Súlyos vádak. Petre Roman tagadja, hogy emberiesség elleni bűncselekményeket követett el
Fotó: Mihai Poziumschi/Agerpres
Kihallgatják pénteken a legfőbb ügyészségen Petre Roman volt miniszterelnököt az 1990-es bányászjárás ügyében, amelyben emberiesség elleni bűncselekményekkel gyanúsítják.
2024. július 12., 10:432024. július 12., 10:43
„Azért jöttem most, hogy nyilatkozatot tegyek, hogy tisztázzam a vizsgálat által felvetett összes kérdést, mert egyik vád sem állja meg a helyét ellenem. Egyik vád sem áll meg, és azért jöttem, hogy ezt egyértelművé tegyem" – mondta Petre Roman.
Mint arról beszámoltunk,
Megjelent hétfő reggel a legfőbb ügyészségen Miron Cozma. A Zsil-völgyi bányászok egykori szakszervezeti vezetőjét az 1990-es bányászjárások ügyében hallgatják ki, amelyben emberiesség ellen elkövetett bűncselekményekkel vádolják.
Ion Iliescu ellen már 2017-ben vádat emeltek az ügyészek emberiesség elleni bűncselekmények miatt, és akkor bíróság elé állították Petre Romant és Virgil Măgureanut is. 2020 decemberében azonban a legfelsőbb bíróság visszautalta az ügyet a katonai ügyészséghez és elrendelte a nyomozás újrakezdését. A bírák akkor az ügyészek által korábban összegyűjtött összes bizonyítékot semmisnek nyilvánítottak, és megállapították, hogy törvénytelen volt a vádirat.
amelynek következtében négy személy életét vesztette, kettőt megerőszakoltak, több mint 1300 személy megsérült, és több mint 1200 személyt fosztottak meg jogtalanul a személyi szabadságától.
Közleményében az ügyészség felidézte, hogy 1990. április 22-étől június 13-ig több héten át tartó tüntetés zajlott a bukaresti Egyetem téren. A tüntetők többek között azt követelték az 1989-es forradalom utáni új hatalomtól, hogy szakítson a kommunista rendszerrel és a pártaktivista múltú személyekkel, illetve szabadítsa fel a politikai befolyástól a közszolgálati televíziót.
Válaszul Petre Roman, Gelu-Voican Voiculescu, Virgil Măgureanu és a Nemzeti Megmentési Front más vezetői támadták nyilatkozataikban az Egyetem téri tüntetőket.
„A gyanúsítottak egy forgatókönyvet dolgoztak ki a megtorlások álcázására, amelynek lényege az volt, hogy nyoma vesszen az akciók kitervelőinek.
A legfőbb ügyészség bejelentette, megindította a büntetőeljárást Petre Roman volt miniszterelnök, Gelu-Voican Voiculescu volt kormányfőhelyettes és a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) volt igazgatója, Virgil Măgureanu ellen az 1990-es bányászjárás ügyében.
Ennek a forgatókönyvnek fontos eleme volt a manipulatív nyilvános kommunikáció arról, hogy a tüntetők veszélyt jelentenek a demokratikus értékekre” – olvasható a közleményben. Az ügyészek szerint az állam több vezetője – Petre Roman, Gelu-Voican Voiculescu, Virgil Măgureanu, Adrian Sârbu – bizonyítottan egy „politikai, adminisztratív, katonai és polgári” jellegű bűnözői csoportot hoztak létre. Ebben számos személy vett részt, akik különböző módon járultak hozzá a megtorlásokhoz.
– állítják az ügyészek.
A vádhatóság szerint 1990. június 13-án az állam akkori döntéshozói megtorló akciót indítottak a bukaresti Egyetem téren tüntetőkkel szemben. Ebben
A megtorló intézkedések az ügyészek szerint „széles körű és szisztematikus támadás formájában valósultak meg”, amelynek során: négy személyt halálos lövés ért; két személyt megerőszakoltak; 1315 személy megsérült; 1214 személyt politikai okokból jogtalanul megfosztottak a személyi szabadságától.
