Borbély László: Románia élen jár a régióban a fenntartható fejlődést célzó Agenda 2030 akciótervének gyakorlatba ültetése terén
Fotó: Sándor Csilla
A következő nemzedékek életminőségének javítását célzó, a fenntartható fejlődés elveit a hétköznapi döntésekben érvényesítő mozgalmat épít Romániában a kormány fenntartható fejlődési főosztálya – közölte kedden a kormányhivatalt koordináló Borbély László államtanácsos.
2019. május 14., 17:132019. május 14., 17:13
A két éve létrehozott főosztály eddigi tevékenységének mérlegéről szóló sajtótájékoztatóján az államtanácsos rámutatott: munkájuk nem korlátozódott a kormányzati intézkedések összehangolására, katalizátorként
Beszámolt róla: Románia az Interparlamentáris Unió 176 országa közül elsőként fogadott el parlamenti nyilatkozatot 2016-ban az ENSZ Agenda 2030 akciótervének gyakorlatba ültetéséről. Két éve a román kormány külön főosztályra bízta a terület összehangolását, amely új fenntartható fejlődési stratégiát dolgozott ki. A dokumentumot tavaly novemberben a bukaresti kormány elfogadta.
Borbély László kiemelte: Románia fenntartható fejlődési stratégiájának 16-odik, a jogállamiságról szóló célkitűzésbe azt is belefoglalták, hogy
A stratégia nem bocsátkozik ugyan részletekbe, de ez a kormánydokumentum is fontos hivatkozási alap lehet a közösségek, önkormányzatok számára, amikor projektjeiről állami intézményekkel tárgyal – magyarázta.
Az államtanácsos úgy értékelte: Románia élen jár a régióban az Agenda 2030 akciótervének gyakorlatba ültetése terén, az unió soros elnökeként – a tagállamok támogatását rekordidő alatt megszerezve – néhány hete sikerült elfogadtatnia az uniós tanács Agenda 2030 munkacsoportjának következtetéseit.
Az ENSZ 193 tagországának képviselői 2015 augusztusában egyeztek meg arról az Agenda 2030 fenntartható fejlesztési akciótervről, amelynek célja a mélyszegénység felszámolása, az egészségügyi ellátás, az oktatás és a nők helyzetének javítása, valamint a klímaváltozás elleni harc. A program megvalósítása önkéntes, és minden állam maga dönt a célok elérése érdekében alkalmazandó intézkedésekről.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!