2010. augusztus 25., 10:572010. augusztus 25., 10:57
A szakember szerint ez egyrészt a kiszolgálás gyatra minőségének, másrészt az autótulajdonosok az eddiginél határozottabb fellépésének tudható be. Az ország minden sarkából érkező szakfelügyelők segítségével a hivatal központi regionális kirendeltsége – amelyhez Maros, Hargita, Kovászna, Brassó, Szeben, Fehér és Prahova megye tartozik – a napokban számos ellenőrzést végzett.
A vizsgálatok során kiderült, hogy még mindig jelentős a működési engedély nélkül üzemelő, garázs jellegű szervizek aránya. Arra a kérdésre, hogy egy hivatalos autójavítóra hány illegálisan működő műhely jut, a szakemberek képtelenek voltak választ adni. Pálfi Mihály, a RAR Maros megyei igazgatója viszont leszögezte: a hiedelmekkel ellentétben a falusi szervizek közül sokkal több szerezte meg a működési engedélyt, mint a városiak. Az ellenőrök, meglepő módon, nem egy márkaszervinél is jelentős mulasztásokat állapítottak meg.
Annak ellenére, hogy a Gépjármű-nyilvántartási Hivatal munkatársai egyetlen olyan súlyos kimenetelű autóbalesetről sem tudnak, melyet a gépkocsi hibás műszaki állapota okozott volna, a szakemberek aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy az ellenőrzött szervizek jelentős része improvizált szerszámokkal dolgozik, a munkálatokért nem vállal szavatosságot, mi több, a végén le sem ellenőrzi.
„Sajnos egyesekben négy-öt bírság után sem tudatosult, hogy nem éri meg a törvénnyel játszadozni. Mindez annak ellenére, hogy a legalitásba lépés olcsóbb a legkisebb pénzbüntetésnél” – vélekedett Ovidiu Şiancu. A bírságok nagyságát illetően ezek elérhetik akár a 10 ezer lejes felső határt is, ami akár a műhely bezárásával társulhat. Ellentétben a rendőrség által kiszabott büntetésekkel, a RAR által megbírságolt magánszemélyek vagy cégek nem részesülnek 50 százalékos kedvezményben akkor sem, ha helyben fizetnek.
Nem sokkal kedvezőbb az alkatrészeket forgalmazó cégek által mutatott kép sem. Gyakori, hogy az értékesített termék mellé nem csatolnak garancialevelet, és így nem vállalják fel a 12 hónapos szavatosságot. Sok cég amúgy sem tehetné meg ezt, mert az általa forgalmazott alkatrész eleve nem felel meg az európai szabványoknak.
Az esetleges balesetveszélyt okozó alkatrészek használata, valamint a hanyag javítási munkálatok visszaszorításáért a RAR illetékesei a hatóságok értesítésére biztatják a gépkocsivezetőket. „Tanácsos lenne, ha egy alkatrész megvásárlása vagy egy javítási munkálat kifizetése után mindenki igényelné a garancialevelet. Ha pedig bármilyen kifogása van, akár a RAR honlapján is jelezheti panaszát, mi kiszállunk a helyszínre és leellenőrizzük” – biztosította a kárvallottakat Şiancu.