a nyomozást a bányászjárás ügyében, és a közleményben ismertetett tényállások és a büntetőjogi besorolásuk kizárólag a frissen szerzett bizonyítékokon alapulnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 07., hétfő

Ciolacu: nem a hivatalos román álláspontot képviselik a vízumügyi különmegbízott Ukrajnával kapcsolatos kijelentései

Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint Dragoș Sprînceană csupán a saját véleményét hangoztatta, amikor arról beszélt: Washingtonnak nem kell figyelembe vennie a román illetékesek Ukrajna-párti nyilatkozatait, amíg az orzság élén csupán ügyvivő elnök áll.

Ciolacu: nem a hivatalos román álláspontot képviselik a vízumügyi különmegbízott Ukrajnával kapcsolatos kijelentései
2025. április 07., hétfő

Bolojan: támogatni kell az egészségügyi ellátáshoz korlátozottan hozzáférő közösségeket

Az egészségügyi szakemberek elkötelezettségükkel és szakértelmükkel nap mint nap hozzájárulnak a lakosság jóllétéhez és biztonságához – hangsúlyozta Ilie Bolojan ügyvivő államfő az egészség világnapja alkalmából kiadott hétfői üzenetében.

Bolojan: támogatni kell az egészségügyi ellátáshoz korlátozottan hozzáférő közösségeket
2025. április 07., hétfő

Elnökválasztás: elég szoros a verseny a legnépszerűbb három jelölt között egy friss felmérés szerint

A romániai választópolgárok 28 százaléka az AUR jelöltjére, George Simionra szavazna, ha jövő vasárnap tartanák az elnökválasztást a Flashdata legfrissebb közvélemény-kutatása szerint.

Elnökválasztás: elég szoros a verseny a legnépszerűbb három jelölt között egy friss felmérés szerint
2025. április 07., hétfő

Vízumügyi különmegbízott: az amerikai kormányzatnak nem kell figyelembe vennie Románia Ukrajna-párti álláspontját

A Trump-kormányzatnak figyelmen kívül kellene hagynia a Bukarestből érkező ukránbarát nyilatkozatokat, amíg Romániának ideiglenes elnöke van, mert jelenleg Bukarest a francia álláspontot képviseli – jelentette ki Dragoș Sprînceană.

Vízumügyi különmegbízott: az amerikai kormányzatnak nem kell figyelembe vennie Románia Ukrajna-párti álláspontját
2025. április 06., vasárnap

A román hírszerzés jelezte: szemmel tartja az online propaganda terjesztőit

A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) közölte: törvényes kötelezettségeinek megfelelően küzd az online propagandával és dezinformációval kapcsolatos kiberfenyegetések ellen.

A román hírszerzés jelezte: szemmel tartja az online propaganda terjesztőit
2025. április 06., vasárnap

Elnökjelölteket népszerűsítő videók törlését is elrendelte a választási hatóság

Az elnökjelölteket népszerűsítő videókkal kapcsolatos több panaszt is befogadott a Központi Választási Iroda (BEC) szombati ülésén, és elrendelte a klipek, valamint a hozzájuk kapcsolódó anyagok eltávolítását.

Elnökjelölteket népszerűsítő videók törlését is elrendelte a választási hatóság
2025. április 06., vasárnap

Bolojan: Románia továbbra is szilárdan elkötelezett a NATO tagjaként tett vállalásainak teljesítése mellett

Románia továbbra is szilárdan elkötelezett a NATO tagjaként tett vállalásainak teljesítése mellett – hangsúlyozta Ilie Bolojan ügyvivő államfő a NATO romániai napja alkalmából kiadott szombati üzenetében.

Bolojan: Románia továbbra is szilárdan elkötelezett a NATO tagjaként tett vállalásainak teljesítése mellett
2025. április 06., vasárnap

„Ide férfikéz kell!” – a diszkriminációellenes tanácshoz fordul a katasztrófavédelem, miután egy kórházmenedzser menesztett egy női alkalmazottat

Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD) fordul a belügyminisztérium Katasztrófavédelmi Főosztálya (DSU), miután a Konstanca Megyei Sürgősségi Kórház vezetője, Raluca Ştefan egy interjúban azt mondta, hogy azért váltotta le a sürgősségi osztály vezetőjét, Rodica Tudorant, mert f&

„Ide férfikéz kell!” – a diszkriminációellenes tanácshoz fordul a katasztrófavédelem, miután egy kórházmenedzser menesztett egy női alkalmazottat
2025. április 05., szombat

Több száz új mentőautóval gyarapodik a flotta

Májustól kezdik el kiszállítani a megyei mentőszolgálatoknak és rohammentő-szolgálatoknak (SMURD) a mintegy 600 új mentőautót – jelentette be szombaton Focșani-ban Raed Arafat, a belügyminisztérium államtitkára.

Több száz új mentőautóval gyarapodik a flotta
2025. április 05., szombat

Elnökválasztás: politikai hirdetéseket távolíttat el az online térből a BEC

A Központi Választási Iroda (BEC) elrendelte szombaton csaknem negyven politikai hirdetés eltávolítását az online térből, mivel nem feleltek meg a törvényi előírásoknak.

Elnökválasztás: politikai hirdetéseket távolíttat el az online térből a BEC