Az EU-tagság 15 éve alatt megháromszorozódott az ország bruttó hazai terméke (GDP) – hívta fel a figyelmet a Románia uniós csatlakozásának 15. évfordulóján megfogalmazott üzenetében a miniszterelnök.
2022. január 01., 13:172022. január 01., 13:17
2022. január 01., 16:132022. január 01., 16:13
Nicolae Ciucă szombati közleményében emlékeztetett arra, hogy az ország 2007. január elsején a kontinensnek stabilitást és jólétet biztosító egységes európai konstrukció részévé vált. Szerinte ez helyes lépés volt, amit az is bizonyít, hogy
A kormányfő emlékeztetett arra is, hogy az elmúlt másfél évtizedben az életszínvonal növekedését és a gazdasági felzárkózást lehetővé tevő eurómilliárdok érkeztek és a továbbiakban is érkezni fognak az országba, a következő években pedig több mint 90 milliárd eurót hívhat le Románia az uniós alapokból és az EU helyreállítási alapjából – írja az Agerpres.
Ennek köszönhetően romániaiak millió dolgoznak, tanulnak vagy töltik a szabadságukat az EU tagállamaiban, a hazai vállalkozók pedig hozzáférhetnek a közös uniós piachoz.
Nicolae Ciucă ugyanakkor úgy véli, hogy az európai integrációjának kiteljesedéséhez Romániának teljesíteni kell az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmusban szereplő vállalásait, csatlakoznia kell a schengeni térséghez és az eurózónához, jól fizető munkahelyeket kell létrehoznia, illetve a zöldenergián és a digitalizálásán alapuló gazdaságot kell megteremtenie.
Klaus Iohannis államfő ugyancsak az EU-csatlakozás hozadékának tekintette a romániai életszínvonal növekedését. Az uniós szolidaritás jelének nevezte, hogy több tagállam orvosokkal és gyógyszerekkel támogatta Romániát a koronavírus-járvány legutóbbi hullámának leküzdésében. Azt is megemlítette azonban, hogy a segítségnyújtás kölcsönös volt, és hogy tagállamként Románia is hozzájárul az Európai Unió megerősödéséhez.
Iohannis felidézte a 2019. május 9-én Nagyszebenben megtartott EU-csúcsot, amelyen a tagállamok vezetői egy egységesebb, közös megoldásokon alapuló, a demokráciát és a jogállamiságot védelmező Európa mellett kötelezték el magukat.
„Ma, a csatlakozás tizenötödik évfordulóján, továbbra is beszélnünk kell a fiataloknak Európáról és az európai közösség fontosságáról. (...) Tudatosítanunk kell bennük, hogy az uniós tagság nem alanyi jogon jár Romániának, a szolidaritás, felelősség, a konszenzus ereje és az egymás iránti tisztelet révén válik lehetségessé” – üzente az államfő.
Megvonná az alkotmánybíráktól a hivatali idejük lejártakor kapott juttatást a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egy törvénytervezete.
Közzétették kedden a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának előzetes eredményeit.
A romániai polgárok többsége szerint az országot veszély fenyegeti – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Memorandumot nyújtottak be kedden a kormányfőtitkárságon a kormány székhelye előtt tüntető szakszervezetek vezetői, ám nem fogadták őket a Victoria-palotában.
Elsőfokú, avagy sárga jelzésű figyelmeztetés van érvényben kedd estig Máramarosban, Moldva nyugati felében, Olténia északi és északnyugati régióiba, illetve helyenként Erdélyben a várható viharok miatt – figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu hétfő este kijelentette, hogy a párt következő kongresszusát valószínűleg ősszel tartják.
Az alkotmánybírósághoz fordult a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a kormány által a 9,3 százalékos költségvetési deficit lefaragására kidolgozott, felelősségvállalással elfogadott megszorító csomagot.
A különleges nyugdíjak csökkentése része lesz a következő költségvetési csomagnak – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
szóljon hozzá!