– idézte fel közleményében az ügyészség.
Beidézték csütörtökön a legfőbb ügyészségre Petre Roman volt miniszterelnököt, hogy tájékoztassák arról, hogy ismét büntetőeljárást indítottak ellene az 1990 júniusi bányászjárás ügyében.
Az állami hatóságok intézkedéseire adott válaszként a demonstráció részvevői felgyújtották a fővárosi rendőrség, a belügyminisztérium, a Román Televízió és a Román Hírszerző Szolgálat székhelyét.
– részletezte közleményében az ügyészség, felidézve azt is, hogy a Bukarestbe hívott bányászok feldúlták az 1989. decemberi forradalom után újonnan alakult vagy újraalakult ellenzéki pártok székházát, az ellenzéki politikai vezetők lakását, a független sajtótermékek és egyes oktatási intézmények székhelyét. Bukaresti lakosokat is bántalmaztak azzal az ürüggyel, hogy kapcsolatban álltak az Egyetem téri tüntetésekkel.
Az ügyészség rámutatott: 2021. június 4-én újraindították a nyomozást a bányászjárás ügyében, és a közleményben ismertetett tényállások és a büntetőjogi besorolásuk kizárólag a frissen szerzett bizonyítékokon alapulnak.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint Dragoș Sprînceană csupán a saját véleményét hangoztatta, amikor arról beszélt: Washingtonnak nem kell figyelembe vennie a román illetékesek Ukrajna-párti nyilatkozatait, amíg az orzság élén csupán ügyvivő elnök áll.
Az egészségügyi szakemberek elkötelezettségükkel és szakértelmükkel nap mint nap hozzájárulnak a lakosság jóllétéhez és biztonságához – hangsúlyozta Ilie Bolojan ügyvivő államfő az egészség világnapja alkalmából kiadott hétfői üzenetében.
A romániai választópolgárok 28 százaléka az AUR jelöltjére, George Simionra szavazna, ha jövő vasárnap tartanák az elnökválasztást a Flashdata legfrissebb közvélemény-kutatása szerint.
A Trump-kormányzatnak figyelmen kívül kellene hagynia a Bukarestből érkező ukránbarát nyilatkozatokat, amíg Romániának ideiglenes elnöke van, mert jelenleg Bukarest a francia álláspontot képviseli – jelentette ki Dragoș Sprînceană.
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) közölte: törvényes kötelezettségeinek megfelelően küzd az online propagandával és dezinformációval kapcsolatos kiberfenyegetések ellen.
Az elnökjelölteket népszerűsítő videókkal kapcsolatos több panaszt is befogadott a Központi Választási Iroda (BEC) szombati ülésén, és elrendelte a klipek, valamint a hozzájuk kapcsolódó anyagok eltávolítását.
Románia továbbra is szilárdan elkötelezett a NATO tagjaként tett vállalásainak teljesítése mellett – hangsúlyozta Ilie Bolojan ügyvivő államfő a NATO romániai napja alkalmából kiadott szombati üzenetében.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD) fordul a belügyminisztérium Katasztrófavédelmi Főosztálya (DSU), miután a Konstanca Megyei Sürgősségi Kórház vezetője, Raluca Ştefan egy interjúban azt mondta, hogy azért váltotta le a sürgősségi osztály vezetőjét, Rodica Tudorant, mert f&
Májustól kezdik el kiszállítani a megyei mentőszolgálatoknak és rohammentő-szolgálatoknak (SMURD) a mintegy 600 új mentőautót – jelentette be szombaton Focșani-ban Raed Arafat, a belügyminisztérium államtitkára.
A Központi Választási Iroda (BEC) elrendelte szombaton csaknem negyven politikai hirdetés eltávolítását az online térből, mivel nem feleltek meg a törvényi előírásoknak.
szóljon hozzá!