2009. április 15., 10:442009. április 15., 10:44
Az első negyedévben 59,5 százalékkal 8682 darabra estek a Dacia romániai eladásai – a tavalyi év hasonló időszakában a romániai gyártó 21 475 autót értékesített a hazai piacon. Márciusban 4073 Dacia kelt el az országban, ami 44 százalékos visszaesés 2008 márciusához képest, viszont 43 százalékos emelkedés az előző hónaphoz viszonyítva, mivel februárban csupán 2701 Daciát tudtak értékesíteni a kereskedők. Így februártól a román piac már csak a harmadik legfontosabb a Dacia számára: tavaly decemberben először Franciaország, majd idén Németország is lekörözte az eladások szempontjából. A Dacia vezetősége bejelentette, hogy a külföldi megrendelések folyamatos emelkedése miatt augusztusig fel sem merül az elbocsátások vagy az időszakos leállások lehetősége. A várakozások alapján idén az össztermelés 75 százaléka megy majd exportra, szemben a tavalyi 65 százalékkal. Francois Fourmont vezérigazgató szerint jelenleg Németország, Franciaország és Olaszország tekinthető a legfontosabb piacnak, mivel itt működnek a legjobban a kormányok által indított autópark-felújítási programok. Romániában a múlt hónapban kezdődött az idei roncsautóprogram első szakasza és a Dacia már az első hetekben értékesítette 1731 darabos kvótáját, miközben több mint 5500 megrendelése érkezett. Tavaly a Dacia eladásai 16,7 százalékkal 84 709 darab autóra estek Romániában, szemben a 2007-ben értékesített 101 799 járművel, de világszinten a kiszállítások 8,33 százalékkal bővültek, így a román gyártó 2008-ban összesen 239 964 autót adott el. |
A hatóságok erre a célra 1,5 milliárd eurót irányoztak elő, amely 600 ezer új autó vásárlásának támogatására elegendő. Az intézkedés rendkívül kedvező fogadtatásra talált, az idős autóikat újra cserélni kívánó vásárlók megrohamozták a kereskedéseket, különösen a kisautókat részesítve előnyben.
Ennek nyomán határozta el a konzervatív–szociáldemokrata kormány, hogy a pénzalapot 5 milliárd euróra emeli, ezt azonban a támogatás már nem lépheti túl. Az 5 milliárdos alap kereken 2 millió vásárlási kérvény támogatására elegendő.
A roncsprémium a siker ellenére nem örvendett egyértelmű népszerűségnek az autógyártók körében. A vásárlók ugyanis az olcsóbb és kisméretű gépkocsikat keresték, s ebből fakadóan a mindenekelőtt nagyobb gépkocsikat gyártő Audi, a BMW és Daimler mindeddig semmit nem profitált az intézkedésből.
Az Opel és a Volkswagen után azonban már a Fordnál is pótműszakokat kell beiktatni, hogy eleget tudjanak tenni a roncsprémiumnak köszönhetően megugrott keresletnek Németországban. Termelésének több mint 50 százalékát a Dacia is Németországba exportálja.
A Ford kölni üzemében nemcsak a rövidített munkaidő szűnt meg, hanem márciusban és áprilisban a hétvégeken hat pótműszakot is beiktatnak. A roncsprémium januári bevezetése óta több mint négyszeresére nőtt a kereslet Németországban a Ford modellek iránt: az első negyedévben 58 378 megrendelést kaptak a kereskedők, egy évvel korábban 13 317-et.
A Volkswagennél is közölték, hogy pótműszakok váltják fel az eddigi rövidített munkaidőt, a wolfsburgi központi gyárban e hónapban három pótműszak lesz hétvégeken. Az átlagoshoz képest naponta háromszor több megrendelés fut be a kereskedőkhöz, és olykor négy héttel is meghosszabbodik a várakozási idő egy-egy modellre. A VW februárban még ötnapos kényszerpihenőre küldött mintegy 61 ezer dolgozót.
A VW-hez tartozó Skoda is profitál a roncsprémiumból, az első negyedévben háromszor annyi megrendelést kapott, mint egy évvel korábban. Idén legkevesebb 133 ezer Skoda eladására számítanak Németországba a tavalyi 121 ezer után. A Skoda piaci részesedése is jobban alakul a vártnál, már 5 százaléknál járnak, miután korábban egész évre 4 százalék körüli részesedést kalkuláltak.
A dél-koreai Kiánál idén 30 ezer autó eladásával számoltak, de az első negyedévben már ennek a felét teljesítették. Az egész német autópiacon az első három hónapban 974 789 új autót helyeztek forgalomba, 12,3 százalékkal többet az egy évvel korábbinál.