A háromszorosára növelt környezetvédelmi adó ellen tiltakoztak tegnap több megyében is a használtautó-kereskedők és -tulajdonosok. A gépkocsi-forgalmazók a csődtől féltik üzletüket, állításuk szerint senki nem lesz hajlandó használt autót vásárolni, ha adóként a jármű vételárát meghaladó összeget kell befizetnie. A kormányrendelet hétfőn jelent meg a Hivatalos Közlönyben, vagyis már ekkortól a megnövelt adót kell kifizetni. A kormány a román munkahelyek megvédésével indokolta a határozatot, ugyanis korábban a Dacia arra figyelmeztetett: az eladások nemcsak a pénzügyi válság miatt szigorított hitelfeltételek következtében csökkennek, a legfőbb ok a július 1-jétől bevezetett új regisztrációs adó miatt bekövetkezett használtautó-áradat. Mindennek következtében novemberben több mint 50 százalékkal csökkentek a román gyártó belföldi eladásai, így a mioveni-i üzemben csak három napig dolgoznak a korábbi közel háromhetes szünetet követően. December 11-étől újabb, immár egy hónapos kényszerpihenőt tart a gyár.
Marosvásárhelyen tegnap megközelítőleg kétszáz gépkocsi-tulajdonos tiltakozott a kormányhatározat ellen, a sofőrök lezárták a Segesvár felé vezető utat. A tiltakozók szerint a kormány becsapta őket az adónem összegének váratlan növelésével.
Besztercén közel ötven ember gyűlt össze a megyei pénzügyi igazgatóság épületében, elégedetlenségüket fejezve ki amiatt, hogy a pénztárnál már a háromszorosára emelt adó összegét kérik befizetésre, miközben az erről szóló kormányrendelet mindössze december 15-étől lép érvénybe. Óriási felzúdulást keltett Corneliu David, a pénzügyi igazgatóság vezetőjének azon állítása, mely szerint a napokban elfogadott kormányhatározatot már december 8-tól kell alkalmazniuk. Az ötven tiltakozó tíz csendőr kíséretével a megyei Prefektúra épülete elé vonult, ahol egy négy tagból álló küldöttség meghallgatást kért Szilágyi János prefektustól. „Azt javasoltam a tiltakozóknak, hogy egy beadványban foglalják össze elégedetlenségük okát, amelyet én azonnal kézbesítek a minisztériumnak\" - nyilatkozta a megbeszélést követően Szilágyi János.
A kormányrendelet hétfőn jelent meg a Hivatalos Közlönyben, vagyis már ekkortól a megnövelt adót kell kifizetni. A pénzügyi igazgatóságok csak kedden kapták meg az adó új összegének kiszámításához szükséges szoftvert, azonban a hétfőn kiszámolt összegeket újra kell kalkulálniuk. A jogszabály úgy rendelkezik: a pénzügyi igazgatóságnak az adó összegének kiszámításához szükséges dokumentáció leadásának napjától számítva két napon belül kell újraszámolniuk az összeget.
Mehedinţi megyében a használtgépkocsi-forgalmazók úgy vélik: a megnövelt környezetvédelmi adó miatt nemsokára kénytelenek lesznek bezárni az üzletet, amelybe több tízezer eurót fektettek. „Senki nem fog használt autót vásárolni 3000 euróért, mellette pedig 5500 euró regisztrációs adót fizetni” – nyilatkozta egy autókereskedő.
A kormány csütörtökön döntött a környezetvédelmi adó megtriplázásáról: ez érvényes valamennyi külföldről behozott használt autó, illetve a 2000 köbcentiméternél nagyobb hengerűrtartalmú új személyautó esetében is. A kabinet ugyanis korábban jövő év végiég eltörölte a környezetvédelmi adót a 2000 kcm-nél kisebb hengerűrtartalmú új autók esetében. Mindkét döntés december 15-én lép érvénybe. A kormány a román munkahelyek megvédésvel indokolta a határozatot, ugyanis korábban a Dacia arra figyelmeztetett: az eladások nemcsak a pénzügyi válság miatt szigorított hitelfeltételek következtében csökennek, a legfőbb ok a július 1-jétől bevezetett új regisztrációs adó miatt bekövetkezett használtautó-áradat (a Dacia helyzetével keretes írásunkban foglalkozunk bővebben). A kabinet egy másik határozatot is elfogadott az újautó-eladások élénkítéséért: jövő évtől már januárban beindul az autópark-felújítási program, és amellett, hogy egész évben tart majd, a korábbinál kétszer több, vagyis 60 ezer új autó lesz megvásárolható állami támogatással. Nő a 12 évesnél idősebb autók leadása után kapott díj is: a korábbi 3000 lej helyett immár 3800 lejes előleget fizethetnek be az ügyfelek.
