Ellentámadás. A Romgaz bosszút állna a pervesztes Greenpeace-en a Neptum Deep elleni támadások miatt
Fotó: Facebook/Greenpeace Romania
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
2025. május 16., 12:032025. május 16., 12:03
A Greenpeace elleni jogi lépésről Sebastian Burduja energiaügyi miniszter számolt be pénteken.
Mint ismeretes, a szervezet bírósági úton próbálta megakadályozni a Fekete-tenger romániai kontinentális talapzatán található Neptun Deep földgázmező kiaknázását.
„Ez egy törvényes, tisztességes és erkölcsös lépés, amely premier Romániában” – írta az energiaügyi miniszter egy Fecebook-bejegyzésben.
„A törvény lehetővé teszi az igazságszolgáltatáshoz való szabad hozzáférést, és a Greenpeace-nek aktív jogállást biztosít a milliárdos projektek megtámadására. Ennek megfelelően,
Jelen esetben a 667/2025-ös és a 4887/2025-ös számú polgári peres ítélettel elutasították a Greenpeace Alapítvány által a Neptun Deep projekt ellen benyújtott kereseteket, és a civil szervezetet kötelezték, hogy fizessen 380 000 lej perköltséget a projekt tulajdonosainak" – mutatott rá Burduja.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Ugyanakkor a kényszervégrehajtás megkezdését követően a Romgaz megállapította, hogy
„Átláthatóság és tisztesség? Sajnos nem. Bármilyen jövedelemszerző tevékenység után fizetett adók? Nem. Minden álcázva, egy másik szervezet álcája alatt" – közölte Burduja.
A miniszter szerint a Greenpeace romániai tevékenységének finanszírozására a támogatóktól gyűjtött adományokat egy másik alapítvány gyűjti be, amely szintén a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Romania nevet viseli, de más adószámmal rendelkezik.
Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerint elutasította a törvényszék a Greenpeace keresetét, amelyben a fekete-tengeri földgázkitermelés felfüggesztését kérte a környezetvédő szervezet a Neptun Deep lelőhelyen.
„Tekintettel a Greenpeace CEE (Közép-Kelet-Európa) Románia Alapítvány fizetésképtelenségére és kétszínű céljára, a Romgaz a Neptun Deep projektben részt vevő leányvállalatán keresztül úgy ítélte meg, hogy a 26/2000-es kormányrendelet értelmében teljesülnek a Greenpeace CEE (Közép-Kelet-Európa) Románia Alapítvány feloszlatásának jogi feltételei” – áll a miniszter közleményében.
Burduja hétfőn számolt be arról, hogy a bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte.
Úgy vélekedett:
„Románia ma nem csak egy pert, hanem egy fontos csatát nyert meg a stratégiai érdekeinkért” – írta a miniszter. Hangsúlyozta, hogy Románia nem engedheti meg az energiabiztonsága szempontjából alapvető fontosságú beruházások szabotálását.
A fekete-tengeri Neptun Deep földgázmező kitermelése ellen tiltakoztak vasárnap a projekt helyszínén, a Tuzla-Podişor gázvezeték végénél a Greenpeace Románia aktivistái, követelve a beruházás azonnali leállítását.
A Neptun Deep nemcsak Románia, hanem az egész régió számára is (...) olcsó és bőséges mennyiségű román gázt biztosít a romániaiak, a Pruton túli testvéreink és valamennyi szomszédunk számára, tisztességes áron” – fogalmazott Burduja.
Emellett több mint 50 ezer ember írta alá Fekete-tenger védelmében indított petíciót.
A Greenpeace szerint Románia energiafüggetlensége a megújuló energiával, az energiahatékonysággal és a tárolási kapacitások bővítésével biztosítható.
A OMV Petrom és a Romgaz március 25-én jelentette be, hogy elkezdték a fúrásokat a fekete-tengeri Neptun Deep gázmezőn. A két vállalat összesen négymilliárd eurót fektetett be a projektbe.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
szóljon hozzá!