Marcel Ciolacu egyelőre a miniszterelnök cseréjéről is lemondana?
Fotó: Haáz Vince
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke felfüggesztené a leendő kormány összetételéről szóló tárgyalásokat, amíg a szakszervezetek követelései, illetve a különnyugdíjak reformjával kapcsolatos elmaradás nem oldódik meg. A PSD-elnök véleményét a másik két kormánypárt vezetői is támogatták.
2023. május 20., 11:142023. május 20., 11:14
2023. május 20., 15:482023. május 20., 15:48
A kormánykoalíció társelnöke, Marcel Ciolacu szombati Facebook-bejegyzésében rámutat: amióta pártja kormányra lépett, számukra prioritás a válságkezelés, hogy a román gazdaság könnyebben túl tudjon lépni a többszörös válságon, amellyel szembe kell nézniük.
„Világos, hogy jelenleg a románok prioritásai nem esnek egybe a politikai prioritásokkal, és én ígéretet tettem, hogy soha nem fogom a politikai érdekeket a románok érdekei fölé helyezni. Ezért úgy vélem, hogy ebben a pillanatban
de a különnyugdíjak reformjával kapcsolatos jelentős elmaradást is. Amíg ezt a két prioritást nem oldják meg, addig a következő kabinetről szóló tárgyalásokat fel kell függeszteni” – írja Marcel Ciolacu.
A politikus szerint a koalíciónak elsősorban a lakosságot érintő égető problémák miatt kell összeülnie, a leendő kormányprogramnak pedig kötelező módon fenntartható megoldásokat és pontos határidőt kell megszabnia az új bértörvény elfogadására, tájékoztat az Agerpres hírügynökség.
Az RMDSZ és a PNL is egyetért a tárgyalások jegelésével
Nem sokkal a PSD kormányfőjelöltjének kezdeményezését követően az RMDSZ és a PNL vezetői is a kormányalakítási tárgyalások felfüggesztését támogató nyilatkozatokat tettek. Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke az Antena 3 hírtelevíziónak azt mondta: egyetért Ciolacu javaslatával, hiszen a kormányzás az embereket szolgálja és a társadalom prioritásai kell legyenek a kormánykoalíció prioritásait is.
Dan Motreanu, a PNL alelnöke azt mondta: úgy véli, hogy valóban Nicolae Ciucă miniszterelnök a legalkalmasabb arra, hogy ,,kiegyensúlyozottságával és a társadalmi párbeszéd iránt mindig is tanúsított nyitottságával” megoldást találjon a szakszervezetek ,,egyébként jogos” követeléseire.
A nagykoalíció pártjai még a 2021 novemberében alakult Ciucă-kabinet beiktatása előtt megállapodtak abban, hogy a 2024-es választásokig hátralévő három év félidejénél – 2023 májusában – a liberális kormányfő átadja helyét a PSD kormányfő-jelöltjének, a politikai erőegyensúly megőrzése érdekében pedig több más miniszteri tárcát is kicserél egymás között a két román párt.
A másfél éve eltervezett „politikai vetésforgó” végrehajtását azonban ma már egyik fél sem akarja az eredeti formában végrehajtani, a leendő Ciolacu-kabinet összetételéről kezdődött tárgyalások pedig csütörtökön elakadtak, miután a PNL és a PSD is az RMDSZ-től akart elvenni kormányzati posztokat, hogy a másik román párt hatalmi igényeit – saját veszteségét minimalizálva – kielégítse. Ezt az RMDSZ nem volt hajlandó elfogadni.
A 350 ezer oktatási alkalmazott érdekeit képviselő három oktatási szakszervezeti szövetség – miután az eddigi tüntetésekkel és a szerdai figyelmeztető sztrájkkal nem sikerült általános béremelést kiharcolnia – hétfőtől általános munkabeszüntetést hirdetett. A Sanitas egészségügyi szakszervezet is tüntetni készül június 8-án a kormány székháza előtt, és jövő héten megkezdi az aláírásgyűjtést az általános sztrájk július elsejétől történő meghirdetése érdekében. A közigazgatásban és szociális védelemben dolgozókat tömörítő Columna szakszervezet is inflációkövető béreket követelve munkakonfliktust hirdetett és tüntetéseket, sztrájkot helyezett kilátásba, amelyek menetrendjéről június elseje után dönt.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
szóljon hozzá!