Csak három napig dolgoznak a Dacia-gyárban a korábbi közel háromhetes szünetet követően. Az eladások drasztikus csökkenése miatt december 11-étől újabb, immár egy hónapos kényszerpihenőt tart a Renault tulajdonában lévő romániai gyár. A gyártó azt követően hozta meg ezt a lépést, hogy novemberben több mint 50 százalékkal csökkentek a belföldi eladások: a 2007 hasonló időszakában értékesített 9800 járműhöz képest a múlt hónapban csak 4700 Dacia kelt el a belföldi piacon. A Dacia jelenleg mintegy 14 ezer embernek ad munkát, közülük 11 ezer lesz kényszerszabadságon, ami alatt a fizetése 85 százalékát kapja meg juttatásul. Több mint 600 személynek már nem újítják meg az év végén lejáró munkaszerződését. További 2300 alkalmazottnak van ilyen szerződése, de a dokumentum még jövő év elején is érvényes. A menedzsment várhatóan csak januárban dönt sorsukról, annak függvényében, hogy alakulnak időközben az eladások. Az Adevărul országos napilap szerint a legborúlátóbb forgatókönyv szerint az Argeş megyei üzem 6 ezer alkalmazottja kerülhet jövőre utcára, ha az üzleti forgalom nem bővül. |
Nem csoda a használtautó-kereskedők elégedetlensége: a legnépszerűbb, 1,4–1,6 literes hengerűrtartalmú járművek esetében a környezetvédelmi adó 750 és 4800 euró között váltakozik, évjárat, hengerűrtartalom és környezetszennyezési fok (Euro-szabvány) szerint – vagyis akár a vételár többszörösét is kiteheti. Az Euro 1-es modellek mellett továbbra is a 2000 és 2004 között gyártott Euro 3-as, illetve az Euro-szabvány bevezetése előtt forgalomba került autók esetében lesz a legalacsonyabb a díj. Az adó az 1996 és 2000 között gyártott, Euro 2-es szabványt teljesítő autók esetében a legmagasabb, az ilyen nagy hengerűrtartalmú modellek esetében a regisztrációs díj meghaladhatja a 25 ezer eurót is.
Egy Euro 1-es szabványt teljesítő, 1,4 literes használt autó esetében 750 euró lesz a környezetvédelmi adó. Ugyanekkora, de Euro 3-as motorral ellátott jármű forgalomba helyezése 1300 euróba kerül, 2200 eurót tesz ki, ha az autó egyetlen Euro-szabványt sem teljesít, és 2800 eurót kell fizetni, ha Euro 2-es a motor. Valamivel nagyobb, 1,6 literes motor esetében a regisztrációs díj 1320 (Euro 1), 2180 (Euro 3), 3960 (non-Euro), illetve 4800 (Euro 2) euró. Az internetes használtautó-kereskedések szerint jelenleg Németországban 1500 euró körüli áron lehet beszerezni egy 1997-es évjáratú, 1,6 literes Volkswagen Golfot, vagyis a romániai környezetvédelmi adó ennél a modellnél immár a vételár több mint háromszorosa.
Euro 1-es, 2,0 literes motorok esetében 2100 euró lesz a regisztrációs díj, míg Euro 2-es modellek esetében ekkora hengerűrtartalom mellett mintegy 7700 eurót kell fizetni a beíratásért. Egy tízéves, 2,0 literes Opel Vectrát Németországban 2000 euró körüli össszegért lehet megvásárolni, vagyis az új adó közel négyszer magasabb az árnál. Nyugat-Európában jelenleg akár 1500-2000 eurós áron is vásárolható 10-12 éves, 3,0 literes hengerűrtartalmú Opel Omega vagy Ford Scorpio, miközben ezeknél a modelleknél az új környezetvédelmi adó 25 ezer euró is lehet.
Mindez a júliustól beindult használtautó-import végét jelentheti: októberben például a forgalomba helyezett használt gépkocsik száma elérte a 37 ezret, ami 140 százalékos növekedést jelentett az előző év azonos időszakához képest. A Dacia elemzése szerint a Nyugatról importált használt autók jelentős része 10 évnél idősebb.
Az adó megnövelése nemcsak a használtautó-kereskedéseket, de az új autók értékesítőit is sújthatja. Ugyan valamennyi Romániában jelen lévő nagy gyártó kínálatában találhatók 2,0 literesnél kisebb hengerűrtatalmú modellek, egyes márkák esetében (például BMW, Audi, Mercedes) a nagyobb erőforrások teszik ki a termékpaletta nagy részét. Így például egy 4,2 literes benzinmotorral hajtott Audi Q7 terepjáró esetében a környezetvédelmi adó 11 ezer euróra nő, és a 3,0 literes dízelverzió forgalomba helyezése is 4800 euróba kerül. Egy 2,2 literes Opel Vectra környezetvédelmi adója 3000 euróra emelkedik, miközben az autó alapára áfával együtt 21 700 euró.