Timmermans: az igazságszolgáltatás függetlensége és a korrupcióellenes küzdelem elengedhetetlen sarokköve az erős Romániának az Európai Unióban
A szociálliberális kormánykoalíció vezetői kudarcnak, míg a jobbközép ellenzéki pártok vezetői a jogállamisághoz való visszatérés esélyének nevezték szerdán azt az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmust (CVM), amellyel az Európai Bizottság a romániai igazságügyi rendszer működését követi figyelemmel.
2018. október 03., 19:372018. október 03., 19:37
2018. október 03., 19:442018. október 03., 19:44
A román pártpolitikusok az Európai Parlament plenáris ülésén szerdán megrendezett, a román jogállamiságról szóló vitára reagáltak így, pártállásuk szerint elutasítva, vagy szükségesnek nevezve a román igazságszolgáltatás működése feletti „brüsszeli gyámkodást”.
Călin Popescu Tăriceanu szenátusi elnök, a kisebbik román kormánypárt, a liberális ALDE elnöke megdicsérte Viorica Dăncilă szociáldemokrata miniszterelnököt az Európai Bizottság (EB) bírálatait elutasító strasbourgi felszólalásáért, és főleg azért, hogy
„A CVM Románia esetében kudarcot vallott: négy ajánlással kezdődött, amiből – viccesen hangzik, de – 12 maradt. Ez egy nyilvánvaló diszkrimináció Romániával szemben, hiszen az országjelentésekben olyan problémákat kérnek számon rajtunk, amelyek másutt is léteznek (...) Tizenegy évvel a CVM bevezetése után azt látjuk, hogy a célkitűzések egy része teljesült, de közben az igazságszolgáltatásban elképesztő visszaéléseket követtek el” – mondta Tăriceanu.
A legnagyobb ellenzéki párt, a néppárti Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke az európai intézményekkel szembeni ellenséges hangvétel beszüntetésére és a Brüsszel által bírált igazságügyi reformcsomag hatályba lépésének elnapolására szólította fel a kormányt. Ludovic Orban úgy értékelte:
hogy a CVM ősszel esedékes következő országjelentéséig az EB és a Velencei Bizottság ajánlásainak megfelelően módosítsa az igazságügyi törvényeket.
Az igazságügyi miniszter a bukaresti kormány párbeszédkészségét hangoztatta a strasbourgi vita után. Tudorel Toader megígérte, hogy sürgősségi kormányrendeletet kezdeményez a kifogásolt igazságügyi törvények kijavítására a Velencei Bizottság észrevételei alapján.
A tárcavezető szerint strasbourgi találkozójukon Timmermans egyértelműen leszögezte:
amellyel az uniós alapértékek súlyos és módszeres megsértése miatt akár a szavazati jog felfüggesztésével is büntethetnek egy tagországot.
Timmermans a román jogállamisági helyzetről szóló szerdai plenáris vitában úgy vélekedett: visszalépés figyelhető meg Romániában, az Európai Bizottság növekvő aggodalommal követi a fejleményeket.
Az EB első alelnöke hangsúlyozta: az igazságszolgáltatás függetlensége és a korrupcióellenes küzdelem elengedhetetlen sarokköve az erős Romániának az Európai Unióban, márpedig ezeket jelentősen gyengítené, amennyiben változtatás nélkül fogadnák el a vitatott jogszabályokat.
A román jogállamiságról készítendő határozattervezetről várhatóan novemberben szavaz az Európai Parlament.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!