Fotó: Gov.ro
A kormányprogram kidolgozásának menetrendjéről egyeztetett kedden a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Szociáldemokrata Párt (PSD) és az RMDSZ – számolt be a kormányalakítási tárgyalások után Florin Cîţu.
2021. november 09., 17:402021. november 09., 17:40
2021. november 09., 18:442021. november 09., 18:44
A PNL elnöke a parlamentben a sajtónak elmondta, szerdán a kormányprogram gazdasági és szociális fejezetéről egyeztetnek a felek, majd a többi fejezet következik.
A PSD, a PNL, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek képviselői közötti kormányalakítási tárgyalások első fordulóján felmerült, hogy legtöbb húszra emeljék a minisztériumok számát – számolt be a keddi találkozó után Florin Cîţu.
A PNL elnöke a parlamentben a sajtónak elmondta, egyelőre nem tárgyaltak a kormányfőjelölt vagy a miniszterjelöltek személyéről, csak a kormányprogramról és a következő napok ütemtervéről.
– mondta a PNL elnöke.
Florin Cîţu kedden azt is kijelentette, hogy ő maga javasolta a Nemzeti Liberális Párt országos politikai bürójának hétfői ülésén a kormányalakítási tárgyalások megkezdését a Szociáldemokrata Párttal (PSD).
– szögezte le a parlament épületében nyilatkozó pártelnök. A PSD, a PNL, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek képviselői kedden délután kezdték el a kormányalakítási tárgyalásokat.
Florin Cîţu lezártnak tekinti a tárgyalásokat a Mentsétek meg Romániát Szövetséggel (USR).
Arra a kérdésre, hogy lezárultak-e az USR-vel folytatott tárgyalások, Florin Cîţu azt felelte: „Azok után, amit Cioloş úr mondott, azt hiszem, igen.”
A PSD, a PNL, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek képviselői kedden délután kezdték meg a kormányalakítási tárgyalásokat.
Dacian Cioloş kedd reggel kijelentette a parlament épületében, hogy az USR soha nem fog megszavazni egy olyan kormányt, amelyet a Szociáldemokrata Párt (PSD) foglyul ejtett. A pártelnök úgy vélekedett, a jelenlegi politikai helyzethez a PNL vezetőinek gyengesége és Klaus Iohannis államfő beleegyezése vezetett.
A keddi tárgyalások után Kelemen Hunor szövetségi elnök abbéli reményét fejezte ki, hogy november 18-án a parlament megszavazza a kormány beiktatását.
A politikus a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Szociáldemokrata Párt (PSD) és az RMDSZ kormányalakítási tárgyalásainak első fordulójáról számolt be kedden a parlamentben a sajtónak.
Az RMDSZ elnökének tájékoztatása szerint megalakultak a kormányprogram fejezeteit, illetve a koalíciós megállapodást kidolgozó tárgyalóküldöttségek is. A kormányprogramról szóló egyeztetések szerdán kezdődnek.
Kelemen Hunor közölte, abban nem állapodtak meg a felek, hogy melyik párt jelöltje lesz a miniszterelnök, erről a kormányprogram és a koalíciós megállapodás kidolgozása után tárgyalnak majd. Egyeztettek viszont már a minisztériumokról, amelynek elosztásakor a szövetségi elnök reményei szerint nem csak a parlamenti aritmetika, hanem politikai kritériumok is érvényesülni fognak.
Kelemen elmondta, a körvonalazódó koalíciónak szándékában áll egy tartalmas, az állam reformját célzó alkotmánymódosításra is kitérő kormányprogramot kidolgozni.
– fogalmazott.
A szövetségi elnök elmondta azt is, az RMDSZ kitart a 2005-ben bevezetett egységes adókulcs mellett.
Emlékeztetett arra is, hogy néhány napja az RMDSZ első számú opciója még a Mentsétek meg Romániával (USR) kötött korábbi koalíció újraélesztése volt. „Amikor egyedül maradtunk ezzel az elképzeléssel, többet már nem erőltettük” – jelentette ki.
A PSD elnöke megerősítette, hogy a felek szerdán kezdik el fejezetenként kidolgozni a kormányprogramot. Elmondta: pártja fontosnak tartja, hogy a program rövid és középtávú életszínvonal-növelő intézkedéseket is tartalmazzon. A márciusig szóló rövid távú intézkedések segítenének a lakosságnak átvészelni a járványt és az energiadrágulásokat – idézte az Agerpres Ciolacut.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!