Fotó: Ikea.com
A Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezet azzal vádolja a svéd IKEA kiskereskedelmi vállalatot, hogy részt vesz a romániai ősi erdők bútorgyártás céljából történő kiirtásában, az IKEA pedig közölte, hogy komoly elemzésnek veti alá a vádakat – tájékoztatott a DPA.
2024. április 10., 20:482024. április 10., 20:48
2024. április 11., 08:082024. április 11., 08:08
A Greenpeace vizsgálata megállapította, hogy a svéd vállalat ősi erdőkből, többek között a Kárpátokban található erdőkből származó fát használ fel bútorgyártásra. A jelentések szerint több, az IKEA-nak dolgozó külső gyártó is felhasználja ezeknek az értékes erdőknek a faanyagát. A Greenpeace szerint 13 ország bútoráruházaiban 30, ezektől a beszállítóktól származó terméket találtak.
Miután a Greenpeace környezetvédelmi szervezet azzal vádolta meg a svéd IKEA vállalatot, hogy részt vesz a romániai ősi erdők bútorgyártás céljából történő elpusztításában, az IKEA közölte, hogy komolyan megvizsgálja az információt – számolt be a DPA. Az IKEA-csoport ,közölte: „az illegális faanyagnak és a felelőtlen erdőgazdálkodási gyakorlatnak nincs helye az IKEA értékláncában. Azonnal kivizsgálunk minden erre utaló bizonyítékot. Ha szabálytalanságokat fedezünk fel, azonnali lépéseket teszünk, beleértve a kereskedelmi kapcsolatok megszüntetését is”.
„A Greenpeace ma (szerdán - szerk. megj.) közzétett új vizsgálata feltárja, hogy a népszerű IKEA-termékek – például a Bumerang vállfák, az Ingolf székek, a Sniglar babaágyak és babaágykeretek – hét gyártója hogyan kapcsolódik a természetvédelmi szempontból értékes erdők pusztításához. Eme gyártók legalább 30 féle termékét találták meg 13 ország IKEA áruházaiban: Ausztriában, Belgiumban, Csehországban, Svájcban, Finnországban, Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Izraelben, Nagy-Britanniában, Lengyelországban, Romániában és Svédországban. A Greenpeace felszólítja az IKEA-t, hogy váljon a megoldás részévé ahelyett, hogy aktívan hozzájárulna a súlyosbodó éghajlati és biodiverzitási válsághoz” – szögezi le a Greenpeace az Agerpres hírügynökségnek szerdán elküldött közleményben.
A Greenpeace aktivistái szerdán tervezik átadni elemzésük eredményeit az IKEA németországi Hofheim am Taunusban található központjának.
„Az IKEA-nak nem kell elpusztítania Európa utolsó ősi erdeit a bútorok miatt” – nyilatkozta szerdán Gesche Jürgens, a Greenpeace szakértője.
A DPA megkeresésére az IKEA csoport a következő választ adta: „az illegális faanyagnak és a felelőtlen erdőgazdálkodási gyakorlatnak nincs helye az IKEA értékláncában. Azonnal kivizsgálunk minden erre utaló bizonyítékot. Ha szabálytalanságot találunk, azonnali lépéseket teszünk, beleértve a kereskedelmi kapcsolatok megszüntetését is”.
Megjegyzi, hogy a romániai Kárpátok nagy medve-, farkas-, fekete kecske- és hiúzpopulációknak, valamint számos ritka növénynek adnak otthont. A szervezet szerint ezeknek az erdőknek jelenleg csupán 2,4 százaléka védett az erdőirtással szemben.
A környezetvédő szervezet szerint a probléma az, hogy a vállalatok és a hatóságok a korlátozások elkerülése érdekében nem hajlandók öreg erdőnek vagy természetes erdőnek minősíteni az erdős területeket, ez pedig oda vezetett, hogy a romániai Kárpátok erdeinek mindössze 2,4 százaléka (1700 négyzetkilométer) védett jelenleg a fakitermeléssel szemben. Ugyanakkor a hivatalos adatok szerint a romániai erdők mintegy 7 százaléka 120 évnél idősebb. Ezen túlmenően a becslések szerint Románia az elmúlt 20 évben elvesztette ősi erdőinek felét. Az EU biológiai sokféleséggel kapcsolatos stratégiája védelmet biztosít az ősi erdők számára – közölte a Greenpeace.
Ezért a pusztításért a román hatóságokat tesszük felelőssé, amiért nem minősítik megfelelően ezeket az erdőket és nem helyezik őket szigorú védelem alá. Ugyanakkor az IKEA vállalatot is nagy részben terheli a felelősség, hiszen többet tehetne ebben az ügyben: fel kell hagynia azzal a gyakorlattal, hogy természetes erdőkből származó fát fogad el; hűnek kell maradnia a vásárlóinak tett fenntarthatósági ígéretéhez” – idézi a közlemény Ciprian Găluşcát, a Greenpeace közép- és keleteurópai erdő- és vadvédelmi kampányfelelősét.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
Az Ilfov megyei törvényszék pénteken jogerősen Cristian Rizea volt képviselő feltételes szabadlábra helyezéséről döntött – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Visszatámadt Constantin Dobrea, az országos sótársaság (Salrom) vezérigazgatója, miután Radu Miruță gazdasági miniszter a héten megszellőztette, hogy az igazgató fizetését nem sokkal a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófa után hatezer lejjel megemelték.
szóljon hozzá!