Fotó: illusztráció: Pixabay
A tizenévesek karrierelképzelései jelentősen eltérnek a munkaerőpiac valós igényeitől – derül ki az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) fiatalokra vonatkozó friss jelentéséből. A szakemberek a 2022-es PISA nemzetközi felmérés részeként 15 éves diákok válaszait elemezték, és jutottak arra, hogy a tanulók továbbtanulásra vonatkozó tervei egyáltalán nincsenek összhangban a piac elvárásaival.
2025. június 02., 21:352025. június 02., 21:35
Bár a jelentés – The State of Global Teenage Career Preparation – nem tartalmaz romániai adatokat, mégis számunkra is releváns, hiszen az OECD tagországaiban élő fiatalok helyzetét írja le, és Románia ezen államok közé szeretne csatlakozni.
Az EU tagországaiban minden ötödik diák, a hátrányos helyzetűek között pedig minden harmadik azt reméli, hogy olyan diplomát igénylő állást kap, amit szeretne – miközben nem is tervezi az egyetemi tanulmányok megkezdését. A jelentés szerint továbbra is jelentős különbség van a lányok és fiúk karrierválasztásaiban, különösen az olyan stratégiai területeken, mint az IT és az egészségügy.
A jelentés arra is rámutat, hogy
Míg 25 éve a megkérdezett lányok 12 százalékra szeretett volna tanár lenni, 2022-ben már csak 7,3 százalék. A fiúknál ez az arány 4,3 százalékról 3,3 százalékra csökkent. Míg 2000-ben még 16,2 százalék választotta volna ezt a hivatást, 2022-re ez az arány 11 százalékra esett vissza.
A lányok 12,2 százaléka szeretne orvos lenni – ez 4 százalékpontos növekedés az elmúlt 25 évhez képest. A korábban népszerű szakmák – mint fodrász, író vagy állatorvos – visszaszorultak, míg új lehetőségek, mint az építész, színész vagy rendőr, egyre népszerűbbek lettek a lányok körében. A fiúknál az IT-pályák népszerűsége 0,9 százalékponttal nőtt (2022-re 8,7%-ra), de nagyot ugrottak a sporttal kapcsolatos karrierek is – 4,5 százalékról 7,4 százalékra. A mérnöki pályák esetében is kisebb emelkedés figyelhető meg.
Másfelől a diákok egyre kevesebb szakma iránt érdeklődnek – messze kevesebb iránt, mint amennyire a munkaerőpiacnak szüksége lenne.
Az jelentés szerint „túl sok diák nincs felkészülve a következő lépésre” – vagyis a karrierkezdésre.
Sőt, minden harmadik diák úgy érzi, hogy az iskolában nem tanult olyan dolgokat, amelyek egy jövőbeli munkahelyen hasznosak lennének.
A romániai lakosság kétharmada szerint Nicolae Ceauşescu jó vezető volt – derül ki az INSCOP felméréséből, amelynek az eredményeit amúgy csak kedden teszik közzé.
Bírálta hétfőn Ilie Bolojan miniszterelnök bizonyos kórházak szerinte eredménytelen menedzsmentjét, az ,,aránytalan” bérköltségeket és a digitalizáció késését.
A román állami vasúttársaság (CFR) négy napra csökkenti a munkahetet alkalmazottai egy része számára.
Akkora terror uralkodik a kormányon belül az Ilie Bolojan miniszterelnök által megkövetelt költségcsökkentések miatt, hogy Ioana Dogioiu kormányszóvivő például nem meri hazsnálni a szolgálati autóját – állítja a Kormányzati Alkalmazottak Szakszervezete.
Újra kell gondolni a környezetvédelmi programokat – nyilatkozta hétfőn Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A hétvégén országszerte csökkenni fog a hőmérséklet, és szombattól kiterjedt területeken várhatók zivatarok – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) következő két hétre szóló időjárás-előrejelzéséből.
A PNL alelnöke, Gigel Știrbu szerint a kormányt támadó PSD-s politikusok nem a deficit miatt aggódnak, hanem azért, „mert érzik, hogy elveszítik a hozzáférést a közpénzekhez”, amelyekből éveken át fenntartották a szinekúrákat.
Florin Roman nemzeti liberális párti (PNL) képviselő hétfőn kritikus üzenetet küldött Ilie Bolojan miniszterelnöknek. Burkoltan meg is fenyegette ugyanakkor a kormányfőt.
Hat büntetőeljárást indított a rendőrség és a csendőrség a Bukarestben és az A1-es autópályán lezajlott vasárnapi tüntetések nyomán.
Keményen bírálta Paul Stănescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára a kormány által elfogadott megszorító csomagokat, és úgy vélte: a PSD-nek fontolóra kell vennie a kormányból való kilépést, miután koalíciós partnerei állandóan bűnbaknak kiáltják ki.
szóljon hozzá!