Meleșcanu koholmánynak nevezte, hogy „falazni” próbált volna a kommunista diktátornak 1989 decemberében
Fotó: Mae.ro
Hivatalból indított vizsgálatot a Kommunizmus Bűneit Kutató és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER) Teodor Meleșcanu, a román szenátus elnöke, volt külügyminiszter ellen, aki a gyanú szerint félretájékoztatta a nemzetközi intézményeket az 1989-es temesvári népfelkelés idején.
2020. január 21., 16:412020. január 21., 16:41
Az IICCMER keddi közleménye szerint a román kormány által működtetett kutatóintézet azokat a sajtóértesüléseket akarja megvizsgálni, amelyek szerint a román küldöttség tagjaként Teodor Meleșcanu egy bécsi hivatalos találkozón 1989. december 19-20-án megpróbálta félrevezetni a jelen lévő külföldi diplomatákat, „ellenőrizetlen sajtóértesüléseknek”, „ellenséges céllal terjesztett rémhíreknek” nevezve a kommunista rezsim emberiesség elleni bűncselekményeiről szóló információkat.
Amennyiben az intézet a büntetőjogot sértő cselekményekre derít fényt Meleșcanu ügyében, a nyomozati anyagot átadja az ügyészségnek – olvasható az IICCMER közleményében.
A román sajtó Stanley Tromp kanadai újságíró által nemrég közzétett amerikai bizalmas diplomáciai jelentést idézve december 18-án számolt be arról, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) harminc évvel korábbi bécsi ülésén
Meleșcanu abban az időszakban a román külügyminisztérium nemzetközi biztonsági és lefegyverzési főosztályának titkára volt.
A szenátus elnöke koholmánynak nevezte, hogy „falazni” próbált volna a kommunista diktátornak, szerinte ő nem akadályozott meg semmilyen megemlékezést, de nem is erősíthette meg a temesvári megtorlásról szóló híreket, mert nem rendelkezett pontos információkkal.
Meleșcanu 1989 előtti múltja Iulian Budai parlamenti képviselő december 16-i felszólalása miatt került reflektorfénybe. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) politikusa a román forradalom 30. évfordulójának szentelt parlamenti díszülésen tiltakozott amiatt, hogy a megemlékezést egy „öreg kommunista” vezeti.
Temesváron 1989 decemberében a református parókia elől indult, rendszerellenes lázadássá vált tüntetést a kommunista karhatalom először tömeges letartóztatásokkal, majd sortüzekkel próbálta megfékezni, amelynek 73 halott és csaknem 300 sebesült áldozata volt. A bánsági város csaknem egy héten keresztül egymaga dacolt a rendszer elnyomó gépezetével, amíg a népfelkelés át nem terjedt az ország más nagyvárosaira, és a diktatúra bukásához nem vezetett.
Megvonná az alkotmánybíráktól a hivatali idejük lejártakor kapott juttatást a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egy törvénytervezete.
Közzétették kedden a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának előzetes eredményeit.
A romániai polgárok többsége szerint az országot veszély fenyegeti – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Memorandumot nyújtottak be kedden a kormányfőtitkárságon a kormány székhelye előtt tüntető szakszervezetek vezetői, ám nem fogadták őket a Victoria-palotában.
Elsőfokú, avagy sárga jelzésű figyelmeztetés van érvényben kedd estig Máramarosban, Moldva nyugati felében, Olténia északi és északnyugati régióiba, illetve helyenként Erdélyben a várható viharok miatt – figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu hétfő este kijelentette, hogy a párt következő kongresszusát valószínűleg ősszel tartják.
Az alkotmánybírósághoz fordult a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a kormány által a 9,3 százalékos költségvetési deficit lefaragására kidolgozott, felelősségvállalással elfogadott megszorító csomagot.
A különleges nyugdíjak csökkentése része lesz a következő költségvetési csomagnak – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
szóljon hozzá!