Tapogatózás a roncsautópiacon

Egyelőre holtponton áll az autópark-felújítási program keretében kibocsátott értékjegyek piaca, ám a novemberi határidő közeledtével minden bizonnyal megélénkül az adásvétel, és ezzel az új autók értékesítése is.

Hírösszefoglaló

2010. május 26., 11:112010. május 26., 11:11

Ahogyan az várható volt, az autópark-felújítási program 2010-es változtatásai egy ideiglenes „értékjegytőzsde” kialakulásához vezettek, hiszen idén akár három tízévesnél idősebb, roncstelepen leadott autó után kapott támogatást is fel lehet használni, egy új jármű vásárlásához. Mivel a roncstelepeken (REMAT) kapott értékjegyek nem névre szólóak, sajtójelentések alapján az ezekkel való kereskedés gyakorlatilag már a telepek kapujánál megkezdődik. Ám attól, hogy az értékjegyek gyorsan cserélnek gazdát, az újautó-piac csak kismértékben növekedett az utóbbi időben.

Beindult a spekuláció

Mindennek hátterében a money.ro pénzügyi hírportál szerint a spekulánsok megjelenése áll. Kezdetben a programban való részvétel legegyszerűbb módja az volt, ha valaki rendelkezett olyan régi autóval, ami megfelelt a követelményeknek, azt leadta egy hivatalos roncstelepen, majd az ott kapott értékjeggyel a zsebében kiválasztotta a neki tetsző autókereskedést. Az első szakaszban az a lehetőség, hogy a már meglévő értékjegy mellé további másik kettőt is lehetett vásárolni, nem akasztotta meg nagyon a folyamatot – a program beindulásakor még könnyen lehetett találni olyanokat, akik szívesen lemondtak az értékjegyről az állam által nyújtott 3800 lejes segély mintegy feléért. A legtöbben ezt a megoldást választották, amiről az is árulkodik, hogy a program első szakaszát követően átlagban 2,9 értékjegyet váltottak be egy új jármű vásárlásakor.

A közelmúltban azonban már megjelentek a jelentős készpénzmennyiséggel rendelkező spekulánsok is, akik tulajdonképpen a roncstelepek kapujában vásárolták fel az értékjegyeket, hogy azokat megpróbálják haszonnal továbbadni lehetséges autóvásárlóknak. A piac jelenlegi állása szerint egy értékjegy ára 1700 és 1900 lej között mozog. Nagyon sok spekuláns azonban nem talál ügyfeleket, hiszen az értékjegyek hozzájuk is olyanoktól kerültek, akik nem rendelkeztek akkora összeggel, hogy állami támogatással együtt új járművet vásároljanak. Az értékjegyek árai azonban egyelőre még magasan maradnak, mivel a „piacra” belépett néhány autókereskedő is. Általában ezek megvásárolnak egy nagyobb értékjegycsomagot, amit aztán új ügyfelek csábításhoz használnak fel. A rendszer nem hivatalos módon gyakorlatilag az egész országban működik, élénkülést hozva az autópiacra.

Piaci várakozások

Borbély László környezetvédelmi miniszter közlése szerint az idei év első négy hónapjában 12 300 új autót értékesítettek a roncsautóprogram keretében. Összehasonlításképpen: tavaly áprilisban 16 300 új autó kelt el, több mint 2010 január–április időszakában. A számokból azonban kiderül, hogy az autópiac további hanyatlása annak is betudható, hogy „beragadtak” az értékjegyek, és azoknak csak kis hányadát használták fel eddig. Miközben a kínálat úgy 1500 lej körül alakul, az értékjegy-tulajdonosok eddig nem nagyon mentek le 1600 lej alá. A legjobban mindezt az autópark-felújítási-program hivatalos honlapján lehet figyelemmel követni, hiszen ott külön részt biztosítottak az értékjegyek adásvételére. Amíg a felkínált jegyek legalacsonyabb ára 1600 lej, ezen a honlapon az átlagvásárlók 1000–12 000 lejt hajlandóak áldozni egy értékjegyre. Hasonló a helyzet a legtöbb internetes autós fórumon, illetve az apróhirdetésekre szakosodott honlapokon is.

A határidő kötelez

Bárhogyan is alakul a közeljövőben az értékjegyek piaca, egy dolog biztos: ezek beválthatósági határideje novemberben lejár. Ha egy idei értékjegyet addig nem használnak fel, értéktelenné válik. A határidő közeledtével így minden bizonnyal a spekulánsok is megtesznek mindent azért, hogy megszabaduljanak ezektől, így a következő időszak elvileg kedvezőbb lesz az új autót vásárolni szándékozók számára. Mindez azonban nagyban függ a kereskedőktől is. Amíg jelenleg nagyon jó ajánlatokkal bombázzák a roncsautóprogram keretében vásárolni szándékozókat, addig a határidő közeledtével mindez radikálisan megváltozhat. Mivel mára már egyetlen importőr sem halmoz fel készleteket, nagyobb szabadságuk van az árak alakításában. Amíg ma az akciós járművekre az állami támogatás mellett akár 2000 eurós kedvezményt is nyújtanak a kereskedések, addig novemberre akár jelentős áremelkedésnek is tanúi lehetünk.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei