2011. június 08., 11:302011. június 08., 11:30
Széles körű együttműködés keretében szeretne az elektromos autók feltöltéséhez szükséges infrastruktúrát létrehozni Romániában a Renault. Ennek érdekében a francia vállalat – amely a következő egy évben négy, kizárólag elektromotorral hajtott típus romániai forgalmazását kezdi meg – egy közös munkacsoport felállításán dolgozik, amelyhez már három partnert talált. Az Electrica áramszolgáltatón kívül a francia cég két multinacionális céggel is egyezséget kötött: a Schneider Electric az energiamenedzsmentben tevékenykedik, míg a Siemens Németország vezető elektronikai cége. A megállapodásokban rögzített célok első fázisában egy közös munkabizottságot hoznak létre: a négy vállalat szakértőinek a következő három hónapban átfogó és életképes tervet kell kidolgozniuk az elektromos járművek töltési rendszerének létesítésére és karbantartására. „A közlekedés folyamatos változáson megy keresztül, és a jövőben megnő majd azok száma, akik a városban már csak elektromos autót szeretnének vezetni – mondta Saulo Spaolanse, a Schneider Electric romániai kirendeltségének vezetője. – Az akkumulátorok feltöltését szolgáló hálózatnak olyan egységekből kell állnia, amelyek könnyen használhatók, biztonságosak, hatékonyak, és bárhol fel lehet állítani őket, akár irodaházak, plázák parkolóiban vagy az utcák mentén is.”
Stratégiai partnerével, a Nissannal együtt a Renault vezető szerepre tör az elektromos járművek piacán. Mostanáig a japán–francia ipari szövetség több mint 90 várossal, szervezettel és vállalattal kötött együttműködési szerződéseket az elektromos autók használatához szükséges infrastruktúra kiépítéséhez. A Nissan–Renault 2015-től már akár évi 500 ezer villanyautó gyártására lesz képes. Romániában azonban nem ők az elsők, hiszen a tisztán elektromos árammal működő Mitsubishi i-MiEV és Citroën C-Zero kisautókat már márciustól forgalmazzák. A Renault mellett pedig a jövőben a Peugeot is bejelentette, hogy még az idén megkezdi elektromos modelljei árusítását Romániában. Az ilyen járművek elektromotorjait általában lítiumion-akkumulátorok látják el energiával, hatótávolságuk egy feltöltéssel pedig 140–160 kilométer.
Áprilisi határozata nyomán a román kormány kétféle kedvezménnyel támogatja az elektromos autók vásárlását. Ha valaki az autópark-felújítási program keretében vesz villanyautót, akkor egy leadott régi járműért négy, egyenként 3800 lejes értékjegyet kap. Akik nem a roncsautóprogram segítségével vásárolnának, 20 százalékos közvetlen állami támogatásban részesülnek az elektromos jármű vételárából, ám a szubvenció legtöbb 3700 euró lehet. A Romániában már kapható Mitsubishi- és Citroën-típusok ára 36 600 euró (áfával együtt), ami mintegy háromszorosa az ugyancsak kiskategóriás, de benzinmotorral szerelt autók árának. Bár áruk jóval magasabb, mint a belső égésű motorral hajtott járműveké, a károsanyag-kibocsátás nélküli elektromos autók vásárlása nemcsak környezetvédelmi szempontból előnyös. Számítások szerint 100 kilométer megtételének „üzemanyagköltsége” mintegy 8 lej, ami még a legkedvezőbb fogyasztású hagyományos járművekhez viszonyítva is mintegy négyszer kisebb öszszeg.
Ennek ellenére a tömeges elterjedésük feltétele a töltéshez szükséges infrastruktúra. A jelenleg gyártott elektromos autók többsége otthoni hálózatról, egyszerű konnektorról is tölthető, ám egy teljes feltöltés így 6-8 órát vesz igénybe. A magasabb feszültséggel dolgozó, úgynevezett gyorstöltőállomásokon – amelyeknek hálózati kiépítésén a Renault és partnerei is dolgoznak – ez az idő 30–60 percre csökken.
szóljon hozzá!