Fotó: Puskás Attila Barna
Nemrég azt lehetett olvasni az Erdélyi Naplóban, hogy „végleg elballagtak Moldvából a magyar diákok: mára fölszámolódott a többezres jászvásári magyar kolónia.” Ez nagyvonalakban igaz! De mi a helyzet azokkal, akik elballagtak, s szétszórta őket a nagybetűs élet?
2022. augusztus 23., 16:382022. augusztus 23., 16:38
Természetesen nem nagy dolog egyetemet végezni, de azért Jászvásáron egészen más. A beavatatlan olvasó nem is igazán érti, miről beszélek, de aki töltött diákéveiből egy kis időt a Bahlui-parti városban, aki megtapasztalta, hogy az utcán, villamoson, moziban csupán azért szólítanak meg ismerkedés céljából rendszeresen, mert magyarul beszél, aki tudja, hogy a „vakpali dallam” csak magyaroknak szól, aki megélte egy maroknyi lelkes, egymásra utalt, szeretetteljes közösség érzését, az nagyon is tudja, miről szól a fáma.
Ennek köszönhetően 1997 óta ötévenkénti rendszerességgel töretlenül megszervezik a véndiák-találkozókat, ahova szeretettel várnak kortól, nemtől, végzettségtől, a végzés időpontjától stb. függetlenül minden olyan személyt párjával és családjával együtt, aki diákként valaha is egy kis időt eltöltött Jászvásáron.
A műsorból nem szokott hiányozni a hagyományos és rendhagyó magyartalálkozó, a hetedhét országra szóló buli, ökumenikus istentisztelet, egyéb tartalmas program, sportrendezvény, vetélkedő és természetesen sok meglepetés. A találkozó ideje alatt megtekinthető fotókiállítás, a résztvevőket a Csirik Rádió és a Vakpali diáklap szórakoztatja és tájékoztatja.
Ez így lesz az idén is a VI. Iași-i Magyar Véndiák-találkozón Szovátán, a Patakmajor kempingben augusztus 26−28 között,
Bővebb információt a vakpali.ro honlapon lehet találni.
A szervezők arra buzdítják társaikat, hogy ne hagyják ki a lehetőséget, jöjjenek el, mert velük együtt lesz teljes a kép! Végtére találkozni lehet az utolsó jászvásári magyar mohikánokkal is, s megtudhatjuk, hánya(dá)n is vannak?!
Puskás Attila Barna
Az ezer évvel ezelőtti városalapító jászok rég áttelepedtek a Magyar Királyság területére. A szocialista érában itt tanuló magyar egyetemista sereg viszont 1990 után önmagát számolta fel. Jászvásári riportban járjuk körül az eltűnt magyarok történetét.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
szóljon hozzá!