Marcel Ciolacu egyelőre a miniszterelnök cseréjéről is lemondana?
Fotó: Haáz Vince
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke felfüggesztené a leendő kormány összetételéről szóló tárgyalásokat, amíg a szakszervezetek követelései, illetve a különnyugdíjak reformjával kapcsolatos elmaradás nem oldódik meg. A PSD-elnök véleményét a másik két kormánypárt vezetői is támogatták.
2023. május 20., 11:142023. május 20., 11:14
2023. május 20., 15:482023. május 20., 15:48
A kormánykoalíció társelnöke, Marcel Ciolacu szombati Facebook-bejegyzésében rámutat: amióta pártja kormányra lépett, számukra prioritás a válságkezelés, hogy a román gazdaság könnyebben túl tudjon lépni a többszörös válságon, amellyel szembe kell nézniük.
„Világos, hogy jelenleg a románok prioritásai nem esnek egybe a politikai prioritásokkal, és én ígéretet tettem, hogy soha nem fogom a politikai érdekeket a románok érdekei fölé helyezni. Ezért úgy vélem, hogy ebben a pillanatban
de a különnyugdíjak reformjával kapcsolatos jelentős elmaradást is. Amíg ezt a két prioritást nem oldják meg, addig a következő kabinetről szóló tárgyalásokat fel kell függeszteni” – írja Marcel Ciolacu.
A politikus szerint a koalíciónak elsősorban a lakosságot érintő égető problémák miatt kell összeülnie, a leendő kormányprogramnak pedig kötelező módon fenntartható megoldásokat és pontos határidőt kell megszabnia az új bértörvény elfogadására, tájékoztat az Agerpres hírügynökség.
Az RMDSZ és a PNL is egyetért a tárgyalások jegelésével
Nem sokkal a PSD kormányfőjelöltjének kezdeményezését követően az RMDSZ és a PNL vezetői is a kormányalakítási tárgyalások felfüggesztését támogató nyilatkozatokat tettek. Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke az Antena 3 hírtelevíziónak azt mondta: egyetért Ciolacu javaslatával, hiszen a kormányzás az embereket szolgálja és a társadalom prioritásai kell legyenek a kormánykoalíció prioritásait is.
Dan Motreanu, a PNL alelnöke azt mondta: úgy véli, hogy valóban Nicolae Ciucă miniszterelnök a legalkalmasabb arra, hogy ,,kiegyensúlyozottságával és a társadalmi párbeszéd iránt mindig is tanúsított nyitottságával” megoldást találjon a szakszervezetek ,,egyébként jogos” követeléseire.
A nagykoalíció pártjai még a 2021 novemberében alakult Ciucă-kabinet beiktatása előtt megállapodtak abban, hogy a 2024-es választásokig hátralévő három év félidejénél – 2023 májusában – a liberális kormányfő átadja helyét a PSD kormányfő-jelöltjének, a politikai erőegyensúly megőrzése érdekében pedig több más miniszteri tárcát is kicserél egymás között a két román párt.
A másfél éve eltervezett „politikai vetésforgó” végrehajtását azonban ma már egyik fél sem akarja az eredeti formában végrehajtani, a leendő Ciolacu-kabinet összetételéről kezdődött tárgyalások pedig csütörtökön elakadtak, miután a PNL és a PSD is az RMDSZ-től akart elvenni kormányzati posztokat, hogy a másik román párt hatalmi igényeit – saját veszteségét minimalizálva – kielégítse. Ezt az RMDSZ nem volt hajlandó elfogadni.
A 350 ezer oktatási alkalmazott érdekeit képviselő három oktatási szakszervezeti szövetség – miután az eddigi tüntetésekkel és a szerdai figyelmeztető sztrájkkal nem sikerült általános béremelést kiharcolnia – hétfőtől általános munkabeszüntetést hirdetett. A Sanitas egészségügyi szakszervezet is tüntetni készül június 8-án a kormány székháza előtt, és jövő héten megkezdi az aláírásgyűjtést az általános sztrájk július elsejétől történő meghirdetése érdekében. A közigazgatásban és szociális védelemben dolgozókat tömörítő Columna szakszervezet is inflációkövető béreket követelve munkakonfliktust hirdetett és tüntetéseket, sztrájkot helyezett kilátásba, amelyek menetrendjéről június elseje után dönt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!