Timmermans: az igazságszolgáltatás függetlensége és a korrupcióellenes küzdelem elengedhetetlen sarokköve az erős Romániának az Európai Unióban
A szociálliberális kormánykoalíció vezetői kudarcnak, míg a jobbközép ellenzéki pártok vezetői a jogállamisághoz való visszatérés esélyének nevezték szerdán azt az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmust (CVM), amellyel az Európai Bizottság a romániai igazságügyi rendszer működését követi figyelemmel.
2018. október 03., 19:372018. október 03., 19:37
2018. október 03., 19:442018. október 03., 19:44
A román pártpolitikusok az Európai Parlament plenáris ülésén szerdán megrendezett, a román jogállamiságról szóló vitára reagáltak így, pártállásuk szerint elutasítva, vagy szükségesnek nevezve a román igazságszolgáltatás működése feletti „brüsszeli gyámkodást”.
Călin Popescu Tăriceanu szenátusi elnök, a kisebbik román kormánypárt, a liberális ALDE elnöke megdicsérte Viorica Dăncilă szociáldemokrata miniszterelnököt az Európai Bizottság (EB) bírálatait elutasító strasbourgi felszólalásáért, és főleg azért, hogy
„A CVM Románia esetében kudarcot vallott: négy ajánlással kezdődött, amiből – viccesen hangzik, de – 12 maradt. Ez egy nyilvánvaló diszkrimináció Romániával szemben, hiszen az országjelentésekben olyan problémákat kérnek számon rajtunk, amelyek másutt is léteznek (...) Tizenegy évvel a CVM bevezetése után azt látjuk, hogy a célkitűzések egy része teljesült, de közben az igazságszolgáltatásban elképesztő visszaéléseket követtek el” – mondta Tăriceanu.
A legnagyobb ellenzéki párt, a néppárti Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke az európai intézményekkel szembeni ellenséges hangvétel beszüntetésére és a Brüsszel által bírált igazságügyi reformcsomag hatályba lépésének elnapolására szólította fel a kormányt. Ludovic Orban úgy értékelte:
hogy a CVM ősszel esedékes következő országjelentéséig az EB és a Velencei Bizottság ajánlásainak megfelelően módosítsa az igazságügyi törvényeket.
Az igazságügyi miniszter a bukaresti kormány párbeszédkészségét hangoztatta a strasbourgi vita után. Tudorel Toader megígérte, hogy sürgősségi kormányrendeletet kezdeményez a kifogásolt igazságügyi törvények kijavítására a Velencei Bizottság észrevételei alapján.
A tárcavezető szerint strasbourgi találkozójukon Timmermans egyértelműen leszögezte:
amellyel az uniós alapértékek súlyos és módszeres megsértése miatt akár a szavazati jog felfüggesztésével is büntethetnek egy tagországot.
Timmermans a román jogállamisági helyzetről szóló szerdai plenáris vitában úgy vélekedett: visszalépés figyelhető meg Romániában, az Európai Bizottság növekvő aggodalommal követi a fejleményeket.
Az EB első alelnöke hangsúlyozta: az igazságszolgáltatás függetlensége és a korrupcióellenes küzdelem elengedhetetlen sarokköve az erős Romániának az Európai Unióban, márpedig ezeket jelentősen gyengítené, amennyiben változtatás nélkül fogadnák el a vitatott jogszabályokat.
A román jogállamiságról készítendő határozattervezetről várhatóan novemberben szavaz az Európai Parlament.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!