Kanyarodhatnak. Már június közepén megnyitották az Erdély Óromániával összekötő utat
Fotó: CNAIR/Elekes Róbert
Közel fél évszázaddal ezelőtti átadása óta először sikerül megnyitni már június közepén a transzfogarasi utat, amely turisták százezreit vonzza a nyári hónapokban. Idén segített a természet, az elmúlt években viszont elképzelhetetlen volt július elseje előtt megnyitni az utat – fogalmazott a Krónikának Elekes Róbert, az útügy képviselője.
2022. június 15., 20:592022. június 15., 20:59
2022. június 16., 00:322022. június 16., 00:32
Hivatalosan június 15-én, szerdán reggel 8 órától közlekedni lehet a transzfogarasi úton. A megyehatáron lévő, főgerinc alatti alagút kapui lényegében már kedden délután, egy motoroscsoport kérésére megnyíltak, így egyik végéből a másikig át lehet haladni a mintegy 90 kilométeres aszfaltcsíkon.
Elekes Róbert, a Közúti Infrastruktúráért Felelős Országos Társaság (CNAIR) regionális szóvivője a Krónikának elmondta, az út 48 éves történelmében ez az első alkalom, amikor – másfél hónapos hóeltakarítási munkát követően
Mindez elsősorban a kedvező időjárásnak köszönhető; idén kisebb volt az eltávolításra váró, de még így is jó pár méteres hóréteg, ugyanakkor a hőmérséklet is magasabb volt, elősegítve az olvadást. „Idén segített a természet, az elmúlt években viszont elképzelhetetlen volt július elseje előtt megnyitni az utat” – mondta Elekes, hozzátéve, hogy még így is népes csapat dolgozott a kanyargós út letisztításán.
Fotó: CNAIR/Elekes Róbert
Az útügyi munkásokon kívül besegített a kercisorai önkormányzat, amely két parkolót üzemeltet a Bâlea-tó közelében. Amint a közúti társaság szóvivője részletezte, nagyon sokan –beleértve az útügy bukaresti vezetőit is –
„A kettőt nem lehet összehasonlítani. Ott egy évszázadokkal ezelőtt kialakított nyomvonalon haladnak át az utak. Ehhez képest a Transzfogaras nem turisztikai célú közútnak épült. Nem útmérnökök, hanem katonák építették, kimondottan hadi célokkal. Számos, lavinaveszély által fenyegetett részen halad át, a természettel pedig nem lehet szembeszállni” – magyarázta a CNAIR illetékese.
Fotó: CNAIR/Elekes Róbert
A transzfogarasi út építését maga Nicolae Ceauşescu kezdeményezte, és katonai szállítási útvonalnak szánta. A kommunista diktátor az 1968-as prágai tavasz után szovjet vagy magyar megszállástól tartott, ezért rendelkezett egy Erdélyt Óromániával összekötő katonai út megépítéséről.
Elekes Róbert azt is elmondta,
Erre is egyszerű a válasz: mivel az út keskeny, a munkaütemet egyetlenegy gép diktálhatja, az, amely hótörőként halad elöl. A nyomában hiába sorakoztatnának fel tízet, mert annyinak nem lenne munkája. Még így is rendkívüli odafigyelést igényel, hiszen a munkagépek is bármikor megcsúszhatnak az olvadó, ám még jeges havon. Évtizedekkel ezelőtt többször előfordult, hogy a hóeke a szakadékban kötött ki, vezetője szerencsés módon időben kiugrott a fülkéből.
Fotó: CNAIR/Elekes Róbert
A hóviszonyok függvényében mindkét út általában október végéig, november elejéig használható – de csak nappal. A Kárpátokon átívelő utakon végig kanyarogni még így is óriási figyelmet igényel a sofőrök részéről, járműveikkel ugyanis sok helyen a lehullt szikladarabokat és főleg kátyúkat kell kerülgetniük.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!