Timmermans: az igazságszolgáltatás függetlensége és a korrupcióellenes küzdelem elengedhetetlen sarokköve az erős Romániának az Európai Unióban
A szociálliberális kormánykoalíció vezetői kudarcnak, míg a jobbközép ellenzéki pártok vezetői a jogállamisághoz való visszatérés esélyének nevezték szerdán azt az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmust (CVM), amellyel az Európai Bizottság a romániai igazságügyi rendszer működését követi figyelemmel.
2018. október 03., 19:372018. október 03., 19:37
2018. október 03., 19:442018. október 03., 19:44
A román pártpolitikusok az Európai Parlament plenáris ülésén szerdán megrendezett, a román jogállamiságról szóló vitára reagáltak így, pártállásuk szerint elutasítva, vagy szükségesnek nevezve a román igazságszolgáltatás működése feletti „brüsszeli gyámkodást”.
Călin Popescu Tăriceanu szenátusi elnök, a kisebbik román kormánypárt, a liberális ALDE elnöke megdicsérte Viorica Dăncilă szociáldemokrata miniszterelnököt az Európai Bizottság (EB) bírálatait elutasító strasbourgi felszólalásáért, és főleg azért, hogy
„A CVM Románia esetében kudarcot vallott: négy ajánlással kezdődött, amiből – viccesen hangzik, de – 12 maradt. Ez egy nyilvánvaló diszkrimináció Romániával szemben, hiszen az országjelentésekben olyan problémákat kérnek számon rajtunk, amelyek másutt is léteznek (...) Tizenegy évvel a CVM bevezetése után azt látjuk, hogy a célkitűzések egy része teljesült, de közben az igazságszolgáltatásban elképesztő visszaéléseket követtek el” – mondta Tăriceanu.
A legnagyobb ellenzéki párt, a néppárti Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke az európai intézményekkel szembeni ellenséges hangvétel beszüntetésére és a Brüsszel által bírált igazságügyi reformcsomag hatályba lépésének elnapolására szólította fel a kormányt. Ludovic Orban úgy értékelte:
hogy a CVM ősszel esedékes következő országjelentéséig az EB és a Velencei Bizottság ajánlásainak megfelelően módosítsa az igazságügyi törvényeket.
Az igazságügyi miniszter a bukaresti kormány párbeszédkészségét hangoztatta a strasbourgi vita után. Tudorel Toader megígérte, hogy sürgősségi kormányrendeletet kezdeményez a kifogásolt igazságügyi törvények kijavítására a Velencei Bizottság észrevételei alapján.
A tárcavezető szerint strasbourgi találkozójukon Timmermans egyértelműen leszögezte:
amellyel az uniós alapértékek súlyos és módszeres megsértése miatt akár a szavazati jog felfüggesztésével is büntethetnek egy tagországot.
Timmermans a román jogállamisági helyzetről szóló szerdai plenáris vitában úgy vélekedett: visszalépés figyelhető meg Romániában, az Európai Bizottság növekvő aggodalommal követi a fejleményeket.
Az EB első alelnöke hangsúlyozta: az igazságszolgáltatás függetlensége és a korrupcióellenes küzdelem elengedhetetlen sarokköve az erős Romániának az Európai Unióban, márpedig ezeket jelentősen gyengítené, amennyiben változtatás nélkül fogadnák el a vitatott jogszabályokat.
A román jogállamiságról készítendő határozattervezetről várhatóan novemberben szavaz az Európai Parlament.